Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

popcorn 17:48, 20 mar 2015


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
white cover sa cudne! Jak kolko, to nieparzyscie - 5 roz, nie 4. Pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
rozark 20:37, 20 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Malgosik napisał(a)
berberysy admiration w cieniu nie wybarwią się
ja bym wzięła z tej dużej hortensji patyczki na sadzonki i zrobiła całą grupę tych hortensji
a od ulicy nie chcesz się zasłaniać?
cień pięknie rozjaśni turzyca Elata Aurea, jest żółta
no i hosty biało-zielone Patriot jest duża a Fire&Ice jest mniejsza
paprocie się też nadają, tawułki Arnedsa, lubią cień i wilgoć, na glinę akurat

przy takim ciurkadełku to przydałaoby się jakieś siedzisko by przysiąść, pomyśl o miejscu na ławeczkę
no i trzeba ustalić granice rabaty

jeśli chodzi o rodki, to trzeba im usypać górkę i oczywiście glebę przygotować, tylko w cąłkowitym cieniu nie będą tak ładnie kwitły
chyba że zanim liście się zagęszczą złapią słońca?

wydaje mi się, że cis lepiej zniesie taki cień niż bukszpan, może z niego kulka?

a co do kulki, to pytanie czy powinna tu być, bo skoro ciurkadełko nie będzie kulką a rabata bęzie nieco leśna, swobodna, bo tak mi się zapowiada, to może kulki nie bardzo będą pasować

chciałam jeszcze zaznaczyć, że Rh po przekwitnięciu będa tylko ciemno zielone, a hortensje będa latem długo rozświetlać
może posadzić wzdłuż kilka Rh a potem kilka hortensji?
będą stanowić średnie piętro


Do towarzystwa różowej hortensji widzę żurawki, do białej hortensji hosty z białymi liśćmi.
Trawki mile widziane - czy ty masz u siebie turzycę Elata Aurea w cieniu? Bo w opisach to wspominają o słońcu i cieniu.

Po cisy Hicksji jadę - może już w przyszłym tygodniu. Z nich spróbuję zrobić spirale, ale widzę je na tylnej ścianie.

Ciurkadełko też dam na tylną ścianę, bo tam się siedzi na ławeczce.

Chyba jednak ogród nie będzie w stylu leśnym, z rododendronów rezygnuję.

Średnie piętro zrobimy z czegoś innego. Może z traw, turzyc?
____________________
pozdrowionka
ren133 21:25, 20 mar 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
rozark napisał(a)


Do towarzystwa różowej hortensji widzę żurawki, do białej hortensji hosty z białymi liśćmi.
Trawki mile widziane - czy ty masz u siebie turzycę Elata Aurea w cieniu? Bo w opisach to wspominają o słońcu i cieniu.

Po cisy Hicksji jadę - może już w przyszłym tygodniu. Z nich spróbuję zrobić spirale, ale widzę je na tylnej ścianie.

Ciurkadełko też dam na tylną ścianę, bo tam się siedzi na ławeczce.

Chyba jednak ogród nie będzie w stylu leśnym, z rododendronów rezygnuję.

Średnie piętro zrobimy z czegoś innego. Może z traw, turzyc?



Trawy jako średnie piętro wydają mi się być super pomysłem
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
rozark 22:15, 20 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Iwk4 napisał(a)
Reniu, w ostatnim Gardeners World jest artykuł o roślinkach do cienia. Wkleję ci kilka fotek z gazety, jeśli pozwolisz, może coś wykorzystasz z tych podpowiedzi:





Iwonko, dzięki wielkie , znam większość tych roślin.
U mnie w ogrodzie w cieniu (czyli pod koroną drzew) z wymienionych roślin daje sobie radę: fuksje, funkie, żurawki, bukszpan paproć. Pozostałych nie mam ( oprócz naparstnicy) więc się nie wypowiadam. Ale ciemiernika kupiłam i będę testować, w planach też bergenia i śnieżyczka. Wymieniona kalina u nas ma problemy z zimowaniem w gruncie. Mam jeszcze róże, dzwonek, trzmielinę, barwinek, tulipany, narcyzy i te sobie też dają radę.

____________________
pozdrowionka
rozark 08:10, 21 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Byłam na wyjeździe integracyjnym. Jak się spytacie gdzie to odpowiem że w siódmym niebie. Teraz czas ruszać w drogę, napisze coś więcej po powrocie .
____________________
pozdrowionka
Edyta10 08:24, 21 mar 2015


Dołączył: 30 kwi 2013
Posty: 1277
To szerokiej drogi, gumowych drzew udanego wypoczynku
____________________
Ogródek nad jeziorem
LewOgrodowy 09:35, 21 mar 2015


Dołączył: 31 sty 2015
Posty: 493
U mnie rosną naparstnice w cieniu, kwitną też. Ale też nie mam porównania, jak zachowywałyby się w słońcu.
____________________
Monika
rozark 18:35, 21 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Na wyjeździe integracyjnym byliśmy w Czeskich Beskidach. Pogoda była wymarzona. Oprócz tradycyjnych atrakcji: SPA, narty, kręgle udało się nam wyjść ekipą na spacer po górach. Piękne widoki, górskie leśne powietrze, śpiew ptaszków, tropy niedźwiedzia. Sami zobaczcie

____________________
pozdrowionka
rozark 18:38, 21 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325


Było mnóstwo potoków i szemrzących strumyków.

____________________
pozdrowionka
rozark 18:40, 21 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
____________________
pozdrowionka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies