Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

MariuszG 23:10, 28 mar 2018

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Danusiu, używa się tego jako domowej roboty środek poronny. Czasem w takich sytuacjach ludzie nie myślą rozsądnie .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
marcin_adamczyk 09:17, 29 mar 2018

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
Gardenarium napisał(a)


No to się ludzie odnoszą, wyrażenie swojej opinii na ten temat krzykiem nie jest.



Oczywiście z tym krzykiem to był żart, odnoszący się do wykrzyknika, bo jak wcześniej pisałem, nie zamierzam ani jeść ani karmić dzieci tymi owocami, chodziło mi własnie o tę psychozę, że to trujące więc nie wolno, tamto również itd...
O cisach mówi się ze są trujące, więc ogólna panika, że nie wolno a przecież sami piszecie mnóstwo mamy takich trujących roślin w ogrodzie ale komu przyszłoby do głowy je spożywać?

Gardenarium napisał(a)

Odpowiedź brzmi: tak, są jakieś cisy, które nie trują trującymi owocami, jest to cis odmiany "Hillii' który owoców w ogóle nie ma, bo to klon męski.


O Hillii również wcześniej pisałem, jednak ciężko go znaleźć, szczególnie w normalnych cenach, bo ceny po 28 zł za 50-60 cm roślinkę, to dużo, szczególnie kiedy zamierza się ich kupić ok. 50 szt.

AnnaCh napisał(a)
Marcinie, źle mnie zrozumiałeś, ja chciałam tylko podkreślić, żebyś miał świadomość, że czerwonej kulki jeść nie wolno..


Tak jak pisałem wyżej to był mały żarcik z tym krzykiem zresztą pisałem że o tym wiem... Współczuję Twoich doświadczeń, sam mając dzieci w wieku 2 i 4 lata staram się mieć oczy wokół głowy.
A powiedz jeszcze jak z tym zrywaniem owoców cisa, można je bez szkody zrywać jak tylko się pojawią na krzaczku? Taki właśnie miałem zamysł, aby je ogałacać jak tylko się pojawią, a przynajmniej dopóki młodsza córeczka lubi robić na przekór ze wszystkim czego zakazujemy
Gardenarium 12:03, 29 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U mnie owoce cisa wyjadają kosy i mam z głowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AnnaCh 12:32, 29 mar 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
No ja po prostu obrywam jak się pojawiają i wyrzucam, nie widzę, żeby to jakoś szkodziło moim cisom Pozdrawiam.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Mariusz 19:46, 29 mar 2018


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Czerwone osnówki (te nie trują) są słodkie, ale czy smaczne ? Ślimaczą się jak diabli tj. przyklejają się do pestek, które są trujące. Ciężko te pestki odpluć, dziecko na pewno nie wypluje.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
marcin_adamczyk 12:44, 30 mar 2018

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
Mariusz napisał(a)
Czerwone osnówki (te nie trują) są słodkie, ale czy smaczne ? Ślimaczą się jak diabli tj. przyklejają się do pestek, które są trujące. Ciężko te pestki odpluć, dziecko na pewno nie wypluje.


Proszę, dajcie już spokój z tym jedzeniem owoców cisa, nigdzie nie napisałem że mam to w planie

Słoneczko wyszło, temperatura wzrasta więc chyba jutro będę kopał rów pod zakupione cisy hicksii - zaszalałem i już mam 40 do wsadzenia
Doradźcie jak z ziemią bo to że nie kwaśna i żyzna to wiem ale będę je sadził w ogrodzie, w miejscach gdzie wcześniej były warzywa więc ziemia wydaje się być w sam raz, pytanie czy użyźniać ją jakoś? zmieszać z kompostem i dosypać troszkę nowej, np. uniwersalnej? z rozpędu kupiłem 3 worki, chociaż wiem że to niewiele ale do podsypania się nada. Rzecz w tym, że czy to w obi czy castoramie nie ma ziemi oznaczonej jako żyzna czy ogrodowa, więc jaką kupować?
Wiem że pytanie laickie ale może ktoś mi podpowie?
Wiem, że żyzna, ph 6-6,5 ale takie wymagania spełnia uniwersalna, pytanie czy jest odpowiednia i wystarczająca?
mp_krk 13:14, 30 mar 2018

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Można jeszcze ciąć cisy jak mają takie pąki? Czy już trzeba zaczekać?




Czym polecacie nawozic i kiedy zacząć?
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
AnnaCh 16:32, 30 mar 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Marcin, ja jak sadziłam cisy, to dawałam obornik, dolomit i mączkę bazaltową To doskonała baza dla cisów
____________________
Ania - Malutki pod lasem
marcin_adamczyk 20:48, 30 mar 2018

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
AnnaCh napisał(a)
Marcin, ja jak sadziłam cisy, to dawałam obornik, dolomit i mączkę bazaltową To doskonała baza dla cisów


Ok, czyli obecną ziemię wzbogacić o dolomit, mączkę bazaltową i obornik, tak?

Dolomit rozumiem wysypać i przekopać z ziemią, zapewne widłami?
Mączkę i obornik pod krzaczki, czy również przekopać z ziemią?
Jakie proporcje dolomitu i mączki? Mączkę 1kg/10m2 a dolomit 1kg/3m2 tj. jak podają na opakowaniach?

Jaki obornik? Granulowany? Jakie proporcje?

Rów 60 cm na wysokość wideł wystarczy?

Ziemię mieszać na całej długości rowka czy głównie pod krzaczki?

Z góry dziękuję za pomoc
Gardenarium 12:44, 31 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mp_krk napisał(a)
Można jeszcze ciąć cisy jak mają takie pąki? Czy już trzeba zaczekać?


Czym polecacie nawozic i kiedy zacząć?


To nie są zaczątki przyrostów tylko kwiaty cisa.
Możesz ciąć.

A nawozić, gdy zaczną wypuszczać nowe przyrosty (gałązki, nie kwiaty), czyli będzie to wtedy, gdy zrobi się prawdziwie ciepło. Ale daty nie znam bo nawet najlepsi od przepowiadania pogody tego nie wiedzą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies