Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Podwórkowa rehabilitacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Podwórkowa rehabilitacja

Anda 14:02, 10 maj 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Corydalis elata lub hybrydowy niebieski mi się jeszcze plącze po głowie, ale chyba nie da rady na słońcu.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Poppy 14:13, 10 maj 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
Anda napisał(a)
Corydalis elata lub hybrydowy niebieski mi się jeszcze plącze po głowie, ale chyba nie da rady na słońcu.


To zalezy jakie to slonce. Jak ostatnio je ogladalam, to mialy zalecenia sloneczne wlasnie, ew polcien. Tyle, ze nakaz wilgoci.
Nie wiem, jak sie to ma naturalnych warunkow w jakich te corydalisy widuje, czyli wlasnie w cieniu i na skalkach, ma murze itd. Te niebieskie sa az nierzeczywiste!
I nie sa inwazyjne, jak te zolte

Wysieje w tym roku cynoglossum, bo jeszcze mozna, i dam znac jak sie ma
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
ryska 14:19, 10 maj 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11639
Poppy napisał(a)
Takie moje 3 grosze.
Ogorecznik podobnoz sie sieje ponad miare

A co do zywokostu, to chyba zalezy, ktory.
Mam jeden, ktory dostalam od sasiada. Z tych wyzszych, fioletowo rozowy bodajze, ale jakos nie jestem pewna,podejzewam, ze Symphytum officinale, i sasiad mial i ma, jego kepke w tym samym miejscu od wielu, wielu lat. Tzn powiekszyla objetosc, ale nie zeby jakos wybitnie.
Swoj mam chyba 3 rok, musialam przesadzic jesienia, by zrobic miejsce na roze, w jednym miejscu odrastal, juz go wykopywalam, co bedzie dalej, zobaczymy. Ten zywokost mam glownie na gnojowke i dodatek do kompostu, czesto scinam mu liscie do zera.

Ale mam tez drugi, taki niski, kremowozolty, i ten wystepuje jako roslina okrywowa i jak najbardziej sie rozlazi. To Symphytum grandiflorum, creeping comfrey. I o dziwo, czesto go sadza na rozankach, jako zadarniacz

Nie wiem, jaki jest ten Twoj?

Z niebieskich moge polecic Anchusa azurea 'Dropmore' albo loddon royalist, ten ostatni to ulubieniec Chelsea flower show , kwiatki sa jadalne, w sam raz do zatopienia w kostce lodu. Jeszcze nie mam TYlko nie wiem, czy troche nie za wysokie. Farbownik po polsku chyba.

I jeszcze, nie do konca czysto niebieskie: Cerinthe major 'Purpurascens' W koncu mam, wysialam, ale jeszcze nie kwitna. Same sie wysiewaja, i wtedy kwitna szybciej, przynajmniej w uk, juz teraz, a powojniki gorskie zaczynaja przekwitac. Jednoroczna, ale wdzieczna roslinka

A wczoraj z magazynem dostalam nasiona cynoglosum amabile, w uk zwnana chinska niezapominajaka, po polsku to malo romantyczny ostrzen powabny.
https://zojeczka.wordpress.com/2014/02/25/ostrzen-powabny/
Tylko troche pozniej kwitnie. Nie wiem, czy wysiewa sie tak jak ogorecznik


Wow, dzięki. Anchusa azurea 'Loddon Royalist' - farbownik lazurowy bardzo mi pasuje, jest wysoki ale miejsce wolne to właśnie drugi plan. Trzecim planem jest zaś powojnik Stolwijk Gold- dobre połączenie byłoby.

Czyli póki co mamy farbownika i chaber do wyboru.
Jednoroczne raczej odpadają. Ale też bardzo w moim stylu, kurcze w stipach i orlayach wyglądałyby cudnie, zwłaszcza ten ostrzeń powabny.
Żywokost też mam ten od gnojówek Nie wysiewa się póki co.
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
ryska 14:32, 10 maj 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11639
Anda napisał(a)
Corydalis elata lub hybrydowy niebieski mi się jeszcze plącze po głowie, ale chyba nie da rady na słońcu.


Ta bylina dorasta do 50 cm, za niska jest. Ale też śliczna
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
ryska 14:44, 10 maj 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11639
Agania napisał(a)

Też nabyłam ładnego kuklika jest pełny, ale ten różowy kolor....moj ma morelowe kwiaty
Mayleen gigant...szalony i piękny

Na moim kukliku morelowy z różowym przeplatają się w zależności od stopnia kwitnienia.
Mój to 'Cocktail Cosmopolitan"
Dziękuję w imieniu Mayleen
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
ryska 15:53, 10 maj 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11639
Agania napisał(a)

To pierwiosnek Siebolda...ma takie poskręcane listeczki tak?
Zdjęcia magiczne Reniu


Tak Aganiu, to on, mam go od niedawna. Przy okazji poczytam czy dałam mu dobre stanowisko
Dziękuję za pochwały.
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Nallar 23:19, 10 maj 2019


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Łoj, u Ciebie też widzę burza mózgów.
W doradzaniu nie pomogę, ale odradzić ogórecznika już tak.
Nasionka przywiozłam dawno temu jak pracowałam jeszcze "tam"
Same kwiatuszki ma śliczne, ale liściory już nie, i tak jak Poppy napisała strasznie się wysiewa.
Ciekawa jestem którą roślinkę wybierzesz.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
sylwia_slomc... 23:43, 10 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
ryska napisał(a)
Wilczomlecz nie ten kolor (dobrze mnie znasz Ewa, moje preferencje roślinne tym bardziej ), chabrom muszę się przyjrzeć u Was. Gdybyście mogły wstawić zdjęcia to byłbym wdzięczna. Orlaya będzie u mnie wszędzie, bo wysiałam dużo nasion, część już w ogródku reszta do posadzenia to tu to tam
Ok żywokost niech rośnie sobie tam gdzie jest, brunera piękna ale nie da rady. Obok tego miejsca jest stanowisko lilii martagon i ona ma zwieszone główki, dopiero jak podleję wodą to się podnosi. Dziś też jest podniesiona, bo wczoraj cały dzień padało. Też pewnie do przesadzenia. Ułudka zniknie tak jak niezapominajki które tam w okolicy są.

Rozmyślałam dać nawet jakiegoś rarytasa: piwonię delikatną ale one kwitną tydzień, może jakaś kalina eskimo nisko szczepiona, taka ładna kuleczka, by się sprawdziła.
No i są jeszcze groszki wiosenne. U Bogdzi wyglądają zachwycająco, zwłaszcza te fioletowe.
Mogłabym tam też bergenie posadzić, bo moje rosnące teraz w cieniu mają duże liściory. Lubią przecież też słońce.
Tak to jest jak ma się za mało miejsca...
Szkoda, że to takie słoneczne miejsce, bo posadziłabym serduszka okazałe


Kobieto sadź serduszke wszak moja już pięć lat na całkowitej patelni i mam chyba największa na O z tego co pisza, kwiatów zawsze masa
A jak nie to różowe niezapominajki siej co roku w czerwcu, one teraz właśnie kwitną i długo, a jak przekwitną wyrwiesz nim złapią mączniaka
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
barbara_kraj... 23:56, 10 maj 2019


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Reniu, a może najzwyklejszy i niezawodny Aquilegia alpina?
Albo Linum perenne, wprawdzie kwitnie tylko w godzinach południowych, ale długo i obficie. Mimo że jest byliną krotkotrwałą, raz posadzony rozsiewa się ładnie. Zawsze mozna siewki przesadzić.
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
ryska 09:18, 11 maj 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11639
Kochane ślicznie Wam dziękuję za pomoc.
Każdą roślinkę polecaną rozważyłam pod kątem wysokości i terminu kwitnienia.
Brałam pod uwagę Wasze doświadczenia i przeprowadziłam analizę oczekiwań wśród rodziny (ja mam 50% udziałów w wyborze )

Wygrały: Serduszka różowa okazała - Dicentra spectabilis i Farbownik lazurowy Anchusa - Azurea Loddon Royalist

Zabiorę z tamtego miejsca kilkadziesiąt cebul czosnku Red Mohican (wsadzę pomiędzy stipy i orlaya) i kilkanaście cebul szachownicy perskich (nie zakwitły w tym roku, wykopię, posadzę w sierpniu ale nie w grupie tylko pojedynczo z innymi cebulowymi (coś na wzór pewnego zdjęcia z wątku o Keukenhof)
Jeszcze raz bardzo dziękuję, miłego dnia dla Was
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies