Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Monikaaa 09:57, 08 lip 2020

Dołączył: 30 sie 2019
Posty: 5
Witam,
Może ktoś mi pomoże w zdiagnozowaniu przyczyn brązowienia świerków...
Oba posadzone w zeszłym roku, bez włókniny, ściółkowane korą. kolor igieł zmienia się na brunatny, na zdjęciach wygląda na rudawy, ale w rzeczywistości igły wyglądają jak by się wykąpały w błocie, póki co nie opadają, wyglądają jak by proces przyrostu nowych pędów się zatrzymał, uschły niektóre szyszki. Dodam iż wczesną wiosną, gdy wegetacja ruszyła wyglądały ładnie. Nieopodal rośnie brzoza, u której wczoraj zdiagnozowałam antraknozę, jest możliwe że paskudztwo się jakoś przeniosło na świerki? czy może to jakieś niedobory? W maju podsypane były substralem długodziałającym do iglaków, ale nie wymieszałam go z podłożem.
będę wdzięczna za wszelkie rady.
Pozdrawiam
Monika
1. Cupressina - porażone gałązki kierują się ku dołowi



2. Acrocona
CiehcomPL 23:13, 17 wrz 2020

Dołączył: 17 wrz 2020
Posty: 2
Serdecznie proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby mojego drzewka .

Otóż jedna z moich jodeł na działce od zeszłego roku jakoś podupada. Objawia się to brązowieniem i opadaniem igieł, szczególnie na dolnych gałęziach.
W zeszłym roku nie było to tak bardzo widoczne i po nawożeniu jakimś który dostałem w sklepie ogrodniczym (niestety już nie pamiętam jakim) wydawało mi się że proces ustał na dobre.
Na wiosnę jodła wypuściła pięknie nowe pędy i wszystko było dobrze do mnie więcej miesiąca temu kiedy to nagle dość spora część igliwia zżółkła i opadła. Wszystko dzieje się od środka drzewa na zewnątrz = drzewo łysieje od dołu i od środka. Dodatkowo na gałęziach jak i na pniu pojawił się taki biały nalot. Całość postępuje ku górze i już na wysokości ok 4 m widzę żółknące gałęzie.

W jednej z okolicznych szkółek polecono mi spryskanie drzewa preparatami: Agrecol Propylant zwalczający Fytoftordzę oraz Sumin Kohinor 200 SL (w załączeniu zdjęcie opakowań)
Zabieg zrobiłem ok 2 tyg temu i szczerze jakoś nie widzę specjalnej poprawy. Wszystko co było zżółknięte opadło na ziemie i mam wrażenie że pojawiają się nowe gałęzie

Drzewo jest już dość stare … ma ponad 10 m wysokości jednakże bardzo zależy mi na utrzymaniu go w dobrym stanie i z gałęziami u dołu.

czy ktoś ma pomysł co mu może dolegać ?


Gardenarium 07:57, 28 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Monikolor napisał(a)
Proszę o radę co robić, z dnia na dzień iglaki zaczęły rdzewieć i gubić igły
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 07:57, 28 paź 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Co mogło spowodować taka degradacje iglaka? przeniesiony

Przędziorek
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Monikolor 07:57, 28 paź 2020


Dołączył: 16 kwi 2018
Posty: 5

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Co mogło spowodować taka degradacje iglaka? przeniesiony

Dziękuję, pryskać teraz?
Gardenarium 08:00, 28 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można pryskać, ale czy się odbuduje i będzie ładnie wyglądał? Nie wiadomo. Takie coś mogło także spowodować bliskość innej rośliny o dużych liściach, która "uwaliła" się na świerku i skutecznie go "zadusiła". A jesli nic tam nie rosło (nawet chwast/trawa), to przędziorek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 08:31, 28 paź 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Szybki sposób na poprawę estetyki (zbiegi swoją drogą) to wycięcie "zardzewiałych" gałązek a powstałą lukę zasłaniamy naginając sąsiednie gałązki -wystarczy cienki drucik(druciki) zagięty na obu końcach.
Sprawdzone na Conice itp
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
marmaras 08:54, 01 mar 2021


Dołączył: 27 lut 2017
Posty: 45
Bardzo proszę o pomoc w określeniu cóż to za przypadłość dotknęła moje serby.

Świerki posadziłem w 2018 r. w łącznej ilości ok. 30 szt. w trzech lokalizacjach na działce. Wszystkie się przyjęły i zaczęły rosnąć.

W drugiej połowie ubiegłego roku zauważyłem na jednym z nich, że igły zaczynają żółknąć a obszar gałązek objętych tą „przypadłością” się powiększa. Doradzono mi oprysk na chorobę grzybową dwoma preparatami - wymiennie. Niestety nic to nie pomogło a choroba przeszła na świerk sąsiedni. Pozostałe rośliny są czyste. Porażone igły żółkną, potem brązowieją ale nie opadają. Świerki, pomimo choroby mają przyrosty.

Bardzo proszę o pomoc w określeniu - co może im dolegać?


____________________
Zielony ogród
Gardenarium 09:15, 01 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To może być osutka świerka - choroba grzybowa. Oprysk Sarfun, Amistar.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marmaras 09:36, 01 mar 2021


Dołączył: 27 lut 2017
Posty: 45
Gardenarium napisał(a)
To może być osutka świerka - choroba grzybowa. Oprysk Sarfun, Amistar.


Pani Danusiu bardzo dziękuję za pomoc.

Będziemy leczyć. Pozdrawiam
____________________
Zielony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies