Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

jacekste 15:51, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
rpr,
a czy przysypanie tego ziemią TERAZ w miejscach gdzie wschodzi wolniej, ma jakiś sens i uzasadnienie?

Po to niby sypneliśmy tym piachem, to było w czwartek, w niecały tydzień po sianiu.

Przerwa w podlewaniu nie miała miejsca między 11 a 15 dniem. Nie zrozumieliśmy się.
6.09 wysiew
7.09 deszcz, cały dzień
8.09 nie jestem pewien - ale prwdp brak deszczu, brak nawadniania
9.09 ulewa
10. 11. 12. brak nawadniania
13.09 pierwsze podlewanie po ulewie
Tak wyglądał harmonogram.
Teraz myślę, że trzeba było podlewać. Ale to już historia... Tego już nie zmienię.

Czy jest sens zmieniać jeszcze system na podlewanie 2x dziennie? Czy to co miało wyjść to wyszło? Bo mogę to zrobić jeśli miałoby to coś poprawić.
Ile wody na m2 wtedy lać?
rpr 16:05, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
jacekste, racja to ja źle policzyłem dni. Niemniej nie przejmowałby się aż tak. Trawę możnasiać w większości naszego kraju do połowy października, a jak trzeba to nawet i później. Skoro zasiałeś 6 września to zrób dosiewki po pierwszym koszeniu - to powinno wypaść w pierwszej dekadzie października.
jacekste 16:11, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
Edytowalem post między czasie.
Czy jest sens zmieniać jeszcze system na podlewanie 2x dziennie? Czy to co miało wyjść to wyszło? Bo mogę to zrobić jeśli miałoby to coś poprawić.
Ile wody na m2 wtedy lać?
rpr 16:43, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
Podlewanie 2x dziennie wyjdzie na pewno na dobre. Oczywiście jak zapowiadają deszcz to już nie lej dodatkowo. Ilość bardzo ciężko podać, jedno to gleba drugie to temperatury i słonce za oknem - najlepiej sprawdzić organoleptycznie - na pogodę teraz polej 2 litry wody na metr kwadratowy rano i sprawdź popołudniu czy ziemia jest wilgotna jeszcze czy zupełnie sucha. Na wieczór lej mniej niż rano, bo woda wolniej paruje. Ja roszę (automatyczne nawadnianie) jednorazowo ilością ~0,5 litra/m2 3-4 razy dziennie i to się sprawdza przy nowej trawie przy tej pogodzie co obecnie. Wilgotność tuż pod ziemią jest utrzymywana przez cały dzień na poziomie 40-50%, ale to już kwestia gleby.

Co do dopisku w poście wyżej - ja już bym zostawił jak jest i nie przykrywał skoro posiana 2 tyg temu. Ważne, żeby jak wzejdzie większość po około miesiącu puste place obsypać świeżą ziemią - z innej cześci działki lub uniwersalną w workach, na to ziarna, lekko ubić nogami i ponownie przysypać cienką warstwa ziemi. NIE wałować.
jacekste 15:13, 22 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
powiedzcie proszę - przez jaki okres trawę podlewać codziennie/ dwa razy dziennie?
tato namawia mnie by już przestawać powoli... ale wydaje mi się ze jeszcze za wcześnie.
rpr 19:15, 22 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
jacekste,

przez 4-5 tygodni jesli w składzie mieszanki masz gatunek trawy Poa pratensis (wiechlina łąkowa). Jesli nie wystarcza 3-4 tygodnie.
Gardenarium 08:00, 23 wrz 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
jacekste napisał(a)
powiedzcie proszę - przez jaki okres trawę podlewać codziennie/ dwa razy dziennie?
tato namawia mnie by już przestawać powoli... ale wydaje mi się ze jeszcze za wcześnie.


Dawka wody zależy od pogody czyli nasłonecznienia, temperatury i czy padał deszcz (jaki?) czy świeci słońce, a ma to ścisły związek z porą roku. Teraz masz wczesną jesień i poranną rosę, chłodne poranki, lanie dwa razy dziennie to przesada.
Najlepszym miernikiem jest patrzenie i pomacanie, jeśli sucho podlewaj, jeśli wilgotno - nie podlewaj. Pisanie dawek nijak się ma do rzeczywistości, na to nie patrz. Patrz na glebę i macaj palcami jeśli wzrokiem nie potrafisz to ocenić. Naucz się rozumieć swój ogród.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiolka5_7 08:39, 23 wrz 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
Do kiedy można zakładać trawnik z siewu ? Siać jeszcze jesienią czy wstrzymać się do wiosny ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
rpr 09:56, 23 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
Sprawdzenie oglądając i macając glebę jest oczywiście bardzo dobre.
Jednak moim zdaniem mimo 2 połowy września słońce potrafi teraz przygrzać tak, że na każdej glebie z wierzchu będzie sucho jak pieprz. A mówimy o kiełkowaniu trawy, gdzie kolega jacekste nie ma wszystkich ziaren przykrytych ziemią tylko leżą na widoku.

Wiolka5_7,
można siać do kiedy ma szanse wykiełkować i korzonki wypuścić. Teraz jest na to dobry okres, ale jak nie musisz nie czekaj do października. Zimne poranki, coraz krótszy dzień i będzie przez to dłużej wchodzenie trawy trwało.
waldek727 10:29, 23 wrz 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Wiolka5_7 napisał(a)
Do kiedy można zakładać trawnik z siewu ? Siać jeszcze jesienią czy wstrzymać się do wiosny ?

Myślę Wiolu, że przy sprzyjającej pogodzie termin do końca października jest odpowiedni, ale czy do tego czasu zdążysz przygotować odpowiednio teren. Przygotowanie gleby i wszelkie prace techniczne związane z zakładaniem trawnika powinno się zaczynać 2-3 miesiące przed wysiewem nasion.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies