Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?

KasiaW 13:06, 20 kwi 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Dominika11 napisał(a)
Witaj
widzę, że planowanie pełną parą
będę podglądać poczynania

widzę, że dom mamy tak samo ustawiony


Hej Dominiko

no właśnie to planowanie słabo wychodzi. Jakoś nic mi się nie klei.
A planowałam w sobotę zakupku zrobić i sadzić
Ale nie zawsze wszystko wychodzi ... muszę być cierpliwa... a ogród się odwdzięczy. Mam taką nadzieję

Na pierwszy ogień poszedł przedogródek, bo straszy. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami coś wymyślimy

Przyznam się, że po cichutku spacerowałam już po Twoim ogrodzie. Muszę koniecznie wybrać się na dłuższy spacer
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
anbu 13:27, 20 kwi 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Kasiu spokojnie lepiej poczekać i pooglądać troszkę inne ogrody a dopiero potem kupować. Przesadzanie nie jest fajne wiem coś o tym :/
Wymyśliłaś jakieś drzewo do przedogródka?
____________________
Ania Ogród Ani :)
KasiaW 13:39, 20 kwi 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
anbu napisał(a)
Kasiu spokojnie lepiej poczekać i pooglądać troszkę inne ogrody a dopiero potem kupować. Przesadzanie nie jest fajne wiem coś o tym :/
Wymyśliłaś jakieś drzewo do przedogródka?


Aniu, ciągle myślę intensywnie.
Ale zasiałaś we mnie pomysł, aby w przedogródku nie dawać dużego drzewa tylko żywopłot i średnie i niskie nasadzenia zimozielone, do tego trawy.

Na 1 (przy ogrodzeniu frontowym) chciałabym posadzić 3 wiśnie Pissardi albo Nigra. Którą polecacie? Lepiej szczepione? nie chcę aby były wielkie. Podsadzę je miskantami i hortensjami. W pobliżu planuję kulki na ziemi i na pniu. Trzmielinki.

I teraz pytanie co będzie pasowało do tego, co można posadzić w przedogródku. Obie rabaty będą od fronu, obok siebie.

A może posadzić w przedogródku buka purpurowego pendula? do tego zimozielone niższe piętra. Żywopłot ze szmaragdów (chcę go prowadzić na wysokość równo z ogrodzeniem 1,5 m)
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
anbu 13:56, 20 kwi 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Kasiu na początek napiszę Ci abyś odwiedzała inne watki bardziej doświadczonych tu ogrodników a z czasem zawitają u Ciebie

Pissardi/Nigra podobno jakieś różnice są ale laik chyba ich nie wyłapie Ja będę miała prawdopodobnie szczepione Pissardi (drzewa szczepione bardziej mi się podobają) ale to kwestia gustu. Hortensje pod nimi jak najbardziej pasują.

Żywopłot ze szmaragdów zastąp cisem (jak możesz) w przedogródku jest bardziej elegancki Może dodaj obwódkę z bukszpanu na tej rabacie nr 2

O buku pendula pisała ostatnio Toszka w moim wątku - on trudny jest, podobno musi być gwiazdą :/ poczytaj. Trzeba umieć to skomponować :/ Ja nie umiem :/
Ja za bardzo upycham :/ Też robię wizualizacje ale to tak jak Gosia Ci napisała one nijak mają się do wymiarów rabaty. Ale też je lubię robić, bo dają jako takie rozeznanie co i jak. Więc koloruj rabaty a my będziemy oceniać i kibicować
____________________
Ania Ogród Ani :)
Dominika11 13:58, 20 kwi 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Zapraszam choć zbytnio to nie ma co oglądać

to jaką masz wizję przedogródka - coś moze wspólnymi siłami zdziałamy, bo już było kilka wersji i sie gubię
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Dominika11 14:00, 20 kwi 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Nigra ma najdłużej liście i rózni sie od Pissardi podobnież troszeczkę kolorkiem kwiatu

ja niedawno zasadziłam u siebie Pisardii
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Dominika11 14:06, 20 kwi 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
kilka inspirek na przedogródek, może coś ci się spodoba

https://pl.pinterest.com/pin/149815125082122984/
https://pl.pinterest.com/pin/149815125082122979/
https://pl.pinterest.com/pin/149815125081957251/
https://pl.pinterest.com/pin/149815125082069354/
https://pl.pinterest.com/pin/149815125082069353/
https://pl.pinterest.com/pin/149815125081918655/
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
KasiaW 15:00, 20 kwi 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Dominika11 napisał(a)
Zapraszam choć zbytnio to nie ma co oglądać

to jaką masz wizję przedogródka - coś moze wspólnymi siłami zdziałamy, bo już było kilka wersji i sie gubię


Dziękuję za inspiracje. Z przyjemnością pooglądam.

Jeśli chodzi o przedogródek, to wizji jest kilka, nie mogę się zdecydować. Rabata ma 4 x x 6,5 m.

1 wersja: zimozielone nasadzenia, iglak (sezonowo w charakterze dekoracji świątecznej) do tego niskie kulki - karłowate iglaki, trzmieliny na pniu i żurawki

2 wersja - żywopłot przy płocie, średnie i niskie nasadzenia zimozielone

3 wersja - buk kolumnowy lub pendula + żywopłot przy płocie + zimozielone nasadzenia, i może hortensje i miskanty?

Potrzebuję kopniaka. Nie mogę podjąć decyzji:/
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
KasiaW 19:25, 20 kwi 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Dziewczyny a co myślicie o tym?



Żywopłot z tuji lub cisa (jaką odmianę polecacie?). Dwie śliwy wiśniowe (Pissardi lub Nigra). Między śliwami hortensje limki i miskanty ML.
Po prawej - bliżej wejścia trzy trzmieliny na pniu, pod nimi żurawki bordowe.
Po lewej kulki (zielone albo żółte - nawiązanie do trzmielin) i za nimi c.d. żurawek.

Czy jeśli na sąsiedniej rabacie frontowej dam takie same drzewa + pod nimi miskanty i limki, nie będzie przesady? Odległość jakieś 4-5 metrów?

Albo ?
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
Toszka 19:59, 20 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasiu, po pierwsze widzę, że jeszcze ogrodzenia nie masz... jaka brama będzie - otwierana, przesuwna?

Żywopłot na 1,5m to tak jak by żywopłotu nie było - każdy przechodzący będzie zaglądał, podobnie jak kurz z drogi. Wiatrów zimowych to też nie powstrzyma.
Tuj nie utrzymasz ładnie na wysokości 1,5 czy nawet dwa metry. Tuje rozna wielkie jak drzewa i ładnie i zgrabnie wyglądają w wyższej formie.
Na froncie nie masz co oszczędzać i sadź eleganckie i niezawodne cisy, których nie trzeba w przeciwieństwie do tuj czyścić od środka z kilogramów suchego. Czyścić trzeba dwa razy do roku - na jesieni i na wiosnę, bo w przeciwnym razie brak dostępu powietrza i światła do środka robi je pustymi (w środku).

Twój plan na front moim zdaniem jest zbyt bogaty - za duzo chcesz upchnąć na raz. Elegancja to umiar - mniej znaczy więcej.
Jeśli koniecznie chcesz "choinkę" od frontu postaw na cisowe stożki (jak u szefowej strażnicy) i w ten sposób uzyskasz na swięta nie jedną, a dwie choinki (na etapie aranżacji rabaty trzeba pamiętać o podciągnięciu prądu i zrobienia gniazdka w pobliżu).

Jest taki niedoceniany dział, duzy dział z dużą ilością inspiracji (zwłaszcza na początku, od Szefowej) - pytania o pojedyncze rabaty. Wpadnij tam i szukaj, a może coś ci wpadnie w oko.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies