Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » 'Chashitsu' - Herbaciarnia japońska, ogród trójkątny

Pokaż wątki Pokaż posty

'Chashitsu' - Herbaciarnia japońska, ogród trójkątny

bql3 22:46, 06 maj 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
acer palmatum dissectum 'Lion head'










cdn...

____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Lika 22:54, 06 maj 2019

Dołączył: 17 kwi 2016
Posty: 36
Oglądam i podziwiam jak pięknie rosną twoje klony. Proszę podpowiedz jaka może być przyczyna usychania końcówek liści u klonu Garnet. Dopiero co wystawiony że szklarni, ponieważ rośnie w donicy już trzeci rok. W ubiegłym roku też tak podsychał. Czy nawozisz czymś swoje klony?
bql3 23:04, 06 maj 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
w tym sezonie zagościły u mnie w herbacianym ogrodzie azalie













pozdrawiam

____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Dorota123 10:57, 07 maj 2019


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Śledzę na bieżąco Twoje poczynania. Własny wątek to świetny pamiętnik ogrodowy,zdjęcia pokazują jak wielką metamorfozę przeszedł Twój ogródek. Pięknie masz.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
bql3 11:01, 08 maj 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Lika napisał(a)
Oglądam i podziwiam jak pięknie rosną twoje klony. Proszę podpowiedz jaka może być przyczyna usychania końcówek liści u klonu Garnet. Dopiero co wystawiony że szklarni, ponieważ rośnie w donicy już trzeci rok. W ubiegłym roku też tak podsychał. Czy nawozisz czymś swoje klony?




Lika ,

- jak wspomniałaś 'Garnet' Tobie w donicy podsycha już po kolejny raz a przypomnę tylko że klony palmowe są bardzo wrażliwe zwłaszcza na wahania wilgotności - no i co tu dużo mówić, one najlepiej się trzymają rosnąc w gruncie bo lubią stabilność warunków w których rosną. I jak dla mnie donica może oznaczać krótki żywot takiego okazu klona bo dla niego są to mimo wszystko ekstremalne warunki.
Na tę chwilę jeśli miałbym doradzić to zmień mu donicę na większą, ziemia 3-4,5ph od góry zasyp korą i staraj się nie przestawiać z miejsca na miejsce - miejscówka może być południ, odmiana acer palmatum 'Garnet' raczej miejscówki z dużym nasłonecznieniem więc może być od południa. Oczywiście pod warunkiem zapewnienia mu stałego podlewania go.


pozdrawiam

ps. a swoje klony nigdy nie nawożę

____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Nowa12 11:09, 08 maj 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Bardzo lubię Twoje przeglądy klonów. Łatwiej wybrać odmianę dla siebie .
A jeszcze by mi się marzyły zdjęcia każdego z klonów według pór roku .
Chyba się nie znajdzie czegoś takiego na necie.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
eVka 12:00, 08 maj 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Janie, normalnie kolekcja u Ciebie prawie narodowa. Wczoraj znów zajechałam do szkółki żeby pooglądać klony, szkoda, że są tak drogie
____________________
bql3 12:02, 08 maj 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Aga ,
cieszę się że możesz tutaj w chashitsu i ogrodzie czerpać inspiracje - zwłaszcza o klonach palmowych mam trochę tych okazów na fotkach tylko jeszcze trochę więcej wolnego czasu bym miał to było by OK.
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
sylwia_slomc... 12:17, 08 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904
bql3 napisał(a)
Sylwia,
kurcze, z tym "specjalistą" to przesadziłaś - bo wpędzasz mnie z tym porównaniem w ogromne zakłopotanie a ja wiem, że daleko mi do tego tytułu.
A z tym klonem co Ci na wiosnę się nie obudził - przyczyna być może tkwi w tym że posiadasz lekką glebę, która no co tu dużo mówić nie potrafi utrzymać wilgoci na odpowiednim poziomie. I zdarza się, że w warunkach zimowych gdzie przekonani jesteśmy iż wody jest pod dostatkiem ze względu na dość dużą ilość opadów - a jednak niskie temperatury i częste zimowe wiatry mają tendencję do wysuszania nam gleby i roślin, które mamy posadzone w danym miejscu.
No klony są bardzo czułe na długoterminowy brak wody a zimowe wiatry nie zawsze są wilgocią nasycone - bo jak wiesz są też wiatry mroźne a zarazem suche (wschodnie) kontynentalne.
Mam znajomego który też zbiera klony i posadził ich parę odmian w ogrodzie - to mówił mi że w dziwny sposób stracił parę egzemplarzy. I też jak u Ciebie: nić mu nie zjadło ich,był brak też oznak jakiejkolwiek zarazy no i po czasie połapał się co było tak naprawdę przyczyną że mu klony na wiosnę nie odbijały. A klony również jak Ty posiadał wkopane w grunt parę sezonów i nie przesadzał żadnego z nich.
Być może wyda się to śmieszne ale od tamtej pory chodził i sprawdzał zimą czy nie mają sucho - no i okazało się że tak. Rodzaj gleby lekkiej plus warunki jakie posiadał, częste wiatry - bo ma teren ogrodu nie osłonięty było przyczyną. Od tamtej pory w okresie zimowym kontroluje już wilgotność gleby w miejscach gdzie ma posadzone klony.
Dodam, że dobrym też i skutecznym rozwiązaniem tutaj może być przy kolejnym zasadzeniu klona - wykonanie większego otworu i danie na spód większej ilości ziemi torfowej o współczynniku kwasowości 3-4,5ph. Zaś od góry mus dawać trzeba bo to podstawa przy klonach, zrębki kory - bo ona ma dobre właściwości do utrzymywania stałej wilgotności jak i ph gleby tak bardzo potrzebnej dla klonów.
Myślę, że choć trochę pomogłem a klonika mimo wszystko to żal.... czy mu dać szansę - no to zależy czy są zawiązki pąków na gałązkach czy też dalej cisza.


pozdrawiam
Jan

Dziekuje Janie. U mnie ziemia ciężka lessowo gliniasta więc myśle , ze to raczej nie to, choć z drugiej strony w sezonie letnim okropnąsusze mieliśmy tyle, że on do jesieni wygladał normalnie. Wyścielone miał trocinami już trzysezonowymi, czyli przekompostowanymi.....no nie wiem co mu, ale nie rokuje, że się obudzi raczej
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
bql3 12:33, 08 maj 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
effka napisał(a)
Janie, normalnie kolekcja u Ciebie prawie narodowa. Wczoraj znów zajechałam do szkółki żeby pooglądać klony, szkoda, że są tak drogie



Ewa,
" kolekcja narodowa" - no to raczej dużo powiedziane, choć jak tak sam na to patrzę muszę przyznać że tworzyć mi się zaczyna małe arboretum klonowe na ogrodzie wokół mojego chashitsu.
Co do cen w szkółkach to fakt w niektórych przypadkach zniechęcić mogą zapał ewentualnego zakupu jakiegoś wymarzonego okazu klona do ogrodu.
Ale są przypadki bo sam po sobie wiem oraz stwierdzam, że człowiek niekiedy głupieje i dostaje przysłowiowego "małpiego rozumu" - no w ten czas zatraca się wszelkie opory no ulega człowiek potem jednak tej pokusie i kupuje te piękne ale rzadko spotykane odmiany klonów palmowych

pozdrawiam
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies