Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Tulasia
Ogrod

Dodany 20:56, 17 sty 2020
Daria napisał(a)
Witam,

czy ktoś z okolic Wrocławia mógłby mi polecić jakąś szkółkę gdzie można kupić cisy na żywopłot.

Z góry dziękuje

Widziałam w ARNOW w Zacharzycach (obok Iwin)

Dodany 10:58, 18 sty 2020
Mam pytanie odnośnie cieniowania cisów. Czy w obecnej sytuacji pogodowej czyli brak mrozu, opady deszczu a takze dodatkowe podlewanie, takze jest potrzeba cieniowania ich zima/wiosna?

Dodany 11:17, 18 sty 2020
Moich nigdy nie cieniowałam. Sadzone były jesienią, stoją latem w pełnym słońcu. Jeśli mogą pić, bo ziemia wilgotna i nie ma mrozu, to wg mnie nie ma potrzeby cieniowania.
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni http://www.gartenfotoart.de/ Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Daria

Dodany 16:54, 18 sty 2020
Tulasia napisał(a)

Widziałam w ARNOW w Zacharzycach (obok Iwin)

dziękuję
Gardenarium
Img 7904

Dodany 20:51, 19 sty 2020
zanus4 napisał(a)
Witajcie
Jak większość z Was zaczęłam od nieśmiałego podglądania na tym jakże inspirującym forum. W końcu zdecydowałam się na założenie własnego wątku.
Kupiliśmy działkę ok. pół hektara, kiedyś na działce było pole uprawne, ziemia klasy trzeciej i czwartej. Pod spodem było jednak dużo gliny, dlatego nawieźliśmy mnóstwo czarnoziemu. Ogrodziliśmy i postanowiliśmy obsadzić drzewkami aby uciec od spojrzeń sąsiadów mąż uparł się na tuje Szmaragdy jednak udało mi się zasadzić również cis pośredni 'Hicksii'. No i pojawiły się pierwsze pytania:
Czy w ogóle to jest hicksii? Ogrodnik który nam sprzedał oraz posadził twierdzi że tak, ja mam wątpliwości
Proszę powiedzcie czy Waszym zdaniem to jest cis hicksii na którym mi zależało
zanus4

Dodany 20:52, 19 sty 2020
Gardenarium
Img 7904

Dodany 20:54, 19 sty 2020
Masz mieszankę przeróżnych cisów, tzw. "zbieranina" a na pewno jest wśród nich jakiś Aureomarginata i Semperaurea. Może Fastigiata, a nawet widzę siewkę Taxus baccata. Ich wygląd będzie się różnił i nie uzyskasz jednolitego żywopłotu.
zanus4

Dodany 21:03, 19 sty 2020
Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź
Mago22
Dsc01626

Dodany 19:03, 21 sty 2020
Dziękuję Anda. Toszka kiedys pisała o konieczności cieniowania zimą, ale to chyba włsnie wtedy kiedy jest mróz.

Dodany 12:16, 09 lut 2020
Dzień dobry, to mój pierwszy wpis na tym forum, mam nadzieję, że nie ostatni. Późną jesienią zeszłego roku posadziłem wzdłuż jednego z płotów cis Hillii z przeznaczeniem na żywopłot. Nie przyciąłem go po posadzeniu - zostawiłem to na wiosnę. Teraz przymierzam się do pierwszego cięcia - proszę o poradę, nie chcę czegoś zepsuć, a te cisy są moim oczkiem w głowie. Cisy mają wysokość od 80 cm do 120 cm. Czy na początek wystarczy, że rozwieszę sznurek jak na zdjęciach i po prostu przytnę go od góry dla zrównania? Czy trzeba coś więcej już ciąć? Na razie planowałem po prostu równać od góry, ale czy w kwestii zagęszczania żywopłotu już teraz musiałbym coś po bokach działać czy zostawić to na kolejne lata a na razie starać się zrównać linię górną? Kiedy zrobić pierwsze cięcie? Myślałem o marcu.

Wzdłuż drugiego płotu posadziłem graby wys. od 60 do 80 cm. Czy tam wystarczy tylko w tym roku skrócić je np. do 40-50 cm?

Bardzo liczę na pomoc - nie mam żadnego doświadczenia, a chciałbym poprowadzić te żywopłoty sam ... z waszym wsparciem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies