Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Adela 16:59, 08 lut 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Agnieszko, może im brakuje magnezu lub żelaza?
Może postąp podobnie, jak Danusia radzi w przypadku bukszpanów?
https://www.ogrodowisko.pl/watek/407-choroby-i-szkodniki-bukszpanow-bukszpan-buxus?page=152#post_7

U siebie mam dwa gatunki cisów i jeden zimą najwyraźniej brunatnieje, nawet młode przyrosty ma brązowawe.
Wżery na igłach mogą być dziełem opuchlaków. Zdjęcie jest mało wyraźne. Cis jest ich przysmakiem. Igły cisa stosuje się dla nich na przynętę.

Nie martw się o cisy. One się tak łatwo nie poddają
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Mary 18:37, 08 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Podobnie jak Ela podejrzewam opuchlaki.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Martka 19:03, 08 lut 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Agnieszko, a w jakie podłoże sadziłaś? Czy gleba nie jest zbyt ciężka, gliniasta? Czy odczyn nie kwaśny? Ślady żerowania opuchlaków też widać, ale nie wiem czy to jedyny problem... ?
Slawekk90 09:39, 12 mar 2022

Dołączył: 12 mar 2022
Posty: 1
Witam mam pytanie te 2 sadzonki cisa to jakie odmiany? Ta po lewej jest mocniej zielona niz ta po prawej.
aciaz1000 09:00, 25 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Witam,

Zauważyłam na moich cisach ślady żerowania opuchlaków, tzn.powygryzane liście.

Mogę prosić o poradę jak z nimi walczyć? Czy teraz jest odpowiedni moment?
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 20:17, 05 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Witam, sąsiadka wyrzucała cisy - wkopałam do gruntu.Do dołka dałam mączkę bazaltową,dolomit, superfosfat i korę. Zauważyłam miseczniki.
Jest szansa że przeżyją z tak marnym korzeniem ?

____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
nec2 21:34, 13 kwi 2022

Dołączył: 13 kwi 2022
Posty: 1
Witam, posadziłem sadzonki cisów hicksii lecz nie dałem pod korzeń fosforu (superfosfat) oraz dolomitu. Czy mogę jeszcze podsypać z góry? Jeśli tak to w jakich dawkach. Sadzonki około 50 cm wysokości.
JoannaDe 14:18, 14 kwi 2022


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
_Agnieszka_ napisał(a)
Dzień dobry wklejam zdjęcia moich chorujących cisów...przejrzałam cały wątek, wiem już, że bardzo dużo rzeczy było z nimi zrobione źle... Przez 3 lata rosły w szmacie Rok temu szmata usunięta, podsypany dolomit, opryski p/grzybowe, nawiezione dolistnie pinivitem. Część krzaczków zaczęła sobie dobrze radzić, a część nadal wygląda źle. Część gałązek jest wiotka, igiełki są poszarpane, a kolor bardziej brązowy jak zielony.
Czy jest jeszcze dla nich szansa? Obawiam się, że pod Wrocławiem wiosna w tym roku zacznie się szybko, chciałabym przygotować plan działania.


Agnieszko, przede wszystkim cisów nie nawozi się pinivitem. Cis jest wyjatkiem wśród iglaków i nie lubi kwaśno a zasadowo. Jakie im stanowisko przyszykowałaś? Sprawdź ph ziemi.
Sprawdź jeszcze czy ich za głęboko nie posadziłaś.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
peter220 09:41, 03 cze 2022

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
W tym roku posadziłem cisy na żywopłot. Poradźcie czy powinienem je już formować czy czekać do następnego roku? Jeśli formować to jak ciąć?
joanna36b 11:42, 23 cze 2022

Dołączył: 27 cze 2018
Posty: 16
Witam. Czy mógłby ktoś udzielić informacji gdzie można kupić stożek z cisa lub krzew do samodzielnego kształtowania? Chodzi mi o taxus baccata w sklepie internetowym. W mojej okolicy nigdzie nie mogę kupić.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies