Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

anelim 12:27, 09 maj 2019


Dołączył: 18 lut 2016
Posty: 10
Wstępnie widziałabym to tak, nie wiem tylko czy dobrze myślę, skoro moja śliwa szczepiona jest na wysokości 150 cm to czy hortensje nie będą jej zbyt przytłumiać...

____________________
drizka 11:13, 13 maj 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 1
Moi kochani podpowiedzcie co można posadzić teraz w maju tu przed domem, jakies kwiaty które jeszcze ucieszą oko tego lata..strona południowa domu.

Tffiti 09:06, 15 maj 2019

Dołączył: 14 maj 2019
Posty: 1
Kochani, zwracam sie do Was wszystkich znających sie na rzeczy z pytaniem otoz posiadam maly "trojkat bermudzki" w swoim ogrodzie z ktorym kompletnie sobie nie radze. Sklada sie on z brzozy, debu i iglaka o mega ostrych iglach. Za nimi rosna cisy, stare thuje, i jakas choinka, ktora osoagnela juz ponad 5m wysokosci. Brzoze, deba, iglaka regularnie przycinam. Jest to miejsce, w ktorym slonce swieci po poludniu. Gleba jest sucha jak pieprz, piach... Wydaje mi sie ze na glebokosci ok 1m jest glina(wydaje mi sie podkreslam. Trawa nir chce rosnac, stare thuje rosnace z tylu sa rzadkie i suche. Jako, ze jest to miejsce przed domem to potrzebuje to zasadzic czyms. Nie potrzebuje tu trawy. Obecnie jest to poprostu klepisko.

Blagam powoedzcie co ja moge tam posadzic pomiedzy brzoza, debem a tym iglakiem by to ladnie wygladalo i sie przyjelo? Cel jest taki by storzyc rabate, a pozbyc sie tego klepiska....

Bede bardzo wdzieczna za Wasze wskazowki i pomoc
mazia_ku 10:15, 15 maj 2019

Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 9
Witajcie Do tej pory tylko podglądałam Wasze piękne ogrody, nadziwić się nie mogę
Mam zagwozdkę z malutką rabatą przed domem - do tej pory był tam bałagan a lubię porządek Większość roślin z tej rabaty już oddałam w dobre ręce i zastanawiam się jak ją zaaranżować na nowo. Im dłużej myślę tym gorzej, co chwilę mam inny pomysł. Chciałabym zostawić na niej trawę, która już pięknie się tam zadomowiła- śmiałek darniowy. Myślę również nad hortensją BOBO (koniecznie białą bo takie mam w reszcie ogrodu). Reszta powinna być uzupełnieniem i tłem.
Co myślicie o takim planie? Mało profesjonalny ale co tam, od czegoś trzeba zacząć

Reszty nie pokazuję bo moje ogrodowe wypociny i tak pewnie wcześniej czy później skończą się na projekcie - marzy mi się projekt Danusi, ale póki co muszę radzić sobie sama.

Bardzo liczę na cenne wskazówki
Dodam że to strona północno-zachodnia, słońce jest tam od ok 15.
Matkapolka 12:50, 15 maj 2019


Dołączył: 06 maj 2019
Posty: 47
Witajcie

Może tutaj spróbuję . Właśnie zaczełąm przygodę z ogrodm i powoli go zakładam. Mam prolem z wąską rabatą wzdłuż płotu, pod sosnami. Co tam posadzić aby trochę przesłonić płot i osiąnąć leśny klimat??? Chciałabym chociaż trochę zimozielonych roślin.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/9855-od-poczatku-ogrod-kasi
deenbee 15:54, 16 maj 2019

Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 23
Proszę o poradę. Mam wąski pasek ziemi przy ogrodzeniu od strony wschodniej.
"Rabatka" ma kształt nibytrójkąta, a żeby było łatwiej po drodze są 2 włazy do szamb W najszerszym miejscu jest 140cm.

Po prawej pod ogrodzeniem chciałabym posadzić hortensje, najlepiej Vanille Fraise plus miskanty ML/Variegatus. Tam gdzie włazy do szamb również, ale od strony ściany, bo do włazów musi być dostęp od ulicy.

Nie wiem jak je rozmieścić i czym podsadzić u dołu przy kostce (byle nie żurawkami).

(Wiem, że hortensjom szambo nie przystoi, ale co robić )


Lens79 11:57, 20 maj 2019

Dołączył: 20 maj 2019
Posty: 1
Matkapolka napisał(a)
Witajcie

Może tutaj spróbuję . Właśnie zaczełąm przygodę z ogrodm i powoli go zakładam. Mam prolem z wąską rabatą wzdłuż płotu, pod sosnami. Co tam posadzić aby trochę przesłonić płot i osiąnąć leśny klimat??? Chciałabym chociaż trochę zimozielonych roślin.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/9855-od-poczatku-ogrod-kasi


W cieniu dobrze wyglądałyby zimozielone rododendrony, funkie, paprocie.
Jomaszka 10:37, 23 maj 2019

Dołączył: 26 mar 2019
Posty: 24

Chcę posadzić żywopłot długości ok. 8 m. Myślałam o berberysow kolumnowych, z uwagi na niewiele miejsca. Rabata jest ograniczona z jednej strony ogrodzeniem a z drugiej bramą przesuwna i w przyszłości ścianą wiaty.

Posiadam narazie 3 szt Orange Rocket, 1 szt Erecty. W jakich sekwencjach sadzić? Czy przemieszać trochę z trzmielina Sunspot, by dodać zimozielony akcent? Np 3 szt trzmieliny by wspinala się na ogrodzenie.

Po drugiej stronie będzie żywopłot z cisa. A może nie mieszać czerwonego berberysa z zielonym tylko samą Erecte dac?

Lub 3 szt Orange Rocket a pomiędzy trzmielina Sunspot.

Proszę o radę, bo miejsce już się szykuje
zycie_na_rod... 13:31, 23 maj 2019

Dołączył: 22 maj 2019
Posty: 6
Witajcie. Kasia z tej strony! Jestem nowa na forum i nigdy wcześniej nie projektowałam rabat w swoim ogrodzie. Z reguły upychałam co popadnie i gdzie popadnie. Tym razem chciałabym coś zaaranżować. Marzy mi się rabata z hortensją bukietową. Aktualnie mam wzdłuż ogrodzenia posadzone szmaragdy. Myślałam o hortensjach oraz o miskanice morning light. Tylko co więcej? jak ją dodatkowo wypełnić? Proszę o radę. Poniżej zdjęcia - oraz mój mały projekt

____________________
z Kasią Ci się upiecze
agnex 17:15, 23 maj 2019

Dołączył: 28 kwi 2019
Posty: 5
Witajcie!
Bardzo proszę o poradę co mogłabym posadzić na rabacie pod oknami; rabata ma 0k 8m długości oraz 150 cm szerokości, strona wschodnia, do tego jest pod daszkiem ( mimo tego jest tam dość wilgotno. Marzy mi się rabata mieszana z różami, clematisem, żurawkami, hortensja. Zupełnie nie mam jednak pomysłu jak to zaaranżować. Moze ktoś ma jakiś pomysł.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies