Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Tulasia 20:56, 17 sty 2020


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Daria napisał(a)
Witam,

czy ktoś z okolic Wrocławia mógłby mi polecić jakąś szkółkę gdzie można kupić cisy na żywopłot.

Z góry dziękuje


Widziałam w ARNOW w Zacharzycach (obok Iwin)
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Mago22 10:58, 18 sty 2020


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Mam pytanie odnośnie cieniowania cisów. Czy w obecnej sytuacji pogodowej czyli brak mrozu, opady deszczu a takze dodatkowe podlewanie, takze jest potrzeba cieniowania ich zima/wiosna?
____________________
Magda Wietrzny ogród
Anda 11:17, 18 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Moich nigdy nie cieniowałam. Sadzone były jesienią, stoją latem w pełnym słońcu. Jeśli mogą pić, bo ziemia wilgotna i nie ma mrozu, to wg mnie nie ma potrzeby cieniowania.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Daria 16:54, 18 sty 2020

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Tulasia napisał(a)


Widziałam w ARNOW w Zacharzycach (obok Iwin)


dziękuję
Gardenarium 20:51, 19 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
zanus4 napisał(a)
Witajcie
Jak większość z Was zaczęłam od nieśmiałego podglądania na tym jakże inspirującym forum. W końcu zdecydowałam się na założenie własnego wątku.
Kupiliśmy działkę ok. pół hektara, kiedyś na działce było pole uprawne, ziemia klasy trzeciej i czwartej. Pod spodem było jednak dużo gliny, dlatego nawieźliśmy mnóstwo czarnoziemu. Ogrodziliśmy i postanowiliśmy obsadzić drzewkami aby uciec od spojrzeń sąsiadów mąż uparł się na tuje Szmaragdy jednak udało mi się zasadzić również cis pośredni 'Hicksii'. No i pojawiły się pierwsze pytania:
Czy w ogóle to jest hicksii? Ogrodnik który nam sprzedał oraz posadził twierdzi że tak, ja mam wątpliwości
Proszę powiedzcie czy Waszym zdaniem to jest cis hicksii na którym mi zależało
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zanus4 20:52, 19 sty 2020

Dołączył: 19 sty 2020
Posty: 5
Gardenarium 20:54, 19 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Masz mieszankę przeróżnych cisów, tzw. "zbieranina" a na pewno jest wśród nich jakiś Aureomarginata i Semperaurea. Może Fastigiata, a nawet widzę siewkę Taxus baccata. Ich wygląd będzie się różnił i nie uzyskasz jednolitego żywopłotu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zanus4 21:03, 19 sty 2020

Dołączył: 19 sty 2020
Posty: 5
Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź
Mago22 19:03, 21 sty 2020


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Dziękuję Anda. Toszka kiedys pisała o konieczności cieniowania zimą, ale to chyba włsnie wtedy kiedy jest mróz.
____________________
Magda Wietrzny ogród
skuzmik 12:16, 09 lut 2020

Dołączył: 09 lut 2020
Posty: 5
Dzień dobry, to mój pierwszy wpis na tym forum, mam nadzieję, że nie ostatni. Późną jesienią zeszłego roku posadziłem wzdłuż jednego z płotów cis Hillii z przeznaczeniem na żywopłot. Nie przyciąłem go po posadzeniu - zostawiłem to na wiosnę. Teraz przymierzam się do pierwszego cięcia - proszę o poradę, nie chcę czegoś zepsuć, a te cisy są moim oczkiem w głowie. Cisy mają wysokość od 80 cm do 120 cm. Czy na początek wystarczy, że rozwieszę sznurek jak na zdjęciach i po prostu przytnę go od góry dla zrównania? Czy trzeba coś więcej już ciąć? Na razie planowałem po prostu równać od góry, ale czy w kwestii zagęszczania żywopłotu już teraz musiałbym coś po bokach działać czy zostawić to na kolejne lata a na razie starać się zrównać linię górną? Kiedy zrobić pierwsze cięcie? Myślałem o marcu.

Wzdłuż drugiego płotu posadziłem graby wys. od 60 do 80 cm. Czy tam wystarczy tylko w tym roku skrócić je np. do 40-50 cm?

Bardzo liczę na pomoc - nie mam żadnego doświadczenia, a chciałbym poprowadzić te żywopłoty sam ... z waszym wsparciem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies