Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Ensata 17:36, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 mar 2015
Posty: 4586
KasiaBawaria napisał(a)
To ja tez mam pytanie. Chyby nawet podobne fotki byly, ale pewna nie jestem wiec wole zapytac.
Nie wiem czy to roztocza czy przedziorki? Te kreskowane liscie?B przedziorkow nie dojrzalam.
A te uschniete liscie to wynik ciecia w zeszlym roku czy grzyb? To sa dwa duze bukszpany i dwie male kule. Bylabym wdzieczna za pomoc.
Aha, podlewane w czasie suszy, nawozone raz w roku nawozem dlugodzialajacym do bukszpanow, rosna na ziemi rodzimej wymieszanej z kompostem. Te duze juz od 10 lat. Mam wrazenie, ze po poprzedniej wiosnie juz sie cos zaczelo dziac.





Kasia, mam jak TY, to w koncu przędziorki????


____________________
W kolorze blue
iwka 16:50, 28 wrz 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
u mnie chyba to samo, mają takie kreseczki i dodatkowo martwią mnie te brązowiejące listki




jak im pomóc?
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Ensata 16:54, 28 wrz 2015


Dołączył: 09 mar 2015
Posty: 4586
Iwa, mam jak Ty i Kasia, podlałam na grzyba, przędziorka podobno już nie ma????? Na wiosnę go olejem planuję, ale nadal nie wiem co to jest
____________________
W kolorze blue
Gardenarium 17:36, 28 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dopasuj sobie szkodniki

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/5-uprawa-bukszpanow

Może skorupik bukszpanowy? Ślady są w kształcie przecinka
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwka 17:48, 28 wrz 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Ensata napisał(a)
Iwa, mam jak Ty i Kasia, podlałam na grzyba, przędziorka podobno już nie ma????? Na wiosnę go olejem planuję, ale nadal nie wiem co to jest



Ja mam zawsze problem z bukszpanami i rozpoznaniem choroby ciężko takiemu laikowi jak ja dopasować szkodnika
przeczytałam co Danusia radziła i po mojemu to ( cyt. z artykułu Danusi)

"Przędziorek bukszpanowiec - żeruje na liściach, wysysając soki. W miejscach żerowania tworzą się drobne, żółte cętki, zlewając się potem w plamy. Liście żółkną i zasychają. Zwalczanie - w październiku do kwietnia opryskujemy olejem parafinowym, Promanal, a w okresie wegetacji Polysect"

teraz chyba można olejem?

edit.
u mnie łodygi wydają się zdrowe, nie ma żadnych szkodników na nich
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Ensata 21:25, 28 wrz 2015


Dołączył: 09 mar 2015
Posty: 4586
U mnie też łodyga zdrowa. Podobno, jak jest przędziorek i się podłoży biała kartkę, to jest taka niby rdza? Prawda to czy fałsz

Z Danusi opisu u mnie wyglada na przędziorka jednak
____________________
W kolorze blue
natalia 20:52, 19 paź 2015

Dołączył: 19 paź 2015
Posty: 8
Witam,
zwracam się z prośbą o pomoc dla moich kulek. Zostały posadzone w sierpniu i od jakiegoś czasu dzieje się z nimi coś niedobrego..nie wiem czy to grzyb, szkodnik albo efekt tegorocznej suszy..chociaż podlewam je prawie codziennie..nie wiem co robić..czekać do wiosny z nawozem? czy można je jeszcze zabezpieczyć przed zima? Proszę o pomoc.Pozdrawiam.



Gardenarium 19:42, 20 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozgrzebać wokół bryly ziemię, wyskrobać i dodać kompostu, sprawdzić czy nie są za głeboko, wiosną przyciąć w kwietniu i zasilić w maju Florovitem rozcieńczonym dolistnie i doglebowo, zazieleni się i będzie nie do poznania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
natalia 20:36, 20 paź 2015

Dołączył: 19 paź 2015
Posty: 8
Pani Danuto bardzo dziękuję za odpowiedz...jutro biorę się do pracy
...dopiero po Pani odpowiedzi uzmysłowiłam sobie że to rzeczywiście wina gleby ponieważ mamy u nas na działce dużo ziemi ciężkiej gliniastej i akurat pod bukszpany jej nie rozluźniłam jeszcze raz dziękuję za podpowiedz
pozdrawiam
lindsay80 14:10, 22 paź 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Kupiłam bukszpany, które mają takie żółte kreseczki, jaka to choroba i czy teraz powinno się jeszcze czymś opryskać?

____________________
Tu ma być ogród :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies