Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Lawenda - Lavandula

Pokaż wątki Pokaż posty

Lawenda - Lavandula

barbara_kraj... 12:50, 15 maj 2012


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Moje lawendy przemarzły wszystkie. Wycięłam prawie do ziemi. Dosłwnie po kilku dniach odnowiły się Zdjęcia z 13 maja b.r.



____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
piotr_drzewko 21:27, 31 maj 2012

Dołączył: 25 kwi 2012
Posty: 4
Witam, mam jedno pytanie, bo nie znam się w ogóle ale chcę zrobić niespodziankę mojej ukochanej teraz w lidlu będzie lawenda.. ale prócz tego ze tak się nazywa i wiem jak wygląda to nie wiem jak rodzaj to jest a chciałby zrobić taką polankę lawendową w ogródku i teraz pytanie czy ta z lidla jest ok i mogę ją sadzić czy ona jedynie w doniczce będzie stać? Przepraszam za tak skrajnie amatorskie pytanie
Sebek 21:50, 31 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Musi być augistifolia - wąskolistna - ta zimuje bez problemu.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
magja_ 09:31, 01 cze 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
angustifolia... jakby ktoś szukał w wyszukiwarce....

I nie zgodzę się z Sebkiem że każda wąskolistna zimuje bez problemu. Lawenda ma to do siebie że lubi sobie podmarznąć solidnie, więc trzeba jej szukać miejsca w ogrodzie w którym nie "ciągnie" mróz i nie ma zastoisk mrozowych.

Ja mam zagonik eksperymentalny z różnymi odmianami lawendy wąskolistnej- hidcot, hidcot blue, blue dwarf, munstead, oraz jedną nn która ma bardziej srebrzyste liście niż pozostałe /kiedyś pamiętałam nazwę/. Ta rokrocznie jest zmarznięta do gruntu ale odbija. W tym roku wypadła jedna sztuka, w ubiegłym też jedna. Ale też jest najbardziej dekoracyjna - jak już odrośnie.
Ale spieszę donieść, że tegoroczną zimę bez okrycia i bez uszczerbku na części nadziemnej przeżyła tylko munstead. Mało tego - przeżyły bez okrycia jej ukorzenione sadzonki - pojedyncze wówczas jeszcze patyki wsadzone w warzywniak. Reszta pomarzła i nadrabia formę a munstead - zaraz będzie kwitnąć. Lubi też się wysiać. Pierwszą sadzonkę miałam właśnie z samosiewu. Mało tego - ponieważ dostałam bukiet z tą lawendą - wsadziłam sadzonki do kwaśnej ziemi /bo była pod ręką/ i się 4 szt z 10 przyjęły.

W ogóle od jakiegoś czasu obserwuję że jest najbardziej żywotna, najwcześniej zaczyna kwitnąć, kwiatki ma najbardziej niebieskie /nie niebiesko-filetowe/, chętnie zakwita ponownie po przycięciu. Reszta zostanie wymieniona właśnie na tę odmianę.

Bardzo munstead polecam.
____________________
Sebek 19:03, 04 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Magjo - dzięki za poprawkę. Źle się wyraziłem, że zimuje bez problemu - bo to jedyna, która u nas zimuje
A munstead muszę zapamiętać
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ocia79 11:37, 18 cze 2012


Dołączył: 18 cze 2011
Posty: 883
Chcę dziś kupić lawendę.

Co ile ją sadzić by uzyskać zwarty rząd, szpaler???????

Co 20cm???
____________________
Asia U Oci Trawy, minimalizm i ogólnie zero pojęcia :)
zaga 20:31, 18 cze 2012


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
Troszkę szerzej, według mnie. ok 50 cm.Lawenda lubi się rozkładać


____________________
Agata - Ogród Zagi
ocia79 21:15, 18 cze 2012


Dołączył: 18 cze 2011
Posty: 883
Pojechalam dzis po lawende i nie dostalam.Byla tylko ta odmiana francuzka.

Ok posadze rzadziej jak juz kupie.

Agata !Jaki masz fajny ogrod, czemu nie masz wlasnego watku?
____________________
Asia U Oci Trawy, minimalizm i ogólnie zero pojęcia :)
marzena 23:41, 18 cze 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
moja lawenda świetnie sobie przezimowała, bez przykrycia - rośnie sobie pod takim murkiem od strony zachodniej...


i kilka jej fotek z tego miejsca - to jedna z moich ulubionych roslin



____________________
marzena O....!
zaga 09:45, 19 cze 2012


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
ocia79 napisał(a)
Pojechalam dzis po lawende i nie dostalam.Byla tylko ta odmiana francuzka.

Ok posadze rzadziej jak juz kupie.

Agata !Jaki masz fajny ogrod, czemu nie masz wlasnego watku?



Jakoś Asiu nie mogę się zebrać mimo, że czytam namiętnie to forum już od ponad półtora roku
____________________
Agata - Ogród Zagi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies