Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

AgnieszkaKol... 11:33, 18 lut 2020

Dołączył: 18 lut 2020
Posty: 1
Piszę jeszcze raz post jak powyżej z wklejonymi zdjęciami z innego mojego konta/loginu (ponieważ moje wcześniejsze konto "gruszczynka" zostało zablokowane nie wiem dlaczego i mam prośbę o odblokowanie go. Już pisałam do Ronina ale na razie cisza.

Witam wszystkich. Muszę zasłonić siatkę sąsiada(działkę ma położoną wyżej niż moja), poniżej mam murek, który chcę uzupełnić ziemią i zasadzić cisy. Ale pytanie czy one dadzą radę w takiej rynience szerokiej na 80 cm, bez nawadniania, czy nie będzie dla nich za sucho (wiadomo, że podlewałabym, jednakże to nie to co zakopane w gruncie). Jakie cisy wybrać, z uwagi na wąski kawałek? Może zaproponujecie jeszcze coś innego, zimozielonego aby zasłonić te paskudne ogrodzenie?
sarenka 17:31, 01 mar 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Danusiu,czy cisy posadzone na żywopłot w październiku zeszłego roku przyciąć coś?
____________________
Magda W samym sloncu
Gardenarium 22:56, 01 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Agnieszka, nie dadzą rady jęsli im nie zapewnisz dobrej ziemi i podlewania, za to nie mogę dać ręki uciąć. Hicksii odmiana.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:56, 01 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
sarenka napisał(a)
Danusiu,czy cisy posadzone na żywopłot w październiku zeszłego roku przyciąć coś?


Nie- nie ciąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sarenka 05:08, 02 mar 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dziękuję
____________________
Magda W samym sloncu
tenobcy 13:59, 08 mar 2020


Dołączył: 27 lis 2019
Posty: 18
A takie? Zasadzone zeszłego roku wiosną. Mają ok. 1 m wysokości. Chciałbym, żeby się zagęściły, przypominały 'kolumnę'.
Ciąć czy nie? Jeśli tak, to gdzie?
Nie mam doświadczenia z cisami, stąd to lamerskie pytanie

AnnaCh 14:59, 08 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Przede wszystkim to ta mata na korzeniach je podusi.
No i oczywiście ciąć, po 15 marca, często, będą się ładnie zagęszczać, cisy kochają cięcie
____________________
Ania - Malutki pod lasem
tenobcy 16:34, 08 mar 2020


Dołączył: 27 lis 2019
Posty: 18
AnnaCh napisał(a)
Przede wszystkim to ta mata na korzeniach je podusi.
No i oczywiście ciąć, po 15 marca, często, będą się ładnie zagęszczać, cisy kochają cięcie

Dzięki
Hmmm... to mata to włóknina. Teoretycznie przepuszcza powietrze, praktycznie przepuszcza wodę. Mam zamiar to jeszcze wyściółkować.
PS Przeczytałem paręnaście postów na forum na temat mat... znaczna większość jest przeciw. Muszę się przespać z problemem
I jeszcze jedno. Jeden z cisów mi się nie przyjął, więc jesienią go wykopałem. Nie zauważyłem, żeby jego korzenie pałętały się po wierzchu, wręcz przeciwnie, zdążyły przez parę miesięcy pójść naprawdę daleko w głąb.
AnnaCh 18:24, 08 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Ale one dopiero co sadzone, to od razu nie będziesz miał korzeni na wierzchu.
Zdejmij matę i wyściółkuj grubo korą, chwasty też nie będą rosły, a ziemia będzie oddychała. A na tej macie jak wyściółkujesz korą, która będzie się kompostować za jakiś czas będą chwasty i tak rosły tak jakby jej nie było
Tu na forum jest wątek o macie, ten czytałeś?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Gardenarium 19:02, 08 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
tenobcy napisał(a)
A takie? Zasadzone zeszłego roku wiosną. Mają ok. 1 m wysokości. Chciałbym, żeby się zagęściły, przypominały 'kolumnę'.
Ciąć czy nie? Jeśli tak, to gdzie?
Nie mam doświadczenia z cisami, stąd to lamerskie pytanie



Cis wręcz nie znosi szmaty, więc od razu wyrzucaj szmatę stąd. To po prostu "zbrodnia" na cisach.
I tu nie chodzi wyłącznie o korzenie na wierzchu ..to pryszcz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies