Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

anna_jurewic... 15:48, 25 kwi 2021

Dołączył: 28 lip 2016
Posty: 4
Adela!
Bardzo dziękuję. Jestem już po lekturze i wychodzi mi że to jednak grzyb. Planuje opryski Aliette a następnie Mildex. Zobaczymy czy coś pomoże. Generalnie ciągle deszcze i tak spłukują wszelkie preparaty wiec nie wiem czy teraz to ma sens.
Adela 16:15, 25 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
W moim przypadku, też wygląda na chorobę grzybową, być może mająca swoje początki w glebie. Ja zamierzam podlać i opryskać previcurem. Obawiam się, że zabieg trzeba będzie powtórzyć jeszcze ze dwa razy. Mildex też jest ok.
Mam jeszcze w zapasach Proplant. Pewnie zastosuję zamiennie.

W innym wątku AdamS proponował do oprysku dodać preparat o nazwie Protector, jako adiuwant. Dzięki niemu środek dłużej utrzymuje się na roślinie i wydłuża czas jego działania. Kupiłam go sobie, ale jeszcze nie zastosowałam.
Pozdrawiam i życzę skutecznych działań

O protectorze przeczytasz tutaj w piątym poście:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/868-rozaneczniki-choroby-i-szkodniki?page=220
____________________
Ela - Moja ostoja
Gardenarium 21:10, 07 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeniesione z innego wątku

Amanthas napisał(a)
Witam wszystkich,
Jakieś 3 tygodnie temu udało mi się zdobyć mój wymarzony świerk kłujący Maigold w troszkę większym rozmiarze (około 1,7m).
Drzewko zakupione w szkółce rosło w donicy.
Niestety podczas sadzenia okazało się, że w donicy pod warstwą ziemi był balot owinięty siatką. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale wolałem napisać.

Przechodząc jednak do sedna. Po posadzeniu drzewka zacząłem dokładnie wszystko oglądać, czy się podczas transportu nie połamało coś, czy aby jakiegoś choróbska nie ma, itp. żeby porę zainterweniować.

No i znalazłem 2 niepokojące mnie rzeczy:
1. Czarne kropki obecne na większości pędów, jak i na głównym pniu:


2. Trochę igieł zżółkniętych, zbrązowiałych:





Zaczyna się to od jakiejś ciemnej kropki na środku igły, po czy żółknięcie zaczyna się rozchodzić na boki, a w miejscu kropki igła staje się czarna i łamliwa:



Jeżeli chodzi o problem drugi, to poczytałem trochę i zastanawiam się czy to nie osutka świerka (na wszelki wypadek prysnąłem tydzień temu Topsinem). Oczywiście mogę się mylić.
Natomiast mimo najszczerszych chęci nie mogę nic znaleźć na temat tych czarnych kropek, czy to na świerkach czy na igłach w ogóle.

Proszę więc doświadczonych użytkowników forum o jakąś "diagnozę". Czy jest czym się martwić, czy czekać na rozwój wydarzeń?

Pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Amanthas 12:07, 17 maj 2021

Dołączył: 07 maj 2021
Posty: 2
Dziękuję za przeniesienie postu w właściwe miejsce.
Coś ktoś pomoże?

Dodam tylko, że w środku drzewka zżółkniętych igieł jest coraz więcej (zdjęcie 1 i 2)
Dziś przyjrzałem się trochę nasadzie pnia i znalazłem ciemną plamę. Po "zeskrobaniu" pod spodem jest biała (zdjęcia 3 i 4).

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.




Pawkow 14:40, 18 maj 2021

Dołączył: 18 maj 2021
Posty: 4


Witam jeszcze raz. Taki insekt pojawił mi się na świerku serbskim. Nie wiem czy in jest powodem ale sadzonka nie puściła do tej pory pory przyrostu i przybrało kolor ciemnej zieleni. Na pozistałych 9 też zaobserwowałem to żyjątko ale tam widać że drzewka żyją. Serby z gołymm korzeniem były posadzone 2 miesiące temu.
Kamaluma 12:26, 27 maj 2021

Dołączył: 17 wrz 2019
Posty: 1
Witam serdecznie W połowie kwietnia posadziliśmy 14 dużych swierkow serbskich kopanych, wygląda na to, że 8 sie przyjęło, ale pozostałe tracą kolor... Dodatkowo brązowieją im igly jakby do połowy. Czy to może być osutka, czy coś innego? Jak je ratować? Można robić oprysk takim niedawno posadzonym swierkom? Jeśli tak to czym i jak? Dziękuję z góry za pomoc!
Ewilena 21:03, 02 cze 2021


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Proszę o radę. Świerk inversa posadzony 3 lata temu. Mało rośnie i dziwnie ciemnie wygląda. Na igłach ma czarny nalot. Co to może być?
____________________
Ewelina
Gardenarium 19:23, 28 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ola21 napisał(a)
Witam,
Mam problem z iglakami w ogrodzie. Najpierw usechł czubek jednego z nich a następnie coraz większe partie drzewka. Zauważyłam również na nim pajęczynę. Na kolejnych krzewach też jest pajęczyna. Stosowałam najpierw dwa preparaty na przędziorka a ostatnio powiesiłam zawieszki z dobroczynkiem kalifornijskim.
Chciałam się zapytać jakie preparaty/ metody warto zastosować i czy to może być jakiś inny pasożyt?


Tak to może być przędziorek, te świerki mają tego szkodnika "wpisane" w swoje życie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mago22 19:33, 30 cze 2021


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Proszę o pomoc
Omorika posadzona 3 lata temu, kilka dni temu straciła turgor . 20godzin lałam pod nią wodę i się nie podniosła(zresztą inne stoją prosto, a wszystkie są podłączone pod jedną linię nawadniającą. Co może być przyczyną i jak ja ratować?







I jeszcze druga moja omorika w rdzawym kolorze. Tu też prośba o diagnozę. Mam omorikę na 125mb, więc boję się o inne egzemplarze.






____________________
Magda Wietrzny ogród
gabrysia76 13:33, 01 maj 2022

Dołączył: 01 maj 2022
Posty: 1
Sześć świerków, z czego dwa od zeszłego roku zaczynają gubić igły oraz nie mają przyrostów.
W zeszłym roku były opryskane preparatem grzybobójczym, ale niestety to nie pomogło.
Pytanie - czy drzewa są jeszcze do uratowania? Czy mamy myśleć o ich wycięciu, aby nie zaraziły pozostałych
A może można je czymś uratować? Bardzo proszę o podanie nazwy preparatu



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies