Gdzie jesteś » Forum » Architektura ogrodowa » Szklarnia w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Szklarnia w ogrodzie

dancingcrane 09:12, 11 lis 2019

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 35
Ja mam tylko 4 wietrzniki po bokach i widzę, że Basia3 też. W słoneczne dni przy ok 25C na zewnątrz, temperatura w środku szybko przekraczała 30-33C. W najbardziej upalne dni dochodziła do 42C.
W tym roku założyłem na zewnątrz aluminiową siatkę cieniującą i porównałem. 25C na zewnątrz- 28C wewnątrz
Także w upały temperatura wewnątrz była tylko o 2-3 C wyższa.
TOMQ1 17:52, 12 lut 2020

Dołączył: 12 lut 2020
Posty: 1
Witam serdecznie wszystkich na forum,
tak sobie czytam i postanowiłem również dołączyć się do wątku. Na naszym rynku nie brakuje sprzedawców oferujących różnego rodzaju szklarnie. Ale jedno jest pewne, wysoka cena idzie w parze z jakością. Poniżej zdjęcie od mojego znajomego. Tak wygląda szklarenka po silnych wiatrach, które przechodzą przez nasz kraj.



Szklarenka którą sprezentowałem rodzicom, to strzał w dziesiątkę. Mimo bardzo silnych wiatrów, konstrukcja stoi nienaruszona . Poniżej moje zdjęcia robione w trakcie montażu przez firmę w której zakupiłem to cacko .

















Ktoś na forum napisał;
"Zajrzałam tu w poszukiwaniu przydatnych informacji.
Bardzo proszę o porady na co zwrócić uwagę przy wyborze szklarni.
Co jest ważne?"
Przede wszystkim jeżeli ktoś patrzy na niską cenę, to muszę go uświadomić, że nie kupi nic innego, jak tani bubel. A w jego miejsce, jak się zepsuje, kupi następny bubel?? Tak jak napisałem powyżej, cena idzie w parze z jakością i warto przemyśleć taki zakup, bo nie jest on na jeden sezon.
Na co zwrócić uwagę.
Po pierwsze - profile, ich przekrój oraz wymiary. Firma nie powinna się bać pokazać ich na swojej stronie. Jeżeli jest ich brak, niech da nam to do myślenia. Ewentualnie poprosić o takie przekroje.
Druga rzecz, wypełnienie. Ja u rodziców zastosowałem na dachu szkło 4 mm hartowane, bezpieczne - dyfuzja. Ściany są na szkle bezbarwnym - również 4 mm hart. Szyby są w pełnym wymiarze po długości. Porównując różne systemy wiem, że niektórzy producenci mają zwykłe szyby 3 mm na zasadzie zakładki. Z rozmowy ze znajomymi wiem, że takie szyby ulegają pękaniu, ponieważ wiatr dostaje się pomiędzy zakładkę. Taka szyba spadając niszczy uprawę. A co może zrobić nam, jak krawędzie są ostre jak brzytwa?!? U rodziców, jeżeli pęknie rozsypie się na małe cząstki o tępych krawędziach, jak szyba samochodowa .
Po trzecie, jak trzymane są szyby. U mnie odbywa się to na gumowych uszczelkach. Uszczelka jest po całej długości w jednym kawałku. U innych producentów są jakieś spinki, które ciągle wypadają, co prowadzi do rozbicia szyby. To też opinia moich znajomych.
Po czwarte, wystawa, gdzie można zapoznać się z oferowanymi produktami.
Po piąte, opinie klientów.
Myślę, że to takie podstawowe rzeczy, które przed zakupem warto sprawdzić .

Życzę wszystkim, aby cieszyli się z zakupionej szklarenki, nie tylko do pierwszych silnych wiatrów i dużych opadów śniegu.
Pozdrawiam
Tomek
AgaCzek 20:02, 21 mar 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Kochani.
Właśnie zamontowaliśmy szklarnie a raczej szklarenkę w ogrodzie. Maleństwo ma 5,6m2 i zrobione jest z poliwęglanu.
Wyglada tak:

Z jednej strony (zachodniej) przyklejone jest do drewutni - mamy niewielki ogrod i nie dało sie inaczej- najwyżej w niektórych miejscach bedzie brakować światła.

Powiedzcie mi jak zaaranżować taką szklarenkę- postawiłam wstępnie obręcze do pomidorów w miejscach gdzie bedą pomidory. Obręcze oddalone są o Ok 50cm od siebie. Same obręcze maja 20x20 (chyba troszke przesadziłam z wielkością)


W środku przy tych brudnych płytach są heszcze drewniane belki ale jak tylko przyjdą obrzeża to tych drewnianych belek nie bedzie.

Powiedzcie czy taki rozstaw pomidorów może być? Czy może całkiem inaczej to zaaranżować. Pomiędzy pomidorami byłaby sałata, czosnek, jakiś ogórek i aksamitki na wszelki wypadek.
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Pszczelarnia 20:16, 21 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy te obręcze nie są ciut za wysokie?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
AgaCzek 20:33, 21 mar 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
szczerze - nie mam pojęcia - wiem,że dzięki obręczom i dogrzanym korzeniom pomidory lepiej rosną itd ale, że tak to określę : to mój pierwszy raz w szklarni obręcze mają wymiar 20cm x 20cm i jak je dzisiaj złożyłam też wydały mi się spore tylko, że ja się absolutnie na tym nie znam i nie wiem czy to problem czy nie.
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Anabell 20:55, 21 mar 2020


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Agato!

Zasada w uprawie pomidora była 3, 5 szt/ metr kwadratowy.

Ewo!

ja w takich pierścieniach pod szkłem zawsze sadziłam, były to zalecenia instyt. ze Skierniewic.

Nawoziłam do ziemi a łodyga była chroniona. Ważne by ph było odpowiednie w donicy.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
AgaCzek 07:37, 22 mar 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Wielkie dzięki Anabell! Czyli teoretycznie proporcje są Ok. Mam nadzieje ze sam układ tez Muszę przyznać, ze nie mogę juz sie doczekac obsadzania szklarni i tych pomidorów. W domu pod oknami polacioeymi mam juz takie instalacje na rozsady że każdy normalny by się złapał za głowę. Ale tuz pod polaciowymi rozsada sie nie wydłuża wiec cel uświęca środki.



Ciekawa jestem tylko co pod pomidorkami posadzić by to miało sens
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
ewwa 14:23, 22 mar 2020


Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 115
Aga, raczej teraz posadź jakieś rzodkiewki, sałatę na listki i szpinak, póki jeszcze nie ma pomidorów. Potem nie bardzo...pomidory to całkiem spore krzaczki
AgaCzek 06:46, 23 mar 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Ewwa taki mam plan ale nie chciałam nic sadzić póki nie upewnię się, że dobrze zagospodarowałam miejsce na pomidorki i, że potem nie będę miała problemu jak przyjdzie do samego sadzenia pomidorków wole wszystko zaplanować tak, by potem nie okazało się, ze trzeba sadzić pomidory a na ich miejscu nadal są inne warzywka, które nie są gotowe jeszcze do zbioru

____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Gardenarium 08:05, 23 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem cylindry są nieco za blisko siebie, a jeśli tak zostaną to prowadź pomidory na jeden pęd. W cylindry nasyp już ziemi do połowy, wtedy się nie poprzewracają i już możesz siać i sadzić sałatę, rzodkiewki i szpinak, mieszanki sałat na listki.

Polecam moje doświadczenia pond 30-letnie w takiej uprawie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/525-uprawa-pomidorow-w-namiocie-foliowym
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies