Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie wyczarować mi ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie wyczarować mi ogród

Zielona 19:31, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Mam - dereń rozłogowy flaviramea


fotka stąd:
http://pl.pl.allconstructions.com/portal/categories/49/1/0/1/product/465/sadzonki-derenia-bialego-odmiana-syberyjska-slash-cornus-alba-sybirica
Viola 19:36, 08 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Marto i Filipie - wielkie dzięki za korespondencję. Od razu piszę, że MASAKRYCZNIE chodzi mi internet i boję się, że obrazicie się, że nie odpisuję. Zaraz przeczytam wszystko jeszcze raz i jak mi się uda, odpiszę.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Zielona 19:43, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Viola napisał(a)
Marto i Filipie - wielkie dzięki za korespondencję. Od razu piszę, że MASAKRYCZNIE chodzi mi internet i boję się, że obrazicie się, że nie odpisuję. Zaraz przeczytam wszystko jeszcze raz i jak mi się uda, odpiszę.


Viola! Bo krzyczeć zacznę na Ciebie. Obrazicie??? No przestań, proszę!!! Przecież to forum. Masz prawo odpisać i za tydzień. Spokojnie poczytaj, a odpiszesz jak będziesz miała czas i ochotę. Tu nie ma obowiązku odpisania w pięć sekund. Relax......
Viola 20:06, 08 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Dzięki jeszcze raz za zaangażowanie Marto i Filipie. Jeśli chodzi o ten folder z ulubionymi zdjęciami ogrodów, to mam. Również cały 60-kartkowy tradycyjny zeszyt z rysunkami kompozycji i nazwami roślin, które mi się podobają. Więc już działam, ale jak przychodzi co do czego – to jak widzicie na poprzednich zdjęciach – kompozycja na żółtej ścianie –koszmarek. Wiem co ładne i co mi się podoba, ale jak ktoś nie powie mi „tak sadź” to nie wiem co mam robić. Na stylach się nie bardzo znam (chociaż oczywiście rozróżniam), ale czy szmaragd pasuje do stylu formalnego czy naturalistycznego to nie wiem. W jednym z pierwszych postów napisałam, że chciałabym w stylu naturalistycznym (dom mam raczej tradycyjny, gięte balustrady na balkonach, kolory wanilia, brąz, kostka też brązowa, usytuowany poza miastem – zagajniki, dużo zieleni), ale tak czuję, że to co mi się podoba to taki eklektyczno-ogrodowiskowy. Uwielbiam wszystkie berberysy, szczególnie admiration, thunbergia aurea, Maria, greek carpet, żółte tuje, żurawki citronell i te pomarańczowe (nazwy mam gdzieś zapisane), tuje wschodnie aurea nana, tawuły gold-coś-tam, choiny kanadyjskie, derenie białe i flaviramea, ah i trzmielinę emerald&gold, świerk serbski oczywiście. Zanim trafiłam na ogrodowisko, już wiedziałam, że chcę go mieć. Mam grujecznik i klonik ściętolistny. Jak to wszystko wsadzić do jednego stylistycznego worka?
Jeśli chodzi o linię nasadzeń, to miałam nadzieję, że później uda mi się coś powybrzuszać, bo na chwilę obecną, tzn. na wiosnę - zrobię chyba tylko jedną linię nasadzeń. Ale oczywiście chcę faliście , żeby było w przyszłości. W zasadzie mogę to już uwzględnić, ale to za skomplikowane jak na tę chwilę : (
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Zielona 20:15, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Viola napisał(a)
Dzięki jeszcze raz za zaangażowanie Marto i Filipie. Jeśli chodzi o ten folder z ulubionymi zdjęciami ogrodów, to mam. Również cały 60-kartkowy tradycyjny zeszyt z rysunkami kompozycji i nazwami roślin, które mi się podobają. Więc już działam, ale jak przychodzi co do czego – to jak widzicie na poprzednich zdjęciach – kompozycja na żółtej ścianie –koszmarek. Wiem co ładne i co mi się podoba, ale jak ktoś nie powie mi „tak sadź” to nie wiem co mam robić. Na stylach się nie bardzo znam (chociaż oczywiście rozróżniam), ale czy szmaragd pasuje do stylu formalnego czy naturalistycznego to nie wiem. W jednym z pierwszych postów napisałam, że chciałabym w stylu naturalistycznym (dom mam raczej tradycyjny, gięte balustrady na balkonach, kolory wanilia, brąz, kostka też brązowa, usytuowany poza miastem – zagajniki, dużo zieleni), ale tak czuję, że to co mi się podoba to taki eklektyczno-ogrodowiskowy. Uwielbiam wszystkie berberysy, szczególnie admiration, thunbergia aurea, Maria, greek carpet, żółte tuje, żurawki citronell i te pomarańczowe (nazwy mam gdzieś zapisane), tuje wschodnie aurea nana, tawuły gold-coś-tam, choiny kanadyjskie, derenie białe i flaviramea, ah i trzmielinę emerald&gold, świerk serbski oczywiście. Zanim trafiłam na ogrodowisko, już wiedziałam, że chcę go mieć. Mam grujecznik i klonik ściętolistny. Jak to wszystko wsadzić do jednego stylistycznego worka?
Jeśli chodzi o linię nasadzeń, to miałam nadzieję, że później uda mi się coś powybrzuszać, bo na chwilę obecną, tzn. na wiosnę - zrobię chyba tylko jedną linię nasadzeń. Ale oczywiście chcę faliście , żeby było w przyszłości. W zasadzie mogę to już uwzględnić, ale to za skomplikowane jak na tę chwilę : (



Noooo to już wiele. Czyli linie będą faliste. To nasadzenia też muszą do tego nawiązywać. Szkielet może być równy, ale przed nim powinno być płynnie.

Viola - nie chcę Cię martwić, ale musisz się przekonać do samodzielnego planowania i dopiero potem pytania: co zmienić. Jeśli chcesz usłyszeć "tak sadź" to poważnie rozważ zamówienie projektu. Danusia /a piszesz, że lubisz Jej styl/, robi projekty koncepcyjne na odległość. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, żeby uniknąć kupowana i sadzenia gdzie popadnie, to zastanów się nad zamówieniem takiego projektu. Widziałaś ogród Tosi? Ona w tym sezonie pięknie wykonywała projekt Danki. Projekt kosztuje, to fakt. Ale oszczędza czas i pieniądze wydane w niefortunny sposób... No i daje jasny komunikat "tak sadź".
Tusiala 21:42, 08 lis 2013


Dołączył: 14 paź 2013
Posty: 3937
Jeśli chodzi o to, byś łatwo utrzymała to miejsce w czystości (bez jesiennych liści z brzóz) na najlepiej wydaje mi się byłoby wygrabiać je z trawy. Może tylko tuje szczelnie posadzone pod prostą krechą. U ich stóp delikatny akcent z trawki lub żurawki. Roboty mało bo tylko wygrabienie tysięcy liści z trawnika.
Viola 22:00, 08 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Dzięki Tusiala, też wcześniej myslałam o tujach, ale zrezygnowałam. Nie chcę ich za dużo w ogrodzie, a poza tym ten naroznik chcę raczej rozświetlić - pewnie zostanę przy dereniach. Najchętniej zostawiłabym wszystko w trawie, ale wiem, że to nie dobry pomysł. Będę działać - nie poddam się.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Agawita 22:02, 08 lis 2013


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 412
Viola, Marta dobrze Ci radzi, musisz zacząć od ogólnej koncepcji, listy roślin, wytyczenia linii rabat - widzę że zdecydowałaś się na faliste i myslę że w Twoim ogrodzie lepiej sie to sprawdzi, masz długą działkę i takie lekko wychodzące linie rabat w trawnik wprowadzą urozmaicenie a nie będą jak pas startowy na lotnisku - takie jest moje zdanie. Możesz w ten sposób płynnie przechodzić z rabaty w rabatę nawiazując kolorystyką i gatunkami roślin do sąsiednich. Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy w temacie zasłonięcia kompostownika to coś zimozielonego, krzewy sie na zimę ogołocą i będziesz mieć "złote cudo" na widoku jak ta lala, proponowałabym albo choiny kanadyjskie, które lubisz albo cisy - możesz je bez problemu formować. Dobrze, zebyś miała do kompostownika dobre dojście i dojazd, mam na myśli taczki bo raczej na łopacie kompstu nie bedziesz po grządkach roznosić, no chyba że lubisz drobić jak Gejsza i masz na to czas A tak na poważnie to pomyślę na spokojnie nad Twoim ogródkiem przez długi weekend i może coś wymyślę póki co nie chcę wprowadzać zbędnego zamieszania... a tak na marginesie też uwielbiam berberysy i ciesze się, że chcesz je mieć u siebie, zobaszyć co potrafią zdziałać kolorami... bajka
____________________
Pozdrawiam Aga Czas na ogród
Agawita 22:06, 08 lis 2013


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 412
Viola napisał(a)
Dzięki Tusiala, też wcześniej myslałam o tujach, ale zrezygnowałam. Nie chcę ich za dużo w ogrodzie, a poza tym ten naroznik chcę raczej rozświetlić - pewnie zostanę przy dereniach. Najchętniej zostawiłabym wszystko w trawie, ale wiem, że to nie dobry pomysł. Będę działać - nie poddam się.


przy tak dużych drzewach żadne tuje ani inne choiny nie powstrzymają spadajacych liści... niestety taki już ich urok i trzeba sie z tym pogodzić...
____________________
Pozdrawiam Aga Czas na ogród
Viola 22:12, 08 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Dzięki Aga. Dojście do kompostownika z taczką - elementarna sprawa. Pamiętam o tym.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies