Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

marcin_adamczyk 12:25, 09 kwi 2018

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
Gardenarium napisał(a)


Daj korę nie kamienie. A jak kamienie to bez szmaty. Ja wszędzie nie mam szmaty pod kamieniami i da się? Da się.

A jak położysz szmatę, to potem nie pytaj jesienią, dlaczego ci cisy zrudziały
Chcesz mieć zdrowe i ładne? Zadbaj o nie należycie. Nie tylko podczas sadzenia. Świetnie wsadziłeś


Dziękuję za uznanie

Gryz to dla żony, kora jej się nie podoba mi w sumie grys granitowy szary również bardzo się podoba, stąd taki a nie inny pomysł.

Szmata, aby zapobiec wkopywaniu się grysu ale ten pomysł wydaje się być bardzo dobry

AnnaCh napisał(a)
Dobra robota, jeżeli chodzi o kamienie, to fajnym patentem, żeby nie wbijały się w ziemię jest położenie pod kamienie starej firanki. W razie potrzeby można razem z firanką szybciutko zdjąć kamienie


Dziękuję za pomoc
Martka 18:34, 13 kwi 2018


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Drodzy Forumowicze,

dziś był dla mnie ważny dzień, posadziłam od frontu działki żywopłot z cisa! Wybrałam za Waszymi radami taxus media hicksii, sadziłam co 35 cm, w odległości 45 cm od ogrodzenia. Wykopałam rów szer. 50 cm i takiej głębokości, wypełniłam żyzną glebą zmieszaną z glebą rodzimą, z mączką bazaltową i piaskiem. Nie miałam obornika, trudno.
Zastanawiam się tylko, bo p. Danuta ostrzegała, by nie wkopywać cisów za nisko, czy nie przesadziłam z tym w drugą stronę? ... Pozdrawiam wszystkich miłośników cisa




Kokesz 16:51, 15 kwi 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Dziś kupiłam cisy taxus baccata kopane z gruntu.
Mam też obornik z jesieni 5 worków.
Czy wymieszać go do dołków czy lepiej z wierzchnią warstwą ziemi, żeby nie popalić korzeni? I ile go dać?

Ziemię mam dość zbitą, chciałam ją rozluźnić kompostem,żwirem i korą sosnową, nie wiem czy dobrze myślę?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Toszka 23:30, 15 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie musisz rozluźniać żwirem. Wystarczy kora, kompost, obornik, dolomit i mączka bazaltowa. Na start. Przekop sporo szerzej i głębiej, tak by młode korzenie miały luz i były zmotywowane dobrociami Podlej ukorzeniaczem. Podlej obficie i starannie upchnij ziemię pod bryłę korzeniową, tak by korzenie nie wisiały w powietrzu. To częsty błąd. Ile dać? Ja daję na oko, mniej więcej 1/3 kompostu, 1/3 kobornika i kory. Dobrze wszystko przemieszane w dołku i starannie przekopane. W dołek kubeł wody, w to bryła i dokładne upchnięcie ziemi.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
HANNYA33 00:23, 16 kwi 2018


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 111
Pytanie do Toszki co to znaczy "podlej ukorzeniaczem"?
____________________
Mój wątek Tu na razie jest chwastowisko, ale będzie...
Kokesz 08:05, 16 kwi 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Toszka napisał(a)
Nie musisz rozluźniać żwirem. Wystarczy kora, kompost, obornik, dolomit i mączka bazaltowa. Na start. Przekop sporo szerzej i głębiej, tak by młode korzenie miały luz i były zmotywowane dobrociami Podlej ukorzeniaczem. Podlej obficie i starannie upchnij ziemię pod bryłę korzeniową, tak by korzenie nie wisiały w powietrzu. To częsty błąd. Ile dać? Ja daję na oko, mniej więcej 1/3 kompostu, 1/3 kobornika i kory. Dobrze wszystko przemieszane w dołku i starannie przekopane. W dołek kubeł wody, w to bryła i dokładne upchnięcie ziemi.


Boję się trochę tego obornika bo jest podobno mocny i radzono mi żeby dać na dno dołka i na to ziemię,żeby go korzenie nie dotykały, bo można je popalić?
Te cisy są kopane z gruntu i są zabezpieczone jutą.
Pan, który sprzedawał kazał je w tej jucie posadzić? Ma się rozłożyć?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
JoannaDe 08:30, 16 kwi 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Renatko, jak ja sadziłam swoje cisy to Toszka radziła mi usunąć ta jutę. Na Twoim miejscu bym delikatnie, tak żeby korzeni nie uszkodzić, usunęła. Zawsze to dla korzeni lepiej.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Mazan 09:36, 16 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kokesz

Masz podany przez Toszkę podstawowy skład i proporcję, czyli 1:1:1. O obornik się nie obawiaj. Kora jest wystarczająco uboga i będzie rezerwuarem składników, gdyż mikroby dla spełnienia swej roli potrzebują dużo szczególnie azotu. Dla zabezpieczenia stożka wzrostu korzenia /czapeczki/ wystarczy kilkucentymetrowa /2 - 3/ warstwa ziemi i po kłopocie. O jucie już masz napisane.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kokesz 10:09, 16 kwi 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Czyli jeśli dobrze rozumiem, wymieszać kompost, obornik i korę w równych proporcjach dodać dolomit i mączkę bazaltową, wymieszać z glebą. Podlać.
Włożyć cisa i zasypać to rodzimą glebą czy ona też ma być wymieszana tymi składnikami powyżej?



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Toszka 12:21, 16 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wszystko wymieszane. Do zasypania też. 1/3 kompostu, 1/3 obornik+kora i pozostała część to ziemia macierzysta. Wszystko starannie przemieszane jak składniki na ciasto

Jutę lepiej zdjąć na wypadek suchego lata. Jeśli będzie sucho to i po roku się nie rozłozy, a za to skutecznie ograniczy rozrost korzeni. Ten rozkład juty jest mocno przereklamowany o czym przekonało się już kilka forumowych ogrodniczek.

HANNYA jest ukorzeniacz w płynie z którego robi się roztwór. I nim się podlewa. Bardzo dobry i sprawdzony.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies