Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Aneczkowe marzenia

Pokaż wątki Pokaż posty

Aneczkowe marzenia

Aneczka 11:27, 10 wrz 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 851
Witam wszystkich serdecznie. Trafiłam na wasze forum parę tygodni temu i tak mi się u was spodobało, że postanowiłam się zarejestrować i przywitać z Wami. Macie przepiękne ogrody, czym ja niestety nie mogę się pochwalić, ale może z biegiem lat i u mnie będzie jakiś efekt. Jak na razie mam posadzonych tylko troszkę roślinek. Kupuję małe roślinki po jednej sztuce i rozmnażam, gdyż ze względów finansowych muszę się ograniczać do minimum i zdaję sobie sprawę z tego, że zanim skompletuję roślinki do mojego ogródka, to minie sporo czasu, a jakiś chociaż minimalny efekt osiągnę dopiero po wielu latach, gdyż takie maleństwa potrzebują czasu na wyrośnięcie. Ale i tak jestem zadowolona z tego co już mam, bo niby tak niewiele, a już tyle radości daje. Staram się znaleźć czas na moje roślinki, choć jestem mamą trójki małych jeszcze dzieci i pracuję. Ten skromny ogródek daje mi spokój i jest odskocznią od codziennych obowiązków. Pozdrawiam Was serdecznie i proszę owszelkie komentarze i podpowiedzi, gdyż sama mam duże dylematy np czy ten pięciornik nie będzie się gryzł z żółtym berberysem, czy może ten berberys podsadzić bordową zórawką a funkie czerwoną, czy na odwrót itd.
Przedstawiam wam mój pierwszy rhododendron yakushimanum "Percy Wisseman":


Drugi rhododendron Hybride "Nova Zembla":


Posadziłam je przed tujami szmaragd, jednak będę musiała je odsunąć od tuji, bo mają przerwy ok 30 cm, a przecież mają wyrosnąć duże. No ale to mój nagminny błąd, że sadzę wszystko bardzo blisko siebie. Będę musiała teraz wszystko poprawiać
____________________
Ania - Aneczkowe marzenia
iwka 11:33, 10 wrz 2013


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Witaj. Pokazuj wszystko i jak najwięcej zdjęć wstawiaj. Tu są ludzie, którzy na pewno Ci poradzą i podpowiedzą. Ja osobiście niekoniecznie, bo też dopiero zaczynam przygodę z ogrodem, chociaż ogrodowisko podglądam już jakiś czas. Dopiero teraz widzę ile i jakie błędy popełniłam sadząc wszystko i gdzie popadnie, bez składu i ładu.
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Magda_ 11:41, 10 wrz 2013


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
Witamy Cię
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
Aneczka 11:45, 10 wrz 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 851
Dziękuję za powitanie, bardzo mi miło

No to może wstawię najważniejszy fragment dla mnie w tej chwili, choć się bardzo krępuję, gdyż tak na prawdę nie ma się czym chwalić, tylko się nie śmiejcie :

Jak widać moje tuje są bardzo nierówne, choć kupowałam równe gałązeczki, ale może te wyższe podetnę na wiosnę troszkę, żeby zaczekały na te mniejsze, bo nieciekawie to wygląda jak jest tak nierówno

A więc po prawej stronie jest ścięta stara jabłoń po której wspina się jeszcze niepozorny bluszcz, wkoło obsadzona funkiami (nazwy nie znam, ale są jasnozielone z białymi obwódkami), a zewnętrzne koło myślę żeby obsadzić żurawką czerwoną, która tam stoi w doniczce:

Wczoraj wieczorem miałam chwilkę i choć było już prawie ciemno, to nie mogłam się powstrzymać i wycięłam wkoło obwódkę, bo strasznie mi zarosły te kamienie. Niestety na razie muszę sobie radzić nożykiem przy wycinaniu trawy. Widać troszkę tą obwódkę na powyższym zdjęciu.
Jeśli chodzi o tą funkię, to kupiłam ją chyba dwa lata temu, posadziłam w prawym rogu ogrodu po obu stronach berberysa (oczywiście po podzieleniu z jednej doniczki ). Zeszłej jesieni miałam już tak duże kępy, że wydobyłam z nich następne maleństwai obsadziłam owe drzewko i proszę jak już podrosły, a miały po 2-3 listki Mam nadzieję, że tą żurawkę też po trochu podzielę.
____________________
Ania - Aneczkowe marzenia
Aneczka 12:16, 10 wrz 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 851
Prawy róg ogrodu wygląda tak:


____________________
Ania - Aneczkowe marzenia
Aneczka 12:47, 10 wrz 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 851
Ta rabatka pod betonowym ogrodzeniem wygląda na razie tak od lewej strony zaczynając:
oczywiście tuje szmaragdy będą posadzone aż do bramki, ponieważ z drugiej strony bramy tak jest. Rabata też będzie aż do bramy, a dokładnie to myślę o chortensji lime lub renhy vanille, a na razie to jast tam po kolei od lewej: różanecznik kupiony bez nazwy w biedronce, lawenda, berberys th. Aurea, pięciornik żółty z lekkim pomarańczem, tawuła, a pomiędzy te kolorowe to samosiejkisurfinii postawiłam, żeby było troszkę koloru


dalej za pięcoirnikiem i tawułą jest rh percy wiseman i rozchodnik


następnie bordowa żurawka jeszcze w donicy bo myślę źe może ją rozsadzić pod zółtym berberysem?, będzie ładny kontrast, jak myślicie? Obok żurawki liliowce, prawdopodobnie mają być pomarańczowe, następnie dwie odmiany tawuły (ta druga to chyba goldflame) , dziurawiec hidcote i za nim rh nova zembla


____________________
Ania - Aneczkowe marzenia
GorAna 12:53, 10 wrz 2013


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 15846
Witaj imienniczko
Nie ma co się co martwić z powodu tego, czego jeszcze się nie ma, a trzeba cieszyć się z tego co się ma...Ty masz już piękne krzewy i trawnik...z biegiem czasu roślin przybędzie, a te które już są podrosną i wypięknieją ...Życzę Ci sukcesów ogrodowych, a jak widać rozmnażanie funkii dobrze Ci idzie
Pozdrawiam
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Magda_ 12:57, 10 wrz 2013


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
Myślę, że trzeba by te rabaty trochę uporządkować bo w tej chwili masz tam wszystko co wpadło Ci w ręce ja też do niedawna tak robiłam. Wkleję Ci dekalog ogrodnika stworzony przez naszą "szefówkę" Danusię

"Dekalog ogrodniczy"


1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz., nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
Aneczka 12:58, 10 wrz 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 851
Sami widzicie jak to na razie wygląda, a w zasadzie to straszy. Trawnik na razie jest stary, taki jaki zastaliśmy po wprowadzeniu się parę lat temu, tylko koszony, bo wcześniej tu nic nie było prócz topól i ogromnych chaszczy, wszystko było strasznie zarośnięte. Jak widać pomiędzy szmaragdami są przerwy, to są miejsca po wyciętych topolach, a pnie uniemożliwiają mi posadzenie tuji. Na odnowienie trawnika na razie nie ma szans, ale jak uporządkuję te biedne rabatki, to się za niego wezmę
____________________
Ania - Aneczkowe marzenia
Aneczka 13:08, 10 wrz 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 851
Dziękuję wam za zainteresowanie
Tak to prawda, że jest tam wszystko co mi wpodło w ręce i to jest mój problem, że nie potrafię zestawiać ze sobą roślin. Muszę przyznać że oglądając wasze ogrody, o których nie mogę przestać myśleć tak mnie zachwycają, zaczęłam myśleć o grupowych nasadzeniech i np pobrałam 2 szczepki berberysa żółtego żeby przesadzić pięciornik a w to miejsce dać jeszcze 2 takie berberysy, tylko nie wiem czy one w ogóle się przyjmą. Jak to się mówi: pożyjemy zobaczymy Chortensje po lewej stronie tej rabaty np vanille też zamierzam posadzić w grupie.
Bardzo mi zależy żeby rabaty były kolorowe przez cały rok (jak np w "bajkowym ogrodzie Weroniki), więc będę musiała się nieco dokształcić

A może moglibyście podpowiedzieć jakiś sklep internetowy, gdzie mogłabym od czasu do czasu jakąś małą roślinkę kupić?
____________________
Ania - Aneczkowe marzenia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies