Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wiejski Ogród Moniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiejski Ogród Moniki

Ewa4 00:42, 12 kwi 2013


Dołączył: 10 sty 2013
Posty: 2876
Witaj Moniko.Tak jak wcześniej ktoś napisał roślinki sadzone po 3,5,7 z jednej odmiany daje piękny efekt plam ja też tu do tego doszłam i zamierzam pozbierac moje roślinki porozrzucane po działce i te same odmiany sadzę już razem w grupach tak jak to robi Danusia pooglądaj Danusi realizacje sa piękne .Pozdrawiam.
____________________
Ewa - Mazury i mój kawałek ziemi
monteverde 01:42, 12 kwi 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Mnogość roślinek prawie jak u mnie liliowce daj kolo basenu, lubią wodę, no i w sadzie przecinka chyba musi być zrobiona pozdrawiam życzę powodzenia:
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gabriela 11:36, 12 kwi 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Z zainteresowaniem obejrzałam wstawione zdjęcia i przeczytałam o Twoich ogrodowych planach, jako że są bliskie mojemu sercu.
Mam nieco mniejszy ogród, ale też duży, bo to prawie pół hektara i też kocham rabaty bylinowe, w stylu wiejsko-angielsko-sielskim. Myślę że mam już niejakie doświadczenie w ich zakładaniu, w tym porażki.
Twój pomysł na długą rabatę pod zielonym żywopłotem jest świetny, rabata będzie miała tło. Nie jestem pewna czy ta kalina schowana w rogu w iglakach to dobry pomysł, chyba będzie tam niezauważalna.
Kształt półkola idealny, nie zmieniaj tego. Sama mam taką okrągłą rabatę na tle żywopłotu z dzikich róż.
Rację mają tutaj ci, którzy piszą, żeby nie sadzić bylin pojedynczo, tylko większymi plamami.
Z Twojego spisu roślin wynika jednak, że prawie wszystkie kwitnąć będą latem, właściwie do połowy sierpnia, a wiosną i jesienią będzie pusto, bo kwiatów nie będzie albo już przekwitną. A budując rabatę bylinową, najtrudniejsze jest to, żeby była kwitnąca od wczesnej wiosny do przymrozków.
Uzupełnij więc listę roślin o cebulowe - narcyzy, krokusy, tulipany, czosnki, różne irysy i piwonie,zawilce, hortensje, krzewy róż, astry- marcinki, wysokie rozchodniki, oraz niewysokie krzewy i krzewinki, np. tawuły, także zimozielone np. bukszpany, niskie kuliste żywotniki, cisy, może jakieś niskie różaneczniki czy azalie jeśli ziemia kwaśna, itp. Z dużych egzemplarzy - piwoni, krzewów róż i innych nie trzeba tworzyć grup.
No i wypełniacze niższe i wyższe - bodziszki, przywrotniki, kocimiętka,zioła, jakieś niewysokie trawy, płożace powojniki, rozchodniki, byliny z wiosennej piątki, czyli poduszeczki floksów, żagwinów, ubiorek, smagliczki, itp. Pomiedzy tym oczywiście jednoroczne.
Coś z tego trzeba wybrać, sadzić te akcenty, plamy i powtarzać jako rytmy na rabacie.
No i planując trzeba myśleć o kolorach i fakturach, bo intensywnie różowa róża obok równie intensywnie żółtego wielkiego kwiatu liliowca wygląda tragicznie i sztucznie, ale już taki liliowiec podsadzony delikatnym bodziszkiem o drobnych różowych kwiatach wygląda dobrze.
Ostrzegam, że nie jest to łatwe, praca z taką rabatą nigdy się nie kończy, bo człowiek ciągle chce coś zmieniać.
Będę podglądać Twoją realizację i tworzenie ogrodu. Masz stare drzewa, to wielki skarb w ogrodzie, którego wszystkim zazdroszczę, bo swoich jeszcze tak dużych nie mam. Potencjał jest w tym Twoim ogrodzie, wierzę że stworzysz piękne miejsce.
Pozdrawiam.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Monika1202 11:52, 12 kwi 2013


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Tak piwonie posiadam również w tej chwili w innym miejscu na placu, ponieważ kiedyś wyczytałam, że najlepiej przesadzać je pod koniec sierpnia wtedy wkomponuje je w moją rabatę, mam ich sporo w trzech kolorach. Tulipany również mam pisałam o nich, wkomponuje je we wrześniu. Narcyzy i krokusy również uzupełnię jesienią. Trawy przywiozę w maju z pod Warszawy od mojej cioci mam już zamówione do wykopania czekają. Również dwa rodzaje trawy rosną teraz miedzy tymi iglakami powykopuje i wkomponuje w rabatę. Rozchodnik mam również do przesadzenia z przyszłego ogródka różanego jak również hosty.
Co do kaliny to chyba posadzę ja bardziej z przodu, bo w tym rogu dosadzę iglaka, który mi nie pasuje w innej części ogrodu.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim projektem i za wszystkie jakże dobre i wspaniałe rady.
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Monika1202 12:02, 12 kwi 2013


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Chciałam wam pokazać mój lampion ogrodowy Nie chwaląc się wykonany samodzielnie
(Nie wiem czy powinnam zamieścić to tu czy w temacie oświetlenie ...)
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
hanka_andrus 14:23, 12 kwi 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Piękny lampion! A rad Gabrysi słuchaj, ona ma najpiękniejszą rabatę bylinową!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Monika1202 14:47, 12 kwi 2013


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Ogladam, oglądam wasze piekne ogrody ...
Nie wiem czy dobrze zaobserwowałam ale czy jesli zaczynając od lewej posadzę czerwony liliowiec obok Likoris Radiata (nie wiem czy mam czerwony łubin ) czerwony potem żółty liliowiec i posadzę obok żółty łubin a dalej różowy liliowiec i obok różowy łubin itd to będzie dobrze ?
Czy jesli przed np.czerwonym liliowcem i czerwonym Likoris Radiata był by Rozwar (Platycodon) Fuji White biały, żółtym liliowcem i żółtym łubinem powinnam dać roślinę kontrastującą czyli np. w kolorze ciemno fioletowym Liatre Kłosową Fioletową a przed różowym liliowcem i różowym łubinem Liatre Kłosową Białą ...
Czy ja dobrze myślę ?
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Selly 15:30, 12 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Obawiam się aż takiej ilości kolorów. Lepiej zdecyduj się na jakieś konkretne 2 lub 3 barwy na całej rabacie. Np żółty + niebieski lub różowy + fioletowy + biały, etc. Cała rabata musi mieć spójny projekt. Żółty obok różowego nie wygląda dobrze, nawet w wiejskim ogródku.
Są zasady dobierania kolorów w ogrodzie. Znajdziesz o tym artykuł Danusi w archiwum artykułów.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Gabriela 19:21, 12 kwi 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Nie zgodzę się co do koncepcji tych dwóch, trzech kolorów na jednej rabacie. Oczywiście, można tak zrobić, ale w wiejskim, dużym ogrodzie - niekoniecznie. Zasada wprowadzania ograniczonej ilości kolorów znajduje zastosowanie w małych ogrodach i założeniach, w dużym ogrodzie takim jak nasze można poszaleć i mieć wszystko. I nie zawsze żółty z różowym wygląda źle, wszystko zależy od odcieni i faktury roślin. Bladoróżowa róża zawsze będzie dobrze wyglądać z żołto kwitnącym przywrotnikiem.
Rabaty w tym ogrodzie http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/357-ogrody-angielskie-hoveton-hall-gardens i w tym ogrodzie http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/395-ogrody-angielskie-bressingham-gardens-w-lipcu-2012 są bardzo kolorowe i przeczą zasadzie ograniczonej ilości kolorów i zestawień barw obok siebie. To jest oczywiście trudniejsze, ale efekt niesamowity. Widziałam te ogrody na żywo.

Moniko, te rośliny o których piszesz - łubin, liliowce, liatry, platykodony i ta likoris radiata ( nie znałam tej rośliny) - po pierwsze są bardzo wyraziste- każda z osobna i po drugie - i najważniejsze - nie kwitną w jednym czasie, więc teoretycznie można posadzić wszystko razem. Liliowce generalnie są trudne do zestawień z innymi roślinami. W tym zestawieniu o które pytasz, będziesz miała co jakiś czas kwiaty na jednej z tych roslin, a pozostałe będą zielone.
Więc chyba nie o to chodzi. Dobieranie roślin jest trudne, trzeba sprawdzać kiedy dokładnie kwitną i w oparciu o kolor, formę, wysokość, termin kwitnienia sadzić obok siebie.
Polecam artykuły Danusi o angielskich ogrodach (sama tutaj też popełniłam kiedyś jeden taki), a właściwie bardziej oglądanie zdjęć. Moje rabaty tworzę od wielu lat i ciągle nie jest dobrze mimo że mam szczęście oglądać na żywo mnóstwo dobrych wzorów. No i ciągle się uczę na własnych błędach.
A żeby nie być gołosłowna, to wklejam Ci w prezencie moje zdjęcia z ogrodów: Geoffa Hamiltona, Bressingham i Beth Chato, wszędzie jest żółty z różowym i mnie właśnie o to chodziło jak tłumaczyłam wyżej, że można, chociaż nie zawsze.










____________________
Ogród w budowie nieustającej
Joku 21:07, 12 kwi 2013


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 11941
Witaj Moniko. Mieszkamy nie aż tak daleko od siebie. Wypatrzyłam prawdziwe skarby u ciebie. Mam na myśli ten ceglany mur i kawałek bruku. Idealne miejsce na pnącza, (powojniki, róże pnące) to ściana białego budynku w pobliżu domu mieszkalnego.
Zgadzam się z Gabrysią. Też widziałam żółty w zestawieniu z różowym. I bardzo mi się takie połączenie podobało. Wydaje mi się że ważne jest zestawienie odpowiednich odcieni.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies