Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » 'Chashitsu' - Herbaciarnia japońska, ogród trójkątny

Pokaż wątki Pokaż posty

'Chashitsu' - Herbaciarnia japońska, ogród trójkątny

eda 15:15, 16 lip 2019


Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 13690
bql3 napisał(a)
Yahoo!

wpadłem na chwilę aby ogarnąć swój wątek bo trochę zaniedbałem go ale roboty trochę miałem ostatnio a i na ogrodzie co nie co trzeba było zrobić. Najważniejsze co udało mi się dopiąć to bardzo korzystny zakup latarni japońskich do mojego ogrodu herbacianego oraz mały lifting na rabatach spowodowany założeniem ekobordów bo stare drewniane już dawno szlag trafił w glebie.
Trawę tylko nie było czasu jeszcze przyciąć, to zrobię po niedzieli ale za to rozłożyłem ONSEN (jacuzzi)! - ha! ... co oznacza że sezon wypoczynkowy w Chashitsu i na ogrodzie uważam za otwarty
zapraszam do oglądania galerii fotek gdzie zatracam się w klimatach japońskich...














cdn....







Cudowny klimat stworzyłeś Janie ! już to wcześniej wiedziałam po klonikach ale teraz to się rozwinąłeś na maksa dodatki super figury i jackuzi jeeeju iii czy przy medytującej postaci jest ciurkadełko? tak fajnie z daleka wygląda jakby woda wybijała haa super fajnie u ciebie pobiegać i po wzdychać pozdrawiam
____________________
Ranczo Edy *** Wizytówka
bql3 21:58, 17 lip 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Agata,
u siebie na ogrodzie herbacianym klony rosną mi bez problemu i nie chorują, no nie powiem zdarzył mi się raz mączniak parę lat temu na paru okazach ale to był sporadyczny i odosobniony przypadek.

Eda,
super że wpadłaś do mnie na ogród herbaciany i dzięki za miłe słowa a ciurkadełko czyli klasyczne japońskie tsukabai to moje nie marzenie aby i chcę aby zagościło na stałe w ogrodzie - hmm no może kiedyś się spełni.
A od paru dni w wolnej chwili pracuję nad skomplikowaną wymianą ogrodzenia ze starego (które szpeciło) na nowe, które jest na granicy z sąsiada działeczką. Na razie na efekt finalny jeszcze trochę trzeba poczekać - a poniżej wrzucam parę fotek z budowy...







pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
nicol21 10:41, 26 lip 2019


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10277
Latarenki super. A jeśli udalo ci sie je dostac w dobrej cenie to juz w ogole rewelacja. Masz w nich światło albo świeczki czy nie planujesz ich używać jako latarenek?
Zmiany bardzo pozytywne, kolorów przybyło.
Jacuzzi w takim otoczeniu - tylko pozazdrościć!!
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Balea 22:36, 21 sie 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Witam,
dopiero teraz odkrylam twoj ogrod. Cos pieknego.
Przelecialam na szybko twoj caly watek i nie moge sie napatrzec

Pisales gdzies na poczatku, ze masz rowniez Bloodgood i Atropurpureum .

Czy mogl bys mi powiedziec, jaka roznica pomiedzy tymi drzewami jest i ktora z nich bys mi polecil?

pozdrawiam

bql3 23:35, 21 sie 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
witaj Balea,

Obie te odmiany klona palmowego są bardzo zbliżone wyglądem oraz podobne i należą do grupy klonów czerwonolistnych - lecz acer palmatum 'Bloodgood' nie ma tendencji do utraty czerwonego pigmentu na listkach gdy na rośnie na zacienionej miejscówce w ogrodzie.
Zaś acer palmatum 'Artropurpureum' ma skłonności do zmiany koloru swoich liści na ciemno zielone gdy tylko będzie miał ograniczony dostęp do promieni słonecznych. Wniesek nasuwa się sam, że Artropurpureum nadaje się tylko do posadzenia na rabaty nasłonecznione- bo w ten czas będzie rósł w całej swojej okazałości i krasie, zaś w cieniu już tak ładnie nie będzie wyglądał.
Dodam że bardzo ciekawą odmianą klona która zasługuje na uwagę jest odmiana acer palmatum 'Shaina' - to odmiana klona która powstała w latach 90tych z krzyżówki tych obu wyżej przedstawionych odmian tj: 'Bloodgood" oraz 'Artropurpureum'- dając bardzo ciekawą i piękną nową odmianę kolona palmowego.

pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Balea 10:54, 22 sie 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Dziekuje slicznie za szybka odpowiedz. W takim badz rasie wolala bym raczej Bloodgood.

Mi jest przedewszystkim najwazniejsze, zeby klon przebarwial sie na czerwono i to jak najpozniej. To znaczy, gdzies tak dopiero na poczatku listopada.

Widzialam na twoich jesiennych zdjeciach ze masz takie odmiany, z ktorych w listopadzie wrzucales fotki (i pisales ze zdjecia sa aktualne)
Tylko niestety nie dalam rady rozpoznac jak sie te drzewa nazywaja.
Moze mogl bys mi doradzic, ktore z twoich na czerwono przebarwiajacych sie klonow, dopiero w listopadzie zaczynaja.

Shaina tez mi sie bardzo podoba ale czy jej latem tez lekko zielenieja liscie?

Ja wiosna kupilam swojego pierwszego klona skeeters broom.
Stoi w polcieniu i trzymam go jeszcze w doniczce, bo nie wiem do konca gdzie go posadzic. Niestety juz po 3 tygodniach (na poczatku maja) dostal takie biale kropi na lisciach i niektore listki pousychaly. Nie wiem co mu dolega. Slonce jeszcze w tedy tak bardzo nie pazylo ale moze za mocny wiatr, bo obok jest pole. Narazie jeszcze zyje i juz jestem ciekawa w jakim miesiacu sie zacznie przebarwiac

pozdrawiam
eVka 11:27, 22 sie 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Hmm, mój Bloodgood z pięknego czerwono-brdowego drzewka zamienił się w czerwono zielonkawe, wprawdzie rośnie pierwszy sezon na swoim miejscu ale rozczarowała mnie ta zmiana koloru i niestety mocno listki mu sę przypaliły w słońcu
____________________
Balea 11:56, 22 sie 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Effka, juz od dluzszego czasu sledze twoj watek ale klona Bloodgood jeszcze u ciebie nie widzialam Gdzie on u ciebie stoi?

Moze jak bys kupila Atropurpureum to by jeszcze bardziej zzelenial niz twoj bloodgood.

Ja mam Skeeters Broom i choc stoi w polcieniu to wogole nie zielenieje. Na poczatku byl czerwony a traz jest bordowy, tylko ze ma te kropi na lisciach i niektore liscie sie wysuszyly ale to napewno nie ze slonca, tylko raczej przez wiatr.

Zobacz fotki mojego klona.

eVka 11:59, 22 sie 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Balea napisał(a)
Effka, juz od dluzszego czasu sledze twoj watek ale klona Bloodgood jeszcze u ciebie nie widzialam Gdzie on u ciebie stoi?

Moze jak bys kupila Atropurpureum to by jeszcze bardziej zzelenial niz twoj bloodgood.

Ja mam Skeeters Broom i choc stoi w polcieniu to wogole nie zielenieje. Na poczatku byl czerwony a traz jest bordowy, tylko ze ma te kropi na lisciach i niektore liscie sie wysuszyly ale to napewno nie ze slonca, tylko raczej przez wiatr.

Zobacz fotki mojego klona.


To nowy nabytek, już wklejam foty u siebie, rośnie na mikro oczkiem. Nie wiem czemu tak wyblakł...
Twój trzyma ładnie kolorek, może u mnie też te przyschnięte listki to przez wiatr, sama nie wiem.
____________________
bql3 12:08, 23 sie 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
witam,

dziewczyny - nad suszone listki klona nie są jakąś tragedią ale faktem jest aby unikać podlewania klona w pełnym słońcu po listkach - no jest też poranna rosa, która sobie osiada nam na krzewach i nie mamy wpływu na to. Ogólnie staramy się nie polewać liści gdy nawadniamy roślinę wodą.

pozdrawiam
Jan

ps. - a dla odwiedzających wrzucam parę fotek z herbacianego ogrodu















____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies