Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

j_damian 16:51, 16 lip 2022

Dołączył: 22 sie 2020
Posty: 47
Kupiłem dzisiaj sadzonki cis hicksii niestety nie wyglądają jak te które Pani Danuta kiedyś wstawiała heh jak tak patrze na spokojnie na różne zdjęcia z forum to się zastanawiam czy ich nie zwrocic. Trochę nie powiem się zdolowalem. Czy pojadę do szkółki czy do ogrodniczego...jeżeli człowiek sam się nie zna na czymś to ciężko o jakkolwiek dobra rade a często wręcz przeciwnie... Można z tym coś zrobic? Czy oddać i kupić porządne heh szkoda tylko że jeździłem po nie 60km...proszę o radę czy sądzić i odpowiednim cięciem będą ok czy dać sobie spokój i je oddać. Będę bardzo wdzięczny za pomoc heh
Michal_1984 18:04, 01 sie 2022

Dołączył: 01 sie 2022
Posty: 5
Witam,
Jest to mój pierwszy wpis i chciałbym powitać wszystkich na forum. Jak wielu z Was zakochałem się w cisach i mam w związku z tym kilka pytań.

Tydzień temu posadziłem żywopłot z Cisa Hilli w odległościach:
- Metr od ogrodzenia (aby łatwiej było go przycinać od strony ogrodzenia),
- Odstęp między ciosami 40cm

Finalnie chciałbym oby żywopłot:
- Osiągnął wysokość 2m (gdyż droga która jest przy ogrodzeniu jest powyżej),
- Miał głębokość ~80cm (zostawi mi to miejsce od ogrodzenia na poziomie około 60cm).

Pytania:
1. Czy odstęp między Cisami Hilli w postaci 40cm nie jest za mały? Sąsiad mi zarzucił że jak Cis urośnie do oczekiwanej ode mnie wysokosci to zacznie się odparzać z sąsiednimi gdyż ma za mało szerokości między sadzonkami. Proszę o radę czy przekopać żywopłot na szerokość między sadzonkami na 50cm?
2. Czy mogę jeszcze teraz nawieźć cisy?

Poniżej zdjęcie żywopłotu.





Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam 
Michal_1984 18:06, 01 sie 2022

Dołączył: 01 sie 2022
Posty: 5
Zapomniałem dodać że aktualnie Cisy mają ~80 cm wysokości
Martka 18:17, 01 sie 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Michał, cisy nie będą dobrze rosły pod tą matą, niestety. Kto Ci powiedział, żeby to założyć? Jeśli nie chcesz mieć chorób gleby i korzeni, ani korzeni pod powierzchnią (one mają się korzenić wgłąb, z takimi matami mają niestety duży problem i pozostają płytko), to: wyściółkuj grubo korą (5-6 cm) i zadbaj o naturalny obieg materii. Kora rozkładając się będzie jeszcze lepiej nawoziła ziemię (zadbają o to odpowiednie mikroorganizmy, ale też dżdżownice), do korzeni przedostanie się więcej mikroelementów.
Jeśli położysz tę matę i jeszcze kamienie na nie, to odcinasz korzenie od materii organicznej. Nie licz na zdrowo rosnące cisy. Odległość 40 cm - mogłaby być 50, ale tak dużego znaczenia to raczej nie ma. Nie obawiaj się ciąć cisów. To je zagęszcza i pobudza do wzrostu. I uzbrój się w parę ładnych lat cierpliwości, jeśli chcesz 2 m. Powodzenia


pawel2806 22:19, 01 sie 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Sąsiada nie słuchaj, co to znaczy odparzać pierwszy raz słyszę taką głupotę. One są po to sadzone żeby się przecież zrosnąć w przyszłości. Z nawożeniem poczekaj do przyszłego roku
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Mary 17:34, 02 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
W czym zostały posadzone te cisy?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gardenarium 22:52, 02 sie 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli zakochałeś się w cisach, a chcesz żeby one zakochały się w Tobie, usuń to okropieństwo plastikowe bo cisy się obrażą, a jeszcze bardziej mikroogranizmy glebowe się obrażą, albo i nie, bo po prostu je zabijesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Michal_1984 12:10, 03 sie 2022

Dołączył: 01 sie 2022
Posty: 5
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pomysł z agrowłókniną to mój pomysł, gdyż chciałem zatrzymać wilgoć w ziemi na dłuższy czas. Nie mam możliwości podlewać systematycznie cisów (bywam na działce co ~2-3 tygodnie) a ziemia jest bardzo słabej jakości i nie trzyma wilgoci (bardzo szybko wysycha bo to piach, zakładam że 6 klasa ziemi). Wokół cisów dodałem lepszej ziemi, a agrowłóknina to tylko rozwiązanie tymczasowe jak cisy już się bardziej zakorzenią – czy kora spełni podobny efekt (utrzymanie wilgoci)?

Oczywiście mam świadomość że wysokość 2m to temat na lata

Może rozwinę temat odparzania – sąsiad twierdzi że przy odległości miedzy cisami 40cm po jakimś czasie zaczną z sobą walczyć i zaczną tracić igły gdyż będzie za mała powierzchnia do wykarmienia drzewka, a finalnie jedna z ścian zewnętrznych może być goła z przebijającymi konarami.

„Mary” – chodzi Ci o rodzaj ziemi?

Przycinać już teraz? Mija 2 tydzień od wsadzenia i cisy wyraźnie ruszyły z wzrostem (nowe przyrosty) i myślałem żeby przeprowadzić ten zabieg na wiosnę.

Pozdrawiam
Wiaan 14:49, 03 sie 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
Michał też mam blisko siebie posadzone cisy i nie dość, że rosną blisko siebie to jeszcze z jednej strony mają mur sąsiada i są ładnie zielone i nie sypią się igły. Widziałam stare żywopłoty cisowe i też nigdzie nie spotkałam się z takim zjawiskiem.
Co do przycięcia to ja swoje zawsze równałam i przycinałam po posadzeniu, ale oczywiście nie przy palącym słońcu.
Myślę, że Mary chodziło jaką ziemię dałeś do dołków. Piaszczysta musi być wzbogacona bo cisy na piasku źle rosną.
Ziemia powinna być przekopana z kompostem i obornikiem. Ja dawałam taki granulowany, do tego mączkę bazaltową i dolomit oraz korę. Pamiętaj też o podlewaniu

Przypomniałeś mi jak podczas sadzenia, a że mam siatkę i było wszystko widać to zaczepił mnie pan, który wertykulował trawnik sąsiadom i śmiał się że mnie, że nie daję włókniny i że muszę się jeszcze dużo nauczyć za prosiłabym go teraz chętnie
To tak jeśli chodzi o porady sąsiada
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
pawel2806 15:44, 03 sie 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Dokładnie tak Wiaan jeśli ktoś się nie orientuje w danej dziedzinie, lepiej niech nie udziela "dobrych" rad
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies