Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

kecimka_85 09:13, 15 mar 2017

Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14
Witam. Błagam pomóżcie. Poniżej wysyłam zdjecie kawałka mojej działki,z którym mam problem. Nie wiem co zasadzic wzdłóż płotu za którym rosną tuje brabant. Niestety nie jest możliwe ich przycięcie od tej strony, gdyż przylegaja do płotu w zwiazku z czym nie wyglada to estetycznie. Chciałabym je jakos przysłonic chociaz czesciowo. Obecnie jest tam rabata 1,5 m szer. z 3 hortensjami limelight jezowkami i rozplenicami ale to tło jest przytlaczajace zagłusza piekno roślin. Co by tu zrobic? czy ktos ma jakis pomysł?
horcia 09:23, 15 mar 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Witam. Która z tych wersji będzie najlepsza?

Zielone to irga major, białe to róża okrywowa, drzewa to klony.

wersja 1



wersja 2



wersja 3



A może podpowiecie coś bardziej stosownego?

____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Iwula 10:28, 15 mar 2017


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Witam,
Postanowiłam pomalutku wziąć sie za ogród. Na początek rabata frontowa północna.
Czy mogę prosić o rady, czy poniższy obrazek to w miare dobra koncepcja?
Nie chciałabym konkretnie sie zasłaniac od tej strony, dlatego wybrałam tło z traw. Obiecano nam wycięcie topoli z końcem marca
Za miesiąc ruszamy z renowacja trawnika, więc postanowiłam wyznaczyc już tam rabatę "po łuku", aby rośliny już sobie rosły. Bardzo proszę o wszelkie rady


1- śliwa wisniowa Nigra szczepiona ok 1,80m-2,0m
2-Rozplenica Hammeln
3-Rozchodnik okazały biały (po kilka sztuk, aby była ładna grupa)
4-Miskant Morning Light lub variegatusy -nie wiem
5-Tuje szmaragdy
6-kule bukszpanowe lub jakies tujki okrągłe
7-jakies żółte kule albo tawuła albo berberys lub jakies żółte hosty, choć czytałam że one lubią cień...
8-stożek bukszpanowy lub jakis cis i przed nim kule

Pomiędzy kule rozwazam białe zawilce i fioletowe czosnki. Rozchodniki chciałabym podsadzic plamami czegoś niższego- nie wiem wrzosy...
Nie planuje hortensji, bo nie wiem, czy nie sa za trudne na moje marne ogrodnicze doświadczenie.
Po drugiej stronie będzie jednoczesnie tworzona rabata doradzona przez wspaniałą Ogrodowiskową koleżankę




Bardzo proszę, czy to ma jakiś sens
pozdrawiam i bardzo dziekuję
____________________
Iwona No to czas zacząć
awoya 10:57, 15 mar 2017

Dołączył: 06 mar 2017
Posty: 19
AnnaCh napisał(a)
A one sa jakoś ocieplone? Z donicami zawsze jest problem, bo może przemarzać. Jak ma być formalnie i zimozielono, to może zatopić bukszpanowe kule w irdze? Irga ładnie by się przewieszała przez murki.



Witaj. Donice są murowane z cegieł podwójnie, a spód jest połączony z gruntem. Na dnie sypałam żwir, a później ziemia. Nie ocieplałam donic dodatkowo.
Co do bukszpanów i irgi-tez o tym myślałam, tylko chciałam to jakoś ożywić. Myślałam o dodaniu Żurawek. Natomiast w donicach obok garażu myślałam o trzmielinie na pniu i kulkach bukszpanowych oraz żurawkach dla ożywienia kompozycji. Czy to ma sens?
awoya 11:04, 15 mar 2017

Dołączył: 06 mar 2017
Posty: 19
Jak już w końcu ktoś się zainteresował moim pytaniem, to pomęczę Was jeszcze pytaniem o donice przy tarasie. Ta strona jest południowo-wschodnia, więc słoneczna. Zastanawiałam się czy w donicy okrągłej wsadzić iglaka formowanego w spiralę, a dodatkowo dookoła posadzić lawendę. Natomiast w donicy prostokątnej jakąś kulkę na pniu i wrzosy. Proszę o poradę
Zdjęcia jeszcze z etapu murowania, więc sorki za bałagan

MagdusR 11:08, 15 mar 2017

Dołączył: 23 lut 2017
Posty: 2
Witam. Jestem tu nowa i zupełnie zielona. Na razie czytam forum i cały czas się uczę.
Chcę posadzić od strony południowo-zachodniej bukszpany w towarzystwie traw i turzyc zimozielonych. Poradźcie mi proszę gatunki traw dorastających max do 1 - 1.20 m (mogą być zwisające), które preferują bardzo słoneczne miejsca i nie są tak ekspansywne oraz turzyce zimozielone na obwódki też lubiące słońce. Będę wdzięczna za pomoc.
kami 11:34, 15 mar 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Jakie towarzystwo będzie pasowało spralnemu świerkowi conica posadzonemu jako soliter?

skarabeusz 12:11, 15 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
awoya napisał(a)
Witam. Nie chcę się narzucać, ale może jednak ktoś spojrzy na moje donice murowane na froncie domu str. 631. Poradźcie cokolwiek....


awoya załóż wątek w ogrodach, żeby można było trafić do ciebie.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
awoya 12:26, 15 mar 2017

Dołączył: 06 mar 2017
Posty: 19
skarabeusz napisał(a)


awoya załóż wątek w ogrodach, żeby można było trafić do ciebie.


Witam. Na razie nie ma co zakładać....Dopiero zaczynam swoją przygodę. Na jesień stworzyłam jedna rabatę wzdłuż ogrodzenia, a reszta to pobojowisko po budowie... Żałuję, że dopiero teraz odnalazłam to forum, bo tamtą rabatę urządziłabym już inaczej. Przede wszystkim zależy mi na donicach na froncie, bo nie mam jeszcze kostki brukowej i ogólnie wygląd frontu daleki jest od ideału. Myślę, że jak pojawią się jakieś sensowne rośliny-to troszkę lepiej będzie wyglądało wejście do domu.
AnnaCh 12:43, 15 mar 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
awoya - każdy z nas jest kiedyś na początku swojej drogi ogrodowej. Ja w sumie też, dlatego mam wątek w projektowaniu
Polecam wątek z realizacji Danusi - Zimozielony ogród przy białym domu. Są tam pięknie obsadzone donice. Bardzo fajnie wyglądaja Tuje Aurea nana z żurawkami i w to bym u Ciebie poszłą przy garażu, trzmieliny na nóżce bym nie dawała. Będzie jak dla mnie tak jakoś "wystawać" za bardzo
Jeżeli chodzi o tył, to masz piękny taras, w tym okrągłym aż się prosi o jakieś drzewko, żeby przyjemny cień dawało. A za lawenda zawsze będę, bo ją uwialbiam i zimą nawet ładnie wygląda
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies