Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie wyczarować mi ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie wyczarować mi ogród

Loosiuu 17:32, 08 lis 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Hej, widzę że ambitna jesteś! To dobrze!
Jeżeli pod brzozami zastosujesz na ściółkę ziemię kompostową, to liści nie będziesz musiała grabić bo przez zimę się szybko rozłożą. Tylko te co na trawniku.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Viola 17:40, 08 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Dzięki Filip za odwiedziny i komentarz. Jak ktoś mądry coś podpowie, to od nazu w głowie robi się "jaśniej". Te wysokie brzozy sąsiada sa cudowne - najpiękniejszy widok absolutnie cały rok, ale grabienie to masakra!
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Loosiuu 17:48, 08 lis 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Skoro chcesz iść w naturalizm to powinnaś sadzić większe plamy roślin, a w związku z tym że masz brzozy i one mają białe pnie i widać że lubisz derenie to radził bym Ci zrobić właśnie taką plamę z nich. Możesz przesadzić na wiosnę derenia białego 'Sibirica' i dosadzić więcej egzemplarzy. Zrób plamę z 10 sztuk sadzonych co 1,5 m. Zajmą dużo miejsca, a i będą super ozdobą całą zimę wraz z pniami brzóz. Poza tym szybko się rozrosną. Pod nimi wsadź runiankę, która będzie "zjadać" liście. Kompozycja praktycznie bezobsługowa, tylko mocne cięcie na wiosnę.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Viola 18:01, 08 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Mam sybiricę (na wczesniejszych zdjęciach widać na tle żółtego budynku) i 4 elegantissimy (teraz rosną, O zgrozo, wkopane po 2 sztuki na tle zielonego płotu). Na tym dzisiejszym zdjęciu są już "wymazane". Na ich miejscu "rosną" żółte tuje Wareana. Tez myslałam, żeby wykorzystać derenie, rozjaśnią kąt i napewno zakryją kompostownik. Sadzić plamą tzn. nieregularnie? Nie tak jak w mojej pierwszej wersjii - półkoliście? A ta runianka to fajna roślinka jest w takim razie. Już mi się coraz bardziej podoba. Bezobsługowa kompozycja - cudownie!
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Zielona 19:01, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Viola napisał(a)
Byłam u Marty. Przywitałam się. Ogród naprawdę już jest piękny i ta kostka bardzo fajna. Marta wprawdzie narzekała, że niezgodnie z planem, ale efekt końcowy jakby zamierzony. Ja w swoim stoickim projekcie też coś wybrzuszę : )


Cześć Viola. Ty chyba u innej Marty byłaś, bo ja ogrodu jeszcze nie mam, a linia kostki jest okropna i wiem, że kiedyś ją zmienię... zatem...nie wiem, co Ci się spodobało... ale skoro coś dostrzegłaś i poprosiłaś o radę, to jestem znowu u Ciebie. Zaglądam regularnie i podpatruję, co robisz. Widzę, że ruszyłaś z miejsca i to jest bardzo ważne. Zaraz naniosę się na Twoje pomysły. Musisz jednak pamiętać, że każdemu z nas podoba się co innego. Ja kiedy zalogowałam się na forum miałam jakąś wizję ogrodu i potrzebowałam podpowiedzi w postaci realizacji takich dużych powierzchni jak moje, bo nie chciałam mieć cyrku z dziesiątkami pojedynczych roślin, tylko zaplanować to tak, żeby wyglądało spójnie. SPÓJNIE to moje słowo klucz. Tak mam też w domu. Ale jest wiele osób, którym może się to wydawać nudne. I takie osoby też należy docenić. Gdyby wszystkim podobało się to samo, nie mielibyśmy czego oglądać na tym forum. Dzięki indywidualności każdego z nas, ogrody są wiarygodne. Zauważ, że na pierwszych stronach mojego wątku też zadawałam pytania w eter "co tu posadzić". Teraz wiem, że tak nie należy. Nie dlatego, że nikt nie doradzi, bo wręcz przeciwnie - tutaj akurat doradców jest wielu... ale dlatego, że sama muszę wiedzieć, co chcę, a czego absolutnie nie zaakceptuję. Zobacz, że teraz, kiedy proszę Sylwię o wizualizację, podaję Jej dokładnie, co ma gdzie umieścić. Tak więc... jeśli napiszę cokolwiek, co będzie ogólną wizją na TWÓJ ogród, proszę, nie traktuj tego jako "tak ma być", bo każdy może mieć inne podejście. Bądź asertywna, przetraw to, co radzą inni, ale na koniec zadaj sobie zawsze pytanie: czy JA SAMA chcę właśnie tego. Rozpisałam się dlatego, że również miałam chwilę załamania. Że nie dam rady, że u mnie jest be, a wszędzie pięknie, że nie mam pomysłów, że.... bla bla bla Tak nie można. Znajdź kilka wątków, które rzeczywiście są w Twoim typie. Przyjrzyj się dokładnie co gdzie jest posadzone. Zapisz sobie fotki, które zawierają takie kompozycje roślin, które chętnie byś powtórzyła u siebie, a dopiero potem myśl o swoim ogrodzie. To pomoże też odwiedzającym Ciebie. Bo będą Cię kojarzyć z jakimś konkretnym dążeniem.

Ło matko, ale się rozpisałam. Ale to dlatego, że dobrze Tobie życzę
Zielona 19:06, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Viola napisał(a)
Oto pierszy, i!


Czy taka linia rabat na razie zostaje? Czy jednak już na tym etapie chcesz ją pofalować? Pytam dlatego, że planowanie nasadzeń wewnątrz rabaty jest trochę związane z jej linią zewnętrzną. Obłe masz tylko narożniki, ale dłuuugie rabaty są proste. Jeśli takie zostają, to wydaje mi się, że również linie wewnątrz powinny do tego nawiązywać. Klasykę gatunku masz u Madżenki, ale Jej dom i ogród są na nowoczesne i bardzo dobrze oto razem wygląda.
Loosiuu 19:09, 08 lis 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Sadzić plamą czyli w grupie po minimum kilka sztuk tego samego gatunku tej samej odmiany. Chodzi o utworzenie takiej jednolitej bryły. Poczytaj artykuły http://www.ogrodowisko.pl/tag/projektowanie-ogrodu

Poprzeglądaj różne ogrody na forum. Masz całą zimę! Do wiosny na pewno znajdziesz inspiracje. Utwórz folder na komputerze typu "To mi się podoba" i wszystkie zdjęcia, które Ci się spodobają tam zapisuj. Na wiosnę będzie pełen folder i głowa przepełniona inspiracjami. Tworzenie swojego wymarzonego ogrodu trochę trwa i warto obrać jakiś kierunek. To pomoże.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Zielona 19:14, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Viola napisał(a)
B, no i mam świerk kłujący jak soliter. Wiem, że to masakrycznie głupie -po przeczytaniu wątku o niepolecanych kupować kłującego. A ten świerczek jest naprawdę ładny. Zobaczę jak będzie rósł, najwyżej będę żałować.


Wcale to nie jest głupie!!! Ja kupilam 6 świerków srebrnych i dwa hoopsii. Bo mi się podobają i już! Wątek o niepolecanych nie jest po to, żeby nikt ich nie kupował. Możesz tam znaleźć informacje, ale musisz je przetrawić na swój sposób. Kiedyś ktoś powiedział mi: Chcesz mieć dobrze rosnące drzewa w swoim ogrodzie? Przyjrzyj się, co rośnie w ogrodach w Twojej okolicy. No i co? Rosną w nich piękne regularne w pokroju srebrne, kłujące świerki i... mi się podobają... i dlatego też je mam. Viola! Trochę wiary w siebie i swoje wybory. Muszę Cie tu do pionu ustawić
Zielona 19:22, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Loosiuu napisał(a)
Sadzić plamą czyli w grupie po minimum kilka sztuk tego samego gatunku tej samej odmiany. Chodzi o utworzenie takiej jednolitej bryły. Poczytaj artykuły http://www.ogrodowisko.pl/tag/projektowanie-ogrodu

Poprzeglądaj różne ogrody na forum. Masz całą zimę! Do wiosny na pewno znajdziesz inspiracje. Utwórz folder na komputerze typu "To mi się podoba" i wszystkie zdjęcia, które Ci się spodobają tam zapisuj. Na wiosnę będzie pełen folder i głowa przepełniona inspiracjami. Tworzenie swojego wymarzonego ogrodu trochę trwa i warto obrać jakiś kierunek. To pomoże.


Viola- No widzisz! - a co pisałam przed chwilą?

Filip dobrze radzi. Popatrz na Jego ogród i poczytaj, jakie ma założenia. Chce ogrodu jak najbardziej bezobsługowego i do tego dąży. Widziałaś Jego kompozycje z krzewów w różnych kolorach? Bajka! Sama mam zamiar kopiować. Nie wszyscy musimy mieć idealnie uczesane ogrody pod linijkę... Luźne kompozycje są równie piękne. Zwłaszcza przy większych powierzchniach.
Danusia sama pisała, że Jej ogród nie może być inny, bo ma ograniczone miejsce i strzyżenie roślin pomaga utrzymać je w ryzach. Dlatego zaplanowała swoje Królestwo w takim właśnie stylu.

A u Ciebie? Derenie pod brzozami aż się proszą. I tak nie posadzisz ich teraz, prawda? Więc narysuj je sobie w narożniku, zaznacz runiankę green carpet jako must have i myśl dalej. Drenie możesz mieć variegatusy lub te z jednolitymi zielonymi liśćmi. Jeden i drugi mają czerwone pędy jesienią.
Podobne w pokroju, ale różne kolorystycznie są pęcherznice. Diabolo powala podświetlona słońcem! Jest jeszcze dereń o jaskrawozielonych pędach. FILIP - kojarzysz??? bo nazwa mi wypadła. Widziałam zestawienie czerwonych i tych jasnozielonych - pięknie! Poszukaj jeśli chcesz.
Zielona 19:26, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
I jeszcze rada: zrób srylion zdjęć ogrodu zanim spadnie śnieg. Przydadzą się na zimę. Rób z bliska, z daleka, z dołu, z góry - żeby zimą mieć na czym planować. Widziałaś pewnie u mnie, że jak mówię o jakimś miejscu, staram się dokładnie pokazać zdjęciem. To się przydaje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies