Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Amatorskie rozmnażanie roślin w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Amatorskie rozmnażanie roślin w ogrodzie

Sebek 20:32, 30 maj 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Teraz z bukszpanu nie, bo mają świeże, delikatne przyrosty. Z hortensji - albo odkłady albo w połowie zdrewniałe - tylko bez pąków.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Agnieszka_B 21:07, 30 maj 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
Dzieki Jak zwykle moge liczyc na twoją błyskawiczną reakcję sprobuje powalczyc z hortensjami , a bukszpanki kiedy w takim razie?
____________________
zapach-ziemi
Sebek 20:47, 16 cze 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Bukszpany gdzieś tak za tydzień, dwa. Dla mnie teraz są w najpiękniejszym ich stadium wzrostu i czekam z cięciem Nie miałbym serca ciąć takich pięknych przyrostów

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
iwka 13:26, 19 cze 2013


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Może ktoś mi podpowie gdzie moge znaleźć informacje na temat rozmnażania róż. Czytałam o tym jakiś czas temu i nie moge sobie przypomnieć gdzie to jest.
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Sebek 23:51, 19 cze 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Poszukałem trochę na forum i jedyne co znalazłem to ten link
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
madzielena 00:15, 15 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Zaznaczam wątek
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
monteverde 00:38, 15 lip 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Sebek napisał(a)
Poszukałem trochę na forum i jedyne co znalazłem to ten link

Sebek dobry link wszystko tam jest tylko zasada, żeby górę ściąć zawsze pod skosem, aby nie zaciekała sadzonkaa zamiast piasku można dać żwirek, w piątkowym Garden Word's pokazywali jak się to robi
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Ogrodnik04 21:58, 07 sie 2013


Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 9
Ja Róże rozmnażam przy okazji ogławiania. Odcinek z dwoma liśćmi, ogałacam z części liści, do ukorzeniacza dla sadzonek półzdrewniałych i bezpośrednio do podłoża - mam glinę w której świetnie się ukorzeniają...



Jeśli tak przytniemy dolną część, większa szansa na ukorzenienie.



Po jakichś 4-5 tygodniach pojawia się kallus...

____________________
Gardenarium 19:23, 22 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj jest o sadzonkowaniu żurawek

http://www.ogrodowisko.pl/watek/124-zurawka-heuchera?page=45

Luki napisał(a)
Może się komuś przyda informacja jak rozmnażam żurawki

Na ochotniczke zgłosiła się odmiana Sashay


Nie wszystkie żurawki trzeba wykopywać aby pobrać sadzonki, ale gdy ich pędy zbyt bardzo wyniosły się nad ziemie, wręcz zalecałbym całkowite wykopanie i podział w 'łapkach'

Po wykopaniu jeszcze przed oczyszczeniem z suchych liści:


Po oczyśczeniu widać jak wysoko wyrosły pędy. W przyszłym roku zaczęło by się robić gniazdo w środku kępy z powodu pokładania się pędów. Jednak niektóe odmiany są dośc zwarte i się nie pokładają , ale czym dłuższe tym gorsze.


Możemy odciąć sekatorem w miejscach zaznaczonych żółtym kolorem lub odrywać pędy siłą w miejscu zaznaczonym kolorem czerwonym. Ja osobiście preferuje metodę siłową przy której możemy oderwać sadzonki z korzeniami co prz odcinaniu sekatorem jest prawie niemożliwe.


Oderwane sazonki z korzeniami i bez. Widać jak długie są niektóre pędy.



Przykład sadzonki z długim pędem i korzeniami. Jeżeli wysadzamy wprost do gruntu nie jest to może wielki problem, ale gdy do doniczek postępuje w następujący sposób:

oczyszczam z zaschniętych części i nadmiaru liśći oraz odłamuje zbyt długi pęd z korzeniami

Tak przygotowana sadzonke umieszczam w doniczce. Czasem zanurzam w ukorzeniaczu co nie jest konieczne, ale przyśpiesza ukorzenienie.
W ten sposób ukorzeniam mnóstwo sadzonek rocznie praktycznie bez żadnych strat, tegoroczne niepełne łowy


Nie każda żurawka jest prosta w rozsadzaniu, nie wszystkie mają tak grube pędy. Największy problem jest z dzieleniem żuraweczek, któe mają pełno drobnych i cienkich pędów.

Dziękuje za uwage i przepraszam za większą ilośc zdjęć w jednym poście niż zalecana, ale nie chciałem rozbijać instrukcji.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Luckaa 10:23, 26 wrz 2013


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 811
Czy jeszcze moge porobić sadzonki z bukszpana? I co zrobić na zime z moimi sadzonkami, niektórymi nie ukorenionymi, konkretnie chodzi mi o to w jakiej temp one powinny przezimowac?
____________________
Lucyna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies