Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Kingag 11:32, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 5
Dzień dobry!
Rozpaczliwie potrzebuję pomocy - trzyletnie sadzonki bukszpanów pięknie przyrastają każdej wiosny i każdej wiosny te młodziutkie długie przyrosty zaczynają zasychać od góry. Obcinam, nawożę, znów przyrastają i znów zasychają od góry ku dołowi. Tylko te młode przyrosty. Dodam, że bukszpany rosną w słońcu, praktycznie cały dzień nie mają cienia. Podlewam je regularnie. Czy to możliwe, że mają zbyt dużo słońca, czy to jakaś choroba?

Vicky 16:29, 06 kwi 2016


Dołączył: 03 sty 2016
Posty: 121
Ja też mam problem z bukszpanami!
Posadziłam cały rządek sadzonek w połowie marca, temperatura była dodatnia już w nocy. Do dołków wlałam wodę i wszystko było ładnie do tej pory, a teraz widzę, że coś im dolega. Mam nadzieję, że są do uratowania te maleństwa moje.


I jeszcze te "stare" wygi, trzyletnie bukszpany. Brązowieją mi bardzo i nie wiem jak i pomóc. Co robić??

____________________
Za zielonym płotem
Mazan 22:46, 06 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ocia79

Miały za sucho i być może problem z pobieraniem potasu. Jaki odczyn?


Pozdrawiam



Kingag

Jaki odczyn? Wszystko rośnie w dość gęstym trawniku, a trawy potrzebują dla takiego wyglądu b. dużo nawozów. Widać to nie tylko po bukszpanach - szczególnie brak żelaza, azotu i prawdopodobnie fosforu.


Pozdrawiam



Vicky

Plamistości nie podejrzewam, ale problemy z wodą na pewno są. Może też niedobór potasu lecz to powinno ujawnić się później. W donicach podobnie - chyba susza.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MajaMajula 21:20, 08 kwi 2016

Dołączył: 08 kwi 2016
Posty: 3


Witam serdecznie wszystkich uzytkownikow jestem tu nowa,szukam wszędzie info i nie mogę dojść na co pochorowaly mi się piękne kule.Znalazlam w nich kokony w jednym byl ususzony juz chyba motyl w innym taka jakby duza gąsienica ale czarna a w tych dzisiejszych jakies dziwne cos pomaranczowe zalamana jestem bo nie wiem czy to czasem nie ta dziwna gąsienica co to z Azji przyszla oblepione to w liście ze nie widac wcale czytałam tu troche i spryskalam Bayer ale nie wiem czy to to.Prosze o interpretacje jesli ktos wie co to jest.Dzieki wielkie.
MajaMajula 21:26, 08 kwi 2016

Dołączył: 08 kwi 2016
Posty: 3


w kokonie jest takie cos zolte czy w pomarańcz wchodzące to cos po prawej na zdjeciu
Marzylam o obwodkach bukszpanowych ale chyba mi się odechciewa
Mazan 16:28, 09 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MajaMajula

Do Azji sięgać nie musisz, ale może to być zwójkówka. Motyl już nie ożyje ale poczwarka w kokonie tak. Gdy już się pojawią wówczas oprysk środkiem owadobójczym na pewno będzie potrzebny.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MajaMajula 18:41, 09 kwi 2016

Dołączył: 08 kwi 2016
Posty: 3
Dziekuje bardzo spryskalam mospilanem i tez innym środkiem zobaczymy.Dziekuje raz jeszcze
Toszka 06:20, 11 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kingag napisał(a)
Dzień dobry!
Rozpaczliwie potrzebuję pomocy - trzyletnie sadzonki bukszpanów pięknie przyrastają każdej wiosny i każdej wiosny te młodziutkie długie przyrosty zaczynają zasychać od góry. Obcinam, nawożę, znów przyrastają i znów zasychają od góry ku dołowi. Tylko te młode przyrosty. Dodam, że bukszpany rosną w słońcu, praktycznie cały dzień nie mają cienia. Podlewam je regularnie. Czy to możliwe, że mają zbyt dużo słońca, czy to jakaś choroba?



Jeśli jest to 'Latifolia Maculata' to ta odmiana wymaga starannego doboru terminu cięcia, tak aby młode przyrosty zdążyły zdrewnieć (i przebarwić się na zielono) przed zimą. W przeciwnym razie przyrosty zawsze będą przemarzać.
Odmiana ta w praktyce powinna być strzyżona najpóźniej w czerwcu, bo ma zupełnie inny sposób przyrastania niż klasyczny bukszpan.
Dodam, że ta odmiana zupełnie nie nadaje się na niskie obwódki - przyrosty są mocne, długie i potrzebują znacznie więcej czasu na "dojrzenie".
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
siakowa 20:51, 12 kwi 2016


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
Czy ktos zdiagnozuje? Jeden jedyny bukszpan w całej wielkiej kostce bukszpanowi tak wygląda
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
Mazan 11:54, 13 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Siakowa

Nie wiem jak to zrobiłaś, ale wygląd na zamieranie pędów i liści. Może być chorobą fizjologiczną /po zimowych przeżyciach/, a może być infekcyjną. Na Twoim miejscu opryskałbym Score i dwukrotnie - dla pewności - bioseptem lub bioczosem.
Rozpoznania nie ułatwił szczególny pasek lekko zamglony na prawej fotce, a wydaje się być najważniejszy. Obejrzyj jednak czy nie ma na nim przędziorka - jeśli jest ciepło to może dać Ci w kość.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies