Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

SalatkaMarlen 22:02, 27 kwi 2021

Dołączył: 09 sie 2019
Posty: 21
Kochani gdzie znajdę kulki szczepione na pniu z cisa? Jakaś konkretna szkółka?
klauduch 22:09, 11 maj 2021

Dołączył: 11 maj 2021
Posty: 14
Witam wszystkich
Mam pytanie- czy jest jakiś sposób na odratowanie zalanego cisa?
Sąsiadom pękła rura i woda ze zraszaczy lała mi się prosto na jeden cis. To było w niedzielę nad ranem.
Dziś mamy wtorek a cis coraz bardziej żółty

Ziemia gliniasta, ale przy sadzeniu (miesiąc temu) użyłam sporo ziemi do iglaków (mam cis pośredni Wojtek, one podobno wolą ph kwaśne).

Pozdrawiam
Dodeks 16:33, 17 maj 2021

Dołączył: 17 maj 2021
Posty: 1
Czesc,
Posadzilam jesienia piekne, geste cisy posrednie hicksii ( duze sadzonki120-1140) .

Noestety ostatnio zauwazylam iz bardzo zolkna od srodka , wszystkie.
Zima mrozna i sniezna, wiosna mokra...nie podlewam ...
Czy to " normalne" ? Czy moge cos zrobic?


ewaR 15:42, 08 cze 2021


Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 2
Drodzy Ogrodnicy, moze bedzie ktos mogl powiedziec jaki problem maja moje cisy? Cisy maja ok 2 m wysokości, rosna od 10 lat. Zauważyłam niedawno, ze 3 stuki zaczęły sie jakby rozlazic od pionu, gałęzie lekko wisza, 3-4 miejsca kilka cm lekko zazolcone. W ogrodzie na wisni obok pojawia sie problem zgnilizny, wiec opryskałam wczoraj profilaktycznie topspinem rowniez i cisy, jak rowniez lekko je przycielam z przyrostu. Jeden cis rosnący skrajnie jest modelowy.
Monika921 09:47, 10 cze 2021

Dołączył: 08 sty 2020
Posty: 11
Być może to pytanie już padło...jakią odmianę cisa kupić aby stworzyć kule cisowe? Słabo coś z cisami w szkółkach w mojej okolicy...tak jest wszędzie?
Wiaan 10:09, 10 cze 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5124
Monika921 napisał(a)
Być może to pytanie już padło...jakią odmianę cisa kupić aby stworzyć kule cisowe? Słabo coś z cisami w szkółkach w mojej okolicy...tak jest wszędzie?


Cis taxus baccata, widziałam też cis Anna.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Monika921 10:51, 10 cze 2021

Dołączył: 08 sty 2020
Posty: 11
Wiaan dziękuję za informację
Monika921 07:22, 11 cze 2021

Dołączył: 08 sty 2020
Posty: 11
A czy ktoś zna i ma jakieś doświadczenia z taxus media densiformis? Czy z tego można formować kule?
hankaandrus_44 14:56, 23 lip 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7189
Dziewczyny, podpowiem Wam jak się pobiera sadzonki cisowe, muszą być pobrane z piętką. Po prostu oderwane. W dodatku piętka musi być skrócona o połowę. ucinamy ten długi języczek. jeszcze można gałązkę tuż przy piętce wzdłuż naciąć na długość 1 , 2 cm. Zwiększy to w przyszłości rozmiar kalusa i lepsze ukorzenienie.

Odrywamy igły z dolnej części i przed sadzeniem zanurzamy w ukorzeniaczu. Ja swoje sadzonki sadziłam w szklarni, tuż przy podmurówce, bo tam mam stale wilgoć ściekającą po szybach. Od szklarni oddzieliłam kawałkiem szyby. I zostawiłam na rok, albo i dwa. Zależy kiedy sadzonka zacznie pokazywać po zimie nowe przyrosty.

Ja pozwalam jej jeszcze jedno lato posiedzieć w szklarni, dopiero jesienią za 2 lata można zjrzeć do jej korzeni. Nie wasrto się spieszyć z zaglądaniem. Nie mówię, że wszystkie będą żywotne, ale większość się ukorzeni. U mnie dotąaż się przyjmą albo uschną.

Z braku szklarni można zadołować doniczkę w gruncie, w ustronnym miejscu i przykryż butelką bez dna, ale z nawiewem powietrza. I też nie ruszać. A zimą nasypać na nią suchych liści przykryć igliwiem albo włokniną.

Powodzenia.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Edfinek 17:05, 19 wrz 2021

Dołączył: 22 lip 2019
Posty: 4
Dzień dobry,

Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu dolegliwości cisów i wskazówki jak im pomóc. Cisy hicksii były sadzone (na żywopłot) w ubiegłym roku (wrzesień/październik). Do każdego dołka był dodawany dolomit i mączka bazaltowa. Niestety wtedy jeszcze nie wiedziałam o fosforze. Cisy nie były jeszcze w ogóle nawożone. Przeczytałam gdzieś, że w pierwszych dwóch latach powinny wytworzyć same silny system korzeniowy.
Niestety z początkiem wiosny coś złego się zaczęło dziać z dwoma cisami po prawej stronie, które były posadzone obok trzech choin kanadyjskich. Jeżeli chodzi o choiny to nie przyjęły się w ogóle. Najpierw całe zżółkły, później zbrązowiały, wszystkie igiełki opadły, po czym po wykopaniu z dołka okazało się, że nawet się nie ukorzeniły.

Obecnie podobnie wyglądają cisy - są żółto-brązowe i zaczynają opadać igły. W załączeniu są to pierwsze trzy zdjęcia i również porównanie jak wyglądają pozostałe cisy (głęboki zielony kolor).

Ponad tydzień temu zaczęło się dziać coś podobnego z cisami po lewej stronie - żółkną, brązowieją i wyglądają nieszczęśliwie. Do tego czasu były zieloniutkie, wyglądały zdrowo. Nagle jakby je trafiła ta sama dolegliwość, co nieszczęśników po prawej stronie.


W wątku o chorobach cisów czytałam o fytoftorozie, osutce i obumieraniu pędów. I sama już nie wiem, co zastosować, dlatego zdecydowałam się poradzić.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies