Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Mysia_mysia 16:35, 21 lis 2021

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Anda napisał(a)
Mam nadzieję, że je dobrze podlalaś Skoro są kopane to powinnaś je jeszcze przyciąć, porządnie, tak ze 40%. W szkółkach tego nie robią, żeby cisy ładniej wyglądały przy sprzedaży. Ściółkowanie jest bardzo ważne. Korą najlepiej przekompostowaną. Sprawdzaj ziemię od czasu do czasu, zwłaszcza jeśli nie będzie padać. Tylko uważaj, żeby ich nie przelać. Nie wiem, jaką masz glebę, czy przepuszczalną cz raczej nie.


Ewo, dziękuję za rady.
Cisy podlewam co tydzień, bo deszczu brak od miesiąca.
Też doczytałam, że nie lubią przelania.

O przycięciu po posadzeniu niby wiem, ale myślałam, że teraz już za późno na cięcie. Tak więc dziękuję za uświadomienie
Przytnę je jutro.
Ziemię mam raczej dobrze przygotowaną, więc powinny dać radę.
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Anda 16:59, 21 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Mysia_mysia napisał(a)


Ewo, dziękuję za rady.
Cisy podlewam co tydzień, bo deszczu brak od miesiąca.
Też doczytałam, że nie lubią przelania.

O przycięciu po posadzeniu niby wiem, ale myślałam, że teraz już za późno na cięcie. Tak więc dziękuję za uświadomienie
Przytnę je jutro.
Ziemię mam raczej dobrze przygotowaną, więc powinny dać radę.


A ile wody na cisa dajesz?

Ogólnie trochę za późno na cięcie bo trochę za późno na sadzenie też. Nie wiem, gdzie mieszkasz, w jakiej strefie. Jeśli mają przyjść teraz porządne mrozy to sama nie wiem, czy z cięciem nie lepiej poczekać do wiosny. U nas jeszcze tniemy i sadzimy zimozielone, ale tu jest strefa 7a.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mysia_mysia 18:03, 21 lis 2021

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Mieszkam w lubelskim, strefa 6a.
Teraz już wiem, że późno na te cisy. Kolejna partię do sadzenia zostawiam na wiosnę.
Ale czy ciąć je? Jak długo nie powinno mrozić po cięciu?

A jak podlewam? Z węża. Na oko. Powinnam sprawdzić ziemię koło cisa, to też już wiem.
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Anda 18:37, 21 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Mysia_mysia napisał(a)
Mieszkam w lubelskim, strefa 6a.
Teraz już wiem, że późno na te cisy. Kolejna partię do sadzenia zostawiam na wiosnę.
Ale czy ciąć je? Jak długo nie powinno mrozić po cięciu?

A jak podlewam? Z węża. Na oko. Powinnam sprawdzić ziemię koło cisa, to też już wiem.


Po cięciu przynajmniej 2 / 3 tygodnie.

Z węża jest trudniej ocenić ilość wody. Też ogólnie mówi się, że 1 l wody na qm idzie na 1cm wgłąb. Żeby woda dotarła do korzeni musi być przynajmniej 20-30 l. Tutaj dużo zależy od jakości gleby i pory roku.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mysia_mysia 18:04, 24 lis 2021

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Anda napisał(a)


Po cięciu przynajmniej 2 / 3 tygodnie.

Z węża jest trudniej ocenić ilość wody. Też ogólnie mówi się, że 1 l wody na qm idzie na 1cm wgłąb. Żeby woda dotarła do korzeni musi być przynajmniej 20-30 l. Tutaj dużo zależy od jakości gleby i pory roku.


Dziękuję za rady. Cięcie zostawiam na wiosnę. U nas juz mrozy zapowiadają.
A jak podlewać zimą?
Wiem, że trzeba w okresie styczeń- marzec zacieniać. I przy bezśnieżnej zimie podlewać. Czy jeszcze jest coś, o czym nie doczytałam?
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Anda 21:43, 24 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Podlewać jedynie gdy bardzo sucho, gdy ziemia nie jest zmarznięta, inaczej nie podlejesz Zacieniać w sumie tylko w czasie słonecznej pogody przy dużych mrozach. Biała włóknina bawełniana wystarczy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mysia_mysia 22:14, 24 lis 2021

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Ewo, bardzo dziękuję za odpowiedź
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Anda 13:11, 26 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiaan 13:17, 26 lis 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4962
Bardzo dziękuję
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
_Agnieszka_ 12:31, 07 lut 2022

Dołączył: 07 lut 2022
Posty: 1
Dzień dobry wklejam zdjęcia moich chorujących cisów...przejrzałam cały wątek, wiem już, że bardzo dużo rzeczy było z nimi zrobione źle... Przez 3 lata rosły w szmacie Rok temu szmata usunięta, podsypany dolomit, opryski p/grzybowe, nawiezione dolistnie pinivitem. Część krzaczków zaczęła sobie dobrze radzić, a część nadal wygląda źle. Część gałązek jest wiotka, igiełki są poszarpane, a kolor bardziej brązowy jak zielony.
Czy jest jeszcze dla nich szansa? Obawiam się, że pod Wrocławiem wiosna w tym roku zacznie się szybko, chciałabym przygotować plan działania.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies