Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

kosolka 12:36, 18 mar 2015


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
rozark napisał(a)


Nie kojarzę jej. Dasz jakieś namiary?


Wpisz w wyszukiwarkę Magnolia, wyskoczą Ci jej posty, nie ma wątku, napisz do niej wiadomośc. Pozdrawiam!
Walczysz z cienistą, jak ja
____________________
Ola Kosolkowa pasja
rozark 12:38, 18 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
laurowisnia napisał(a)
No, tym kotem mnie rozwaliłaś, myślałam, że ten kot to nie kot, tylko tak nazwałaś, a miał być jakiś stożek lub walec, a tu jednak kot. Będziesz na jakimś stelażu go robić czy bez?


Małego kota to chyba będzie łatwiej zrobić po drucie. Zobaczymy w "praniu" .
____________________
pozdrowionka
rozark 12:39, 18 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
kosolka napisał(a)


Wpisz w wyszukiwarkę Magnolia, wyskoczą Ci jej posty, nie ma wątku, napisz do niej wiadomośc. Pozdrawiam!
Walczysz z cienistą, jak ja


Witam nową koleżanką .
Biegnę do ciebie zajrzeć.
____________________
pozdrowionka
Pszczelarnia 13:56, 18 mar 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Rozarku, kształty rabat: tej z piwonią i tej projektowanej muszą być spójne. Jedna jest czworobokiem, a druga czymś okrągłym doczepionym. To musi być jedna linia jednej rabaty. Taki ciąg, przechodzenie.

Jak będziesz słuchać szumu wody i patrzeć na to ciurkadło? Z jakiego miejsca? Takie ciurkadełka mają urok w kącie, w miejscu lekko osobnym - musiałoby być gdzieś na końcu rabaty albo na środku ale wbudowane w roślinność.

Pomysł z różanecznikami i runianką jest fajny. Ale popatrzmy na sąsiednią rabatę. Czy jedna rabata nawiązuje do drugiej? Jak już są hortensje ogrodowe, to może dołożyć ramki bukszpanowe?

Siatka powinna być jakoś przesłonięta dla większej izolacji ogrodu od drogi.

Co byś chciała na tej rabacie? Jaki ma mieć charakter: bezobsługowy? Zawsze ładny? Można dać kostki albo przegrody z grabu (znosi cień b. dobrze) i hortensje. Ale ogrodowe też potrzebują światła do kwitnienia. Więc tam już jakieś światło jest?

Co jest dalej po lewej, patrząc na rysunek?


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
rozark 14:12, 18 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Myślałam o tym aby rabatę z piwonią zmniejszyć i zaokrąglić.


Jak będziesz słuchać szumu wody i patrzeć na to ciurkadło? Z jakiego miejsca?

Najczęściej się siedzi na końcu ogrodu więc wypada na końcu rabaty. Podsadzić można runianką lub barwinkiem. Koniecznie czymś aby jak kot będzie się skradał to żeby go słyszały ptaki.


to może dołożyć ramki bukszpanowe?

to może bukszpan jako obwódka z jakimś zawijaskiem pomiędzy rabatami?

Przy siatce rośnie w zaszłym roku posadzona trzmielina.


Co byś chciała na tej rabacie? Jaki ma mieć charakter: bezobsługowy? Zawsze ładny? Można dać kostki albo przegrody z grabu (znosi cień b. dobrze) i hortensje. Ale ogrodowe też potrzebują światła do kwitnienia. Więc tam już jakieś światło jest?

tych rabat wokół których muszę biegać mam sporo to może tym razem coś mało obsługowego?


Co jest dalej po lewej, patrząc na rysunek?
Przy ogrodzeniu są krzaczki ligustru, będą cięte w falę, drzewo to duża rozłożysta czereśnia taka ok. 7 m wzwyż, w samym roku rośnie jaśminowiec, taka odmiana do cienia, pod czereśnią jest bardzo sucho
____________________
pozdrowionka
Bogdzia 18:09, 18 mar 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Reniu mam wrazenie że popełniasz błąd projektując rabatki o różnym charakterze podczas gdy one sasiadując ze soba tworzą własciwie jedna rabatę. Potraktuj to jako całosc i umieszczaj rózne rośliny tak by ze soba współgrały i by kwitły w różnych okresach i dobrze wyglądały. Projektujac kazdy kawalek osobno nie osiagniesz dobrego efektu .To co się łączy powinno byc traktowane jako jedna rabata.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
jankosia 18:50, 18 mar 2015


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3124
Renia, wiem że ciężko bo chcesz coś zmienić i już cię łapki świerzbią ale dziewczyny ci dobrze radzą: "całość". Dopiero przedgródek projektowałaś a tu za nowe się bierzesz Wrzucałaś wtedy rysunki i zdjęcia. Może całość byś wrzuciła? Nawet wiesz, skan z mapki usytuowania domu i naniosła na nie nasadzenia których nie możesz albo nie chcesz ruszyć? Byłoby łatwiej ci doradzać. A tak z roślin które sprawdzą się w głębokim cieniu to ja z doświadczenia tylko kalinę sztywnolistną mogę ci polecić. Mam ją od północnej strony domu i radzi sobie świetnie. Jest zimozielona. No i rzeczywiście szkielet z grabu i bukszpanu byłby idealny. Nie chcesz żywopłotu od strony tej siatki? A sorry, teraz doczytałam że przy diatce ligustr jest. Nie widziałam go na zdjęciu. No i paprocie to do cienia fajna rzecz, dodają takiego leśnego charakteru. A napisz jeszcze (bo mam pewien pomysł) jak ci trawa w tej części ogrodu rośnie? Dużo mchu? Głowa do góry Masz śliczne róże, piękne powojniki i takiego sobie kota czego chcieć więcej?
____________________
Monika. Gdybym tylko mogła nie wychodzić z ogrodu...
Malgosik 19:08, 18 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
berberysy admiration w cieniu nie wybarwią się
ja bym wzięła z tej dużej hortensji patyczki na sadzonki i zrobiła całą grupę tych hortensji
a od ulicy nie chcesz się zasłaniać?
cień pięknie rozjaśni turzyca Elata Aurea, jest żółta
no i hosty biało-zielone Patriot jest duża a Fire&Ice jest mniejsza
paprocie się też nadają, tawułki Arnedsa, lubią cień i wilgoć, na glinę akurat

przy takim ciurkadełku to przydałaoby się jakieś siedzisko by przysiąść, pomyśl o miejscu na ławeczkę
no i trzeba ustalić granice rabaty

jeśli chodzi o rodki, to trzeba im usypać górkę i oczywiście glebę przygotować, tylko w cąłkowitym cieniu nie będą tak ładnie kwitły
chyba że zanim liście się zagęszczą złapią słońca?

wydaje mi się, że cis lepiej zniesie taki cień niż bukszpan, może z niego kulka?

a co do kulki, to pytanie czy powinna tu być, bo skoro ciurkadełko nie będzie kulką a rabata bęzie nieco leśna, swobodna, bo tak mi się zapowiada, to może kulki nie bardzo będą pasować

chciałam jeszcze zaznaczyć, że Rh po przekwitnięciu będa tylko ciemno zielone, a hortensje będa latem długo rozświetlać
może posadzić wzdłuż kilka Rh a potem kilka hortensji?
będą stanowić średnie piętro
____________________
Ogród na glinie
rozark 19:49, 18 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Dziewczyny,

Wielkie dzięki za odzew .

Wyjeżdżam jurto o brzasku i wracam w sobotę. Wydębiłam wreszcie urlop i w poniedziałek zrobię obmiary, nadgonię zaległości ogrodowe . Podczas jazdy, a będzie tego ze 14-15 godz. mam o czym rozmyślać .

Witam Małgosik , widzę że masz podobne warunki glebowe jak ja, chętnie przestudiuje twój wątek po powrocie.

Teraz zmykam się pakować .
____________________
pozdrowionka
Iwk4 20:27, 18 mar 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Reniu, w ostatnim Gardeners World jest artykuł o roślinkach do cienia. Wkleję ci kilka fotek z gazety, jeśli pozwolisz, może coś wykorzystasz z tych podpowiedzi:



____________________
Ogródek Iwony II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies