Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

kasia1 16:28, 06 cze 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Wg mojej wiedzy teraz na walkę z mszyca świerkowa już za późno, ale proszę sprawdzić, jest sporo informacji w internecie. Te igły i tak opadną, a o tę świeże trzeba zadbać wczesna wiosną i wtedy pryskać.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
pixie77 12:39, 10 cze 2022

Dołączył: 10 mar 2020
Posty: 7
Przejrzałem mnóstwo igieł chorego świerku i nie zauważyłem żadnych mszyc, czy to jednak będzie jakiś grzyb lub susza czy może mszyca sama zniknęła?

Edit, Jednak mszyca, raczej zastosuje mospilan 20 sp,
MagdaK 11:10, 11 cze 2022


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Co to może być, że świerk niedawno posadzony tak traci kolor i igly brązowieją do połowy?


____________________
VDB 23:18, 22 sie 2022

Dołączył: 22 sie 2022
Posty: 4
Dzień dobry wszystkim. Proszę o pomoc w rozpoznaniu przyczyny brunatnienia igieł na świerku. Drzewko ma około 20 lat. Raczej nigdy nie było pryskane ani naważone. Zauważyłem, że igły, głównie na dolnych gałęziach, mają jaśniejszy odcień. Mam wrażenie, że żółknięcie rozpoczyna się od części zewnętrznej i postępuje ku gałęzi. Na niektórych igłach widoczne są malutkie żółtawe plamki, znalazłem też kilka wyschniętych i jeden świeży galas. Młode pędy wyglądają na zdrowe. Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o możliwe choroby, a chciałbym jak najszybciej przeprowadzić oprysk, żeby zminimalizować straty w igłach.
VDB 12:38, 25 sie 2022

Dołączył: 22 sie 2022
Posty: 4
Dzień dobry wszystkim. Proszę o pomoc w rozpoznaniu przyczyny brunatnienia igieł na świerku. Drzewko ma około 20 lat. Raczej nigdy nie było pryskane ani naważone. Zauważyłem, że igły, głównie na dolnych gałęziach, mają jaśniejszy odcień. Mam wrażenie, że żółknięcie rozpoczyna się od części zewnętrznej i postępuje ku gałęzi. Na niektórych igłach widoczne są malutkie żółtawe plamki, znalazłem też kilka wyschniętych i jeden świeży galas. Młode pędy wyglądają na zdrowe. Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o możliwe choroby, a chciałbym jak najszybciej przeprowadzić oprysk, żeby zminimalizować straty w igłach. Oglądając sam pień, wydaje mi się, że wokół gałęzi z żółknącymi igłami widoczna jest ciemniejsza obwódka.
Elka 17:05, 18 wrz 2022


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
U mnie taki problem ze świerkiem wlasciwie to już 3 zaatakowany. Ten jest już kilkunastoletni. Okazy kilkuletnie padły w całosci.
Próbować z mospilanem?

____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
probosm 10:52, 25 wrz 2022

Dołączył: 25 wrz 2022
Posty: 1
Dzień dobry

Wielka prośba o pomoc i ocenę sytuacji z naszym świerkiem - niestety nie jestem ekspertem w temacie.
Świerk ma ok 20 lat. Niestety od kilku tygodni od środka igły zaczynają zmieniać kolor na żółty a nawet brązowy (nie opadają masowo). Drzewko było nasadzane i do tej pory nie było z nim problemu. Regularne podlewanie w nocy drenami o raz na glebę.
Będe bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i podpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich na forum!

Marysia_251 18:24, 10 paź 2022

Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 13
dzień dobry
Proszę o pomoc, moje świerki serbskie chorują, nie wiem, co to może być. Świerki sadzone 6 lat temu, mają teraz około 3-4 m.
Tworzą żywopłot i praktycznie na każdym widać brązowienie igieł i opadanie. Przy czym igły brazowieją w środku, od dołu, patrząc z daleka, nawet słabo to widać. Jak się rozchyli gałęzie, to katastrofa. Dodatkowo szyszki są oblepione czymś białym, jakby cukrem, w niektórych miejscach przy pniu wycieka coś z gałązek. Co to może być? Boję się, że mi padną zupełnie
Marysia_251 18:26, 10 paź 2022

Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 13
jeszcze zdjęcie szyszek załączam
Marysia_251 18:27, 10 paź 2022

Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 13
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies