Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Monikolor 20:18, 01 mar 2021


Dołączył: 16 kwi 2018
Posty: 5
Powracam do sprawy mojego iglaka, udało się zahamować zniszczenie (pewnie przędziorek bo środek na tego szkodnika zadziałał) ale co teraz zrobić - czy wyciąć uszkodzone gałązki czy też czekać aż igły odrosną? jak go zregenerować?
Gpkow 18:07, 12 kwi 2021

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 2
Dzień dobry. Ponieważ jestem pierwszy raz na forum to pragnę przekazać podziękowania administratorom oraz wszystkim ekspertom za cenne rady. Mam niewielką plantację świerków na choinki. Na moich starszych ok 10 letnich drzewach pojawił się chyba jakiś szkodnik, który powoduje opadanie igieł szczególnie na dolnych gałęziach zaczynając od pnia. Natomiast na młodych sadzonkach ( ostatnie zdjęcie) widać ciemne zgrubienia i też braki igieł. Wydaje mi się, że są one podobne do tych z pierwszych zdjęć - gdzie też widać jakby puste zaschnięte łuski.
Proszę o pomoc w identyfikacji problemu. Grzegorz

kasia1 18:25, 12 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Grzegorz, sprawdź, czy to nie jest mszyca świerkowa. Moje świerki wyglądały podobnie, igły traciły kolor, opadały. To jest czas żerowania tego robala. Tylko ja je widziałam na własne oczy, stąd nie miałam wątpliwości. Mszyca atakuje tylko starsze igły, głównie od środka drzewka, nie rusza młodych przyrostów.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Gpkow 23:25, 12 kwi 2021

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 2
Kasiu, dziękuję bardzo za odpowiedź. Gdyby to była mszyca zielona świerkowa -to z tego co czytałem - nawet byłbym ucieszony. Ponieważ podobno ona występuje okresowo, a ciężkie zimy jej nie sprzyjają (a u nas w tym roku zima jeszcze się nie skończyła ).
Mam podejrzenia, że że to być osutka świerka, a do tego może jeszcze przędziorek - który je dosyć lubi. Co myślisz? A może jeszcze ktoś z forumowiczów wypowie się w tej sprawie.
Dziękuję wszystkim za życzliwość. Grzegorz
anna_jurewic... 12:07, 18 kwi 2021

Dołączył: 28 lip 2016
Posty: 4
Dzień dobry. Bardzo proszę o poradę co może dolegać moim świerkom. Wszystkie zaczęły żółkną a jeden z nich już brązowieją. Najnowszy, który wykopywaniu był jesienią miał się całkiem niezłe ale teraz spod gałązek na żywy ładny kolor a z wierzchu złotkiem jak pozostałe. Dodatkowo maja biały nalot na pniu oraz w miejscu cięcia (wczesna wiosna przycisnąłem delikatnie celem zagęszczenia).
anna_jurewic... 22:13, 18 kwi 2021

Dołączył: 28 lip 2016
Posty: 4
Oto zdjęcia....
anna_jurewic... 22:15, 18 kwi 2021

Dołączył: 28 lip 2016
Posty: 4
Adela 18:07, 19 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Odświeżam temat, bo też jestem zainteresowana
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Adela 21:17, 20 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Witaj Aniu
Proponuję Ci prześledzić wątek https://www.ogrodowisko.pl/watek/3376-choroby-i-szkodniki-swierkow-swierk-picea?page=7
Nie jest długi, ale może trafisz na przedstawione tam problemy i rozpoznasz podobne? Jest tam wiele cennych diagnoz i rad Mazana.
Ja też zostawiłam sobie tę lekturę na dzisiejszy wieczór.
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Grzegorz1982 19:57, 24 kwi 2021

Dołączył: 24 kwi 2021
Posty: 1
Witam, na moich świerkach i jodłach pojawiły się takie oto owady. Czy to są szkodniki, czy może jakieś pożyteczne owady? Proszę o pomoc, co to może być. Jest tego bardzo dużo na każdym drzewku.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies