Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21

nicol21 22:41, 07 cze 2018


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10283
Toszko, dziękuję Ci bardzo że przybyłaś i pozostawiłaś konstruktywną krytykę.

Tak, spieszyłam się... winna jak nie wiem co. zdedydownie trzeba to poprawić.
Winko lubię więc jak w weekend nie będzie padać to będę działać razem z winem. A jak będzie padać to tylko wino zostanie .

Nożyczki mam i do kolejnych podejdę z umiarem i delikatniej je przytnę.
tylko nie jestem pewna czy dobrze rozmiem z tym grzybkiem - w sensie tniemy na kapelusz - ze płaskawo z góry a szerokość idzie od samego dołu -czyli tych dolnych przyrostów nie powinam była skracać w tworzenie kuli a zostawić je po całej szekorości?

Te kule cisowe to trochę na wyrost szykuję... na przyszłościowy ogródek na nowej działce. Te kilka sztuk tam zginie więc jak docelowo będą mieć te 70-90cm albo i ciut więcej to gicior
a póki co to chcę je trochę poprowadzić, przygotować tutaj, uczyć się formowania etc. no i przedewszystkim mieć coś zimo-zielonego w obecnym ogródku.

co do tych rzekomych kulek w żwirku - to miałam za dużo cisków w ub roku. jako że zbiegło się to z tym że 4 kulki w żwirku mi wypadły, a dodatkowo umyliśmy żwirek to stwierdziłam że z nich też zrobię kiedyś kulki. Egzemplarze były dość marne więc posadziłam niektóre po 2 sztuki żeby gęściej było. z Twojego zapytania wnioskuję że to był jeszcze większy błąd.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Toszka 23:31, 07 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po kolorze wnioskuję, ze to Taxus baccata 'Elegantissima'. Kiedyś kupiłam takie niby przyszłe kulki (do zrobienia sobie w domu jak urosną) i sadząc zauwazyłam, że sa wciśnięte 3 razem. Przez ponad 3, albo 4 lata marnie rosły. Koncepcja się zmieniła i potrzebowałam właśnie Elegantissimy jako niska obwódka. Wykopałam ową pseudokulkę, podzieliłam i posadziłam pojedynczo. Po dwóch latach urosły w mężne krzaczorki. Wniosek - cisy nie lubią tłoku i wola solo w dołku rosnąć
I po twoich tez to widać
nicol21 napisał(a)


Zwróć uwagę - zwłaszcza na tego prawego - że jeden dominuje i ma się dobrze, a ten drugi ledwo zipie, bo zrudziały i przyrosty ma malusie.

nicol21 napisał(a)


Popatrz na tą formę (celowo nie uzywam słowa "kulka") blizej...wszystkie gałązki ma pionowe, a kazda oddzielnie powinna być podcięta stopniowo, schodkowo, czyli od zewnetrznej krócej i czym wyżej to wyższe gałązki.

mistrzowskie poduchy
niższe i wyższe
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mixtoorka 09:00, 08 cze 2018


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
Mistrzowskie poduchy- rewelacja

Twoje też niezłe , powiem nawet, że na moje oko też rewelacja, choć specjalistka Toszka twierdzi inaczej. eh... ten słaby wzrok

Bezcenne informacje o cisach i strzyżeniu, w przyszłości większość z nas będzie musiała pewnie bukszpany wymienić na cisy...
____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Toszka 09:28, 08 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Karolino, nie twierdzę, że źle obcięte. Staram się tylko konstruktywnie wyjasnić, że można ciut inaczej - bardziej efektywnie na przyszłość

osobiście mam jedna wadę - jestem straaaasznie leniwa i dlatego wyznaję zasadę, że albo robić trzeba raz, a porządnie, albo nie robić NIC Uważam, że nie ma nic gorszego, jak poprawianie juz raz zrobionej czynności...i staram się tą ścieżkę wskazać innym
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Rejzi 09:33, 08 cze 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Uuu śliczne kulki. Też mi coraz bardziej po głowie takie chodzą. Dobrze że Toszka czuwa i podpowiada. Będzie suuuuper
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
nicol21 10:13, 08 cze 2018


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10283
Dzieki Toszko!! Te poduchy extra może kiedyś i ja jakieś mieć będę.
Cisy kupione jako bacatta ale może i elegantissima, ona chyba jest w sumie bardziej na kulki? No to będę rozsadzać ale może dopiero jesienią. Będę wyjeżdżać na 2 tyg a luby nie będzie podlewał. Dzieki za spostrzeżenia i naukę! Nie pójdzie w las - oby!!!
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Mixtoorka 10:47, 08 cze 2018


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
Toszka napisał(a)
Karolino, nie twierdzę, że źle obcięte. Staram się tylko konstruktywnie wyjasnić, że można ciut inaczej - bardziej efektywnie na przyszłość

osobiście mam jedna wadę - jestem straaaasznie leniwa i dlatego wyznaję zasadę, że albo robić trzeba raz, a porządnie, albo nie robić NIC Uważam, że nie ma nic gorszego, jak poprawianie juz raz zrobionej czynności...i staram się tą ścieżkę wskazać innym


Ależ absolutnie nie twierdzę, że Ty twierdzisz

Cieszę się, że tak szczegółowo opisujesz co zrobić, laikom ciężko bez tych szczegółów.

Raz i porządnie tak trzeba.
____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Toszka 10:49, 08 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cha, cha - cis Elegantissima to Taxus baccata 'Elegantissima'. Prawidłowo
To cis szeroko rosnący i na kule jest bardzo dobry. Trzeba go tylko na początku naprowadzić na równy wzrost, bo ma tendencje być poczochrańcem tak jakby każda gałązka swoim zyciem żyła

Cisy rozsadź dopiero jesienią. Teraz absolutnie nie. Po 15 września. Natomiast teraz możesz mu ulżyć i odsuń nieco kamienie od nasady
EDIT
Poduchy, dobrze cięte, podlewane obficie raz w tygodniu, nie pędzone nawozami uzyskasz w 5-6 lat. Muszą tylko ukorzenić się należycie. Nawożenie mozna zrobić raz na wiosnę, na start. Nie wolno przenawozić, bo wyciągną się, zrobią się wiotkie, nie beda zwarte i staną się atrakcyjne dla szkodników (zwiększona ilość cukrów w roślinie= atrakcyjność dla szkodników/patogenów).
Dlatego tak szalenie ważny jest dołek - sporo szerszy i głebszy i wzbogacony dobrociami, typu obornik, dolomit, kompost.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Tess 11:20, 08 cze 2018


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Toszko, poduchy cisowe mogą mieć max 90 cm średnicy?
To co zrobić, skoro moja jedna ma chyba więcej i zaczyna się rozłazić - ściąć mocno?
I stożki też w wysokość (sic!) dotąd cięłam - czy można je mocno (tak ze 20 cm albo więcej) ciachnąć od góry? Nic im nie będzie?
Może Toszko, przybądź do mnie, poradź na miejscu, dam Ci za to kwiat paproci, czyli sadzoneczkę samokulkującego bukszpana (udało mi się w końcu jedną ukorzenić - specjalnie dla Ciebie).
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Toszka 12:14, 08 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Rozmiar poduchy podałam dla Nicoli...ostrożny, by nie wystraszyć
Mam jedną poduchę ponad 1,20...jeszcze tydzień temu miała półtora

Stożek jeden też zrobił się niższy o 50cm

Cis jest genialny do twórczej pracy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies