Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Chwasty w trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Chwasty w trawniku

Gardenarium 20:20, 20 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Starzec pierwszy raz widzę w trawniku, trzeba zastosować chwastox czy podziała...? powiniem, wszak starzec jest dwuliścienny. Ale jeśli chcesz wszystko wiedzieć przed...poczytaj w opisie każdego herbicydu selektywnego jakie chwasty są wrażliwe, jakie średnio wrażliwe, a na jakie nie działa dany herbicyd. Wtdey dojdziesz jaki zastosować aby w 100% zniszczył starca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:22, 20 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Darcio napisał(a)
Witam wszystkich forumowiczów.

Mam trzy letni trawnik, regularnie koszony z system automatycznego nawadniania pracujący od maja dwa razy w tygodniu o godzinie 4:00 do 4:20.
Po ziemie w trawniku było mnóstwo mchu z chwastami, który pod koniec kwietnia dokładne wygrabiłem i przy pomocy anty mchu większości go usunąłem. Trawa słabi się ukorzeniła więc bałem się zrobić wertykulację i aerację.
Po wygrabieniu filcu i mchu zrobiłem dosiewka trawy oraz pierwsze nawożenie nawozem z anty mchem a drugie pod koniec maja. Niestety mech i chwasty wrócił bardzo szybko i jak widać trawnik nie wygląda dobrze.
Oprysk Chwastoxem dał mizerny skutek.

Proszę o jakieś wskazówki.





Darciu, przeniosłam tego posta, bop brzydki trwanik to nietrafiony tytuł nowego wątku, nie mówi jaka przyczyna ...

1. Za krótko kosisz, trawa nie ma przy pomocy czego odrastać
2. Zacienione, mech rośnie w cieniu
3. Wątrobowce- wilgoci dużo i trudno to zwalczyć, trzeba wertykulować i wydrapać je
4. Na dwuliścienne zastosować oprysk Chwatsoxem
5. Kosić wyżej
6. Po zniknięciu chwastów nawozić i podlać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
derdycja 10:56, 23 cze 2021

Dołączył: 23 cze 2021
Posty: 1
Dzień dobry,
dopiero rozpoczynam przygodę z trawnikiem. Wynajęliśmy firmę do jego założenia. Mamy glebę gliniastą i firma nawiozła nam ziemi na założenie trawnika. Od początku mieliśmy zastrzeżenia do tej gleby - było w niej bardzo dużo szkieł i pobitej ceramiki - staraliśmy się sami dobrze ją wygrabić by pozbyć się szkieł. Ziemia nawieziona 3 tygodnie temu, podlewana od około tygodnia, a w minioną sobotę wysiana trawa. Niestety teraz wychodzi z niej mnóstwo chwastów - robi się zielono, ale nie od trawy. Martwię się co dalej będzie się działo z trawnikiem. Załączam poniżej zdjęcia jak to wygląda z prośbą o informację co to za chwasty i co dalej z tym robić?


Piablo 15:24, 04 lip 2021

Dołączył: 04 lip 2021
Posty: 1
Witam jestem nowy na forum, witam wszystkich forumowiczów. Na początku chcę powiedzieć że przeczytałek cały wątek kilka razu by znaleźć odpowiedzi na mój problem z chwastnicą w trawniku! Wiele osób doradza by trawnik zakładać od nowa gdy tylko chwastnica pojawi się w dużej ilosci w trawie mimo iż wielu forumowiczów tak naprawdę nie ma problemów z chwastnica tylko z innymi trawamy które szpeca trawnik.

Dla tych którzy szukają informacji jak usunąć ten niepożądany gatunek trawy z trawnika przedstawię mają historie.

Przygotowaliśmy teren pod trawnik w tamtym roku tj. Kilka wywrotek torfu zmieszane z rodzimą ziemia, następnie na jesień oprysk tak znienawidzonym rounduper na wiosne ponowny oprysk by zabic wszystko to co z nasion wykiełkowało i siew trawy. Niestety popełniliśmy duży błąd posypując nasiona mieszanka (torf odkwaszony-żółty piach-rodzima ziemia) w rodzimej ziemi okazało się że było wiele nasion chwastnicy co spowodowało że cały młody trawnik wyglądał jak pole chwastnicy już po tygodniu po posianiu.

Próbowaliśmy wyrywać młodą chwastnicę aczkolwiek z 10m2 wyrwałem wiadro malutnikich chwastów co przy trawniku 500m2 mijało się z celem, zanim bym doszedł do końca trawnika zastałbym już rośliny gubiące nasiona (2 dni 10m2). Słyszałem o środku chemicznym puma uniwersal ale nie znalazłem żadnym informacji czy naprawdę działa i czy nie zniszczy mojej 2 tygodniowej trawy. Stanąłem przed prostym wyborem oprysk albo pomoże albo spali trawę czyli ryzykujesz albo nie robisz nic i zakładasz trawnik od nowa!

Zrobiłek oprysk na 2 tygodniowy trawnik (nasiona zaczęły kiełkować po 4 dniach od posiania- trawa rpr bar power znanego producenta). Dawka jaką użyłem to 50ml na 12l wody oprysk robiłem opryskiwaczem spalinowym. Dodaje zdjęcia chwastnicy po 2 tygodniach od oprysku, sami widzicie że było warto chwastnica była w takiej ilości że nie było już widać trawy a sam chwast!

Jedno ze zdjęc przedstawia chwastnice dorosłą czyli oprysk działa nie tylko na młodą chwastnice! Wszystkie brązowe plamy na zdjęciach pomiędzy trawa to gnijąca chwastnica trawa ma się coraz lepiej i oprysk jej nie zaszkodził. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

p
schwanz24 22:21, 05 lip 2021

Dołączył: 28 cze 2016
Posty: 35
witam, potrzebuję zidentyfikować chwast jednoliścienny.

Wiecha ma w dolnej części delikatne włoski.





chapter322 11:07, 18 lip 2021

Dołączył: 19 sie 2020
Posty: 8
Dzień dobry.
Bardzo proszę o poradę dot. pajęczyny na całym trawniku.
Posiadam trawnik który w maju został niestety troszkę przenawożony nawozem yaramila komplex. Przez czas nawożenia trawnika, trawa rosła jak szalona i miała piękny zielony kolor. Niestety po przestaniu działania nawozu trawa zaczęła lekko przysychać oraz pojawiła się pajęczyna na całym trawniku jak i grzybki .
Mimo iż trawa jest systematycznie podlewana automatycznie niestety są miejsca gdzie trawa przysycha, ponadto na trawniku rośnie duzo grzybków oraz pojawiają sie małe chwastnice.
Proszę o poradę czy to jest pleśń śniegowa, czym to zwalczyć, jakie opryski zastosować?
Gardenarium 08:58, 19 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
derdycja napisał(a)
Dzień dobry,
dopiero rozpoczynam przygodę z trawnikiem. Wynajęliśmy firmę do jego założenia. Mamy glebę gliniastą i firma nawiozła nam ziemi na założenie trawnika. Od początku mieliśmy zastrzeżenia do tej gleby - było w niej bardzo dużo szkieł i pobitej ceramiki - staraliśmy się sami dobrze ją wygrabić by pozbyć się szkieł. Ziemia nawieziona 3 tygodnie temu, podlewana od około tygodnia, a w minioną sobotę wysiana trawa. Niestety teraz wychodzi z niej mnóstwo chwastów - robi się zielono, ale nie od trawy. Martwię się co dalej będzie się działo z trawnikiem. Załączam poniżej zdjęcia jak to wygląda z prośbą o informację co to za chwasty i co dalej z tym robić?




Zapewne firma użyła kompostu miejskiego i były w nim nasiona chwastów wszelakich, stąd szkło, bo odpady były zbierane i kompsotowane z parków, a tam ludzie rzucają butelki. Nie jest to segregowane tylko wszystko razem potem mielą i taki jest kompost miejski.

Co z tym robić? Teraz możesz jedynie wyrywać ręcznie. Wszelkie działania chemiczne zrobisz potem, gdy trawnik będzie starszy.

Możesz użyć ( ostrożnie na kawałku terenu) słabiej rozcieńczonego herbicydu na dwuliścienne (Chwastox)- wtedy załatwi chwasty dwuliścienne. Trochę boję się to pisać ,bo ta rada dla bardziej doświadczonego ogrodnika.

Masz chwasty dwuliścienne i jednoliścienne. Trawa też jest jednoliścienna.
Na chwastnicę któą też widzę, poczytaj posta powyżej. Rady odn. zwalczania chwastnicy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
J0gurT 13:33, 23 lip 2021

Dołączył: 23 lip 2021
Posty: 7
Witam, w tym roku późną wiosną zakładałem trawnik, najpierw weszla glebogryzarka, potem plewienie starych chwastów, równanie terenu, walcowanie i siew trawy. Niestety najpierw przyszły fale upałów, potem ulewy zmyły sporą ilość nasion.
Pomimo plewienia zeszło bardzo dużo chwastów i perzu. Nie chcę stosować herbicydów, więc konsekwentnie kawałek po kawałku plewie wszystko jak leci, ale tutaj pojawia się kolejny problem, puste place oraz doły po korzeniach.

Proszę o poradę czy jest jeszcze szansa wyrównać ten teren oraz dosiać na puste place trawę i jak to najlepiej zrobić, czy raczej wchodzi w grę ponowne przekopanie?
Trawa jaką siałem to Substral Uniwersalna samozagęszczająca + nawóz 100 dni do zakładania trawników.
Gardenarium 22:42, 25 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest szansa na wyrównanie tylko trzeba to zrobić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:42, 25 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Andalucia napisał(a)
Cześć! Nie wiem już co robić, trawnik siany w maju, rósł powoli, co dzień podlewalismy. Gdy osiągnął odpowiednią wysokość zaczęliśmy kosić jednak byl jasno zielony,były upały,sucho. Po 2 mcach z poczatku lipca posypałam go nawozem (target - nawóz zagęszczający, wypierający chwasty). Po nawożeniu akurat obficie padało, przez następne 3 dni był także obficie podlewany. Po kilku dniach trawnik zrobił się piękny,ciemno zielony, gesty, chwasty poznikały,rosl jak szalony. Ok 2,5 tyg po nawożeniu zaczęły wychodzić dziwne małe żółte placki, trawa zrobiła się rzadka, jest jasno zielona, przestala znów rosnąć, między zielonymi źdźbłami są na zmianę żółte jakby uschniete. Zaczęło pojawiać się pełno chwastow których wcześniej nie było,a miejscami zaczęły wyrastać male żółte grzybki. Zrobiłam oprysk polyversum czy jakoś tak, przeciw grzybowi. Nie wiem co dalej robić. Jestem załamana. Chciałam mieć piękny trawnik a tu coś takiego chwastow przybywa z dnia na dzień. Może zbyt obficie podlewalismy na noc już wyrosnieta trawę? Później były okropne ulewy. Może spalilam nawozem? Kompletnie nie wiem co robić,boję się że zaraz cały żółknie albo nie zostanie z trawy nic poza chwastami
Załączam zdjecia,ale cos chyba jest nie tak bo ich nie widzę...


Potrzebne zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies