Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gosiaczek1 22:58, 02 lip 2019

Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 25
Witam wszystkich serdecznie.
Chciałabym posadzić w kolejności od płotu :
- miskant variegatus 4 szt
- przed hortensje vanille fraise 3 szt.
- przed rozchodnik i stipa pony tails
- przed źurawki
- pomiędzy śliwe Nigra szczepiona na pniu.

Miskanty i hortensje w szachownicy.

Stąd moje pytanie jakie powinnam zachować odległości:
-co ile sadzić miskanty
- co ile sadzic hortnesje
- co ile posadzić rozchodnik z stipa
- jakie zachować odstępy między poszczególnymi liniami
- i gdzie najlepiej wstawić Nigre.

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Największy problem mam z zachową niem odległości.
____________________
Gosia Światełko w tunelu?
domiiiniika 08:11, 09 lip 2019

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 13
Jakie rośliny zasadzić, które będą miały kwiaty, ale nie trzeba będzie ich często podlewać?
Izzy 10:25, 11 lip 2019

Dołączył: 12 paź 2015
Posty: 9
Witam, nie wiem czy to jest właściwe miejsce na moje pytanie. Chciałabym prosić o opinię - w sprawie projektu to za dużo powiedziane taki ogólny rzut na działkę. Chciałabym powoli likwidować zbyt duży trawnik i nie wiem jak się za to zabrać.

Tam gdzie planuję warzywnik rosną już 3 wiśnie i jedna gruszka. W lewym dolnym roku działki zostawione miejsce pod przyszły garaż. Obok tarasu rosną 3 sosny czarne- nie wiem, może też powinny być wciągnięte w rabatę????
Prosżę o opinie..
sylwik69 10:48, 13 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
domiiiniika napisał(a)
Jakie rośliny zasadzić, które będą miały kwiaty, ale nie trzeba będzie ich często podlewać?

Rozchodniki,lawenda,rudbekie...
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Gardenarium 09:53, 14 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Izzy napisał(a)
Witam, nie wiem czy to jest właściwe miejsce na moje pytanie. Chciałabym prosić o opinię - w sprawie projektu to za dużo powiedziane taki ogólny rzut na działkę. Chciałabym powoli likwidować zbyt duży trawnik i nie wiem jak się za to zabrać.

Tam gdzie planuję warzywnik rosną już 3 wiśnie i jedna gruszka. W lewym dolnym roku działki zostawione miejsce pod przyszły garaż. Obok tarasu rosną 3 sosny czarne- nie wiem, może też powinny być wciągnięte w rabatę????
Prosżę o opinie..


Proporcje rabat wyglądają nieźle. Ja bym dodała rabaty przy trasie i gdzieś wokół domu. Czy warzywnik nie za wielki? Chociaż... drzewka są, to pewnie ok.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rudka 14:04, 14 lip 2019

Dołączył: 14 lip 2019
Posty: 9
Witam, obserwuję to forum od jakiegoś czasu. Marzy mi się taki piękny ogród jaki ma większość z was Na początek mam prośbę o pomoc przy projekcie rabaty. Rabata ma 0.6 na 12m. Ciągnie się pomiędzy ogrodzeniem a kostką na wjeździe. Za ogrodzeniem jest podjazd do domu sąsiada a za podjazdem dom drugiego sąsiada. Wiem, że rabata jest strasznie wąska, ale już nie da się jej poszerzyć. Chciałabym się trochę odgrodzić. Myślałam żeby wsadzić tam jakieś drzewa kolumnowe (grab, jarząb ) o jak najwęższej koronie, żeby jak najmniej przechodziły przez siatkę a pod nimi wsadzić lawendę albo trawy ozdobne. Z naszej strony rośliny mogą wchodzić na chodnik. Rabata ma wystawę południową. Poniżej zdjęcie z nabazgranymi roślinami. Co sądzicie o takim nasadzeniu? Czy drzewa na tak wąskiej rabacie to dobry pomysł? Nie mogę posadzić żadnego pnącza bo to nie moje ogrodzenie, wstawianie tam pergoli również nie wchodzi w grę.


Na końcu z prawej strony będzie wiata na drewno, myślałam żeby puścić na nią wiciokrzew.
Rudka 11:37, 15 lip 2019

Dołączył: 14 lip 2019
Posty: 9
Chyba nikt nie ma pomysłu na ten kawałek przy płocie. Może w takim razie wrzucę rysunek poglądowy na całość działki. u góry północ na dole południe. Wjazd od zachodu.
Na razie mam tylko warzywniak, rabatę bylinową z boku domu, posadzone 2 jabłonki, obok pierwszej (tej przy warzywniaku) rośnie Budleja. Niedaleko drugiej mam posadzone minikiwi i winogrona na pergoli. Panuję wydzielić rabaty dookoła tych już wsadzonych roślin. Z przodu rośnie orzech, który zostanie w trawie, a przy ogrodzeniu jest posadzony bez i pęcherznica. Chcę tam wydzielić rabatę w kształcie litery L i przy chodniku posadzić hortensje, a wzdłuż ogrodzenia, za bzem i pęcherznicą zrobić żywopłot z cisów. Na południowej stronie działki ciągnie się szpaler thuj( gwiazdki na projekcie), które chcę podsadzić żurawkami.
Chciałabym jeszcze dołożyć kilka drzew i krzewów (głóg dwuszyjkowy, tawułę van Houttea). Czy te moje pomysły mają sens?
Izzy 08:53, 16 lip 2019

Dołączył: 12 paź 2015
Posty: 9
Gardenarium napisał(a)


Proporcje rabat wyglądają nieźle. Ja bym dodała rabaty przy trasie i gdzieś wokół domu. Czy warzywnik nie za wielki? Chociaż... drzewka są, to pewnie ok.


Dziękuję bardzo za odpowiedz... rzeczywiście ten warzywnik trochę wielki wyszedł. Zobaczę jak to wyjdzie w rzeczywistości jak powstaną podwyższone rabaty.O rabatach wokół domu też myślałam i o tym aby te sosny wciągnąć w rabatę tylko nie bardzo wiem jak je wkomponować...
Gardenarium 08:55, 16 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wkomponować w rabatę, dodać trawy, wrzosowisko, karłowe berberysiki albo paprocie ładne, hosty, astilbe, anemony japońskie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwik69 16:06, 16 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Rudka napisał(a)
Witam, obserwuję to forum od jakiegoś czasu. Marzy mi się taki piękny ogród jaki ma większość z was Na początek mam prośbę o pomoc przy projekcie rabaty. Rabata ma 0.6 na 12m. Ciągnie się pomiędzy ogrodzeniem a kostką na wjeździe. Za ogrodzeniem jest podjazd do domu sąsiada a za podjazdem dom drugiego sąsiada. Wiem, że rabata jest strasznie wąska, ale już nie da się jej poszerzyć. Chciałabym się trochę odgrodzić. Myślałam żeby wsadzić tam jakieś drzewa kolumnowe (grab, jarząb ) o jak najwęższej koronie, żeby jak najmniej przechodziły przez siatkę a pod nimi wsadzić lawendę albo trawy ozdobne. Z naszej strony rośliny mogą wchodzić na chodnik. Rabata ma wystawę południową. Poniżej zdjęcie z nabazgranymi roślinami. Co sądzicie o takim nasadzeniu? Czy drzewa na tak wąskiej rabacie to dobry pomysł? Nie mogę posadzić żadnego pnącza bo to nie moje ogrodzenie, wstawianie tam pergoli również nie wchodzi w grę.


Na końcu z prawej strony będzie wiata na drewno, myślałam żeby puścić na nią wiciokrzew.

Mam podobną rabatę,tylko,że sąsiada tuje za płotem tworzą tło.Kolumnowe drzewa jak najbardziej tu się sprawdzą,pomyśl o Amanogawie lub kulistych szczepionych wiśniach.Jednak na siatkę puściłabym trzmielinę lub bluszcz,obie rośliny są zimozielone
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies