Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Monikaaa

Dodany 09:57, 08 lip 2020
Witam,
Może ktoś mi pomoże w zdiagnozowaniu przyczyn brązowienia świerków...
Oba posadzone w zeszłym roku, bez włókniny, ściółkowane korą. kolor igieł zmienia się na brunatny, na zdjęciach wygląda na rudawy, ale w rzeczywistości igły wyglądają jak by się wykąpały w błocie, póki co nie opadają, wyglądają jak by proces przyrostu nowych pędów się zatrzymał, uschły niektóre szyszki. Dodam iż wczesną wiosną, gdy wegetacja ruszyła wyglądały ładnie. Nieopodal rośnie brzoza, u której wczoraj zdiagnozowałam antraknozę, jest możliwe że paskudztwo się jakoś przeniosło na świerki? czy może to jakieś niedobory? W maju podsypane były substralem długodziałającym do iglaków, ale nie wymieszałam go z podłożem.
będę wdzięczna za wszelkie rady.
Pozdrawiam
Monika
1. Cupressina - porażone gałązki kierują się ku dołowi

2. Acrocona
CiehcomPL

Dodany 23:13, 17 wrz 2020 , edytowany o 10:41, 18 wrz 2020
Serdecznie proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby mojego drzewka .

Otóż jedna z moich jodeł na działce od zeszłego roku jakoś podupada. Objawia się to brązowieniem i opadaniem igieł, szczególnie na dolnych gałęziach.
W zeszłym roku nie było to tak bardzo widoczne i po nawożeniu jakimś który dostałem w sklepie ogrodniczym (niestety już nie pamiętam jakim) wydawało mi się że proces ustał na dobre.
Na wiosnę jodła wypuściła pięknie nowe pędy i wszystko było dobrze do mnie więcej miesiąca temu kiedy to nagle dość spora część igliwia zżółkła i opadła. Wszystko dzieje się od środka drzewa na zewnątrz = drzewo łysieje od dołu i od środka. Dodatkowo na gałęziach jak i na pniu pojawił się taki biały nalot. Całość postępuje ku górze i już na wysokości ok 4 m widzę żółknące gałęzie.

W jednej z okolicznych szkółek polecono mi spryskanie drzewa preparatami: Agrecol Propylant zwalczający Fytoftordzę oraz Sumin Kohinor 200 SL (w załączeniu zdjęcie opakowań)
Zabieg zrobiłem ok 2 tyg temu i szczerze jakoś nie widzę specjalnej poprawy. Wszystko co było zżółknięte opadło na ziemie i mam wrażenie że pojawiają się nowe gałęzie

Drzewo jest już dość stare … ma ponad 10 m wysokości jednakże bardzo zależy mi na utrzymaniu go w dobrym stanie i z gałęziami u dołu.

czy ktoś ma pomysł co mu może dolegać ?

Gardenarium
Img 1374 001

Dodany 07:57, 28 paź 2020
Monikolor napisał(a)
Proszę o radę co robić, z dnia na dzień iglaki zaczęły rdzewieć i gubić igły
sylwia_slomc...
Dsc08964

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Co mogło spowodować taka degradacje iglaka? przeniesiony

Przędziorek
Monikolor
Monika 2017

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Co mogło spowodować taka degradacje iglaka? przeniesiony

Dziękuję, pryskać teraz?
Gardenarium
Img 1374 001

Dodany 08:00, 28 paź 2020
Można pryskać, ale czy się odbuduje i będzie ładnie wyglądał? Nie wiadomo. Takie coś mogło także spowodować bliskość innej rośliny o dużych liściach, która "uwaliła" się na świerku i skutecznie go "zadusiła". A jesli nic tam nie rosło (nawet chwast/trawa), to przędziorek.
ZbigniewG
Dsc04551q

Dodany 08:31, 28 paź 2020
Szybki sposób na poprawę estetyki (zbiegi swoją drogą) to wycięcie "zardzewiałych" gałązek a powstałą lukę zasłaniamy naginając sąsiednie gałązki -wystarczy cienki drucik(druciki) zagięty na obu końcach.
Sprawdzone na Conice itp