Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

DMN 21:55, 24 sie 2019

Dołączył: 31 mar 2016
Posty: 20
Witam, nawiozłem ziemi pod trawnik jest ciemna ale trochę kwaśna i się zastanawiam czy coś z tym robić, bo wcześniej miałem ziemię bardzo zasadową i do tego piach, trawnik ładnie wyglądał chwastu nie było jak było doglądane, więc może na siłę nie ma co podnosić tego pH. W czerwcu trawę przelałem i miejscami zgniła postanowiłem od nowa zakładać trawnik na nowej ziemi.
Za tydzień planuję siać. Nie dawałem żadnego nawozu i raczej nie będę tego robił bo już za pasem wrzesień i tu też moje pytanie czy dawać nawóz jesienny czy w tym roku tylko zasiać kosić i dopiero pierwszy nawóz azotowy na wiosnę?
adinka84 15:52, 25 sie 2019

Dołączył: 10 paź 2018
Posty: 35
Witam
Trzy tygodnie temu zakładano u nas trawnik z siewu, przed przystąpieniem do zakładania cała darń została zdarta, nawieziono 24 tony ziemi ze sprawdzonego przez wykonawcę miejsca, posiana trawa to Barenburg Solide + nawóz Yaro Mila Complex.
Na ogrodzie zainstalowany jest system nawadniania i sądziliśmy, że po powrocie z urlopu czekać na nas będzie piękna zielona trawka. Niestety poza nią wyrosło sporo zielska. I tu pojawia się moje pytanie. Zdaniem Wykonawcy należy zrobić oprysk Starane jednakże mamy wątpliwości czy nie zaszkodzi to trawie. A może jest jakiś inny sposób na pozbycie się tego paskudztwa? Za wszelkie uwagi będę wdzięczna.
Ponad to pomimo sprzyjających warunków trawa nie wzeszła równo i jak widać na zdjęciach są spore prześwity czy powinniśmy w tych miejscach zrobić dosiewkę?

[img
Lukaszamator... 19:54, 25 sie 2019

Dołączył: 25 sie 2019
Posty: 9
Witam. Podłączam się do pytania Kasi.
U mnie również założono trawnik i mam następujące problemy.
Trawa wszędzie równo nie wzeszła i pojawiło się pełno chwastów.
Głównie lebioda, chwastnica, skrzyp oraz perz.
Jak sobie z tym poradzić? Czy można już czymś pryskać czy wyrywać czy są na to jeszcze inne sposoby?
waldek727 22:31, 25 sie 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Na Ogrodowisku w wątku: ,,Zakładanie trawnika z siewu" wszystko podane jest jak na tacy od A do Z. Jeżeli ktoś się nie zastosuje do porad, to musi się liczyć z tym, że wcześniej, czy później będzie miał kłopoty z trawnikiem.
Powtórzę zatem jeszcze raz.
-Po przygotowaniu gleby pod trawnik i po wyrównaniu terenu pod zasiew pozostawiamy go przez ok 2-3 tygodnie w spoczynku. W tym czasie gleba znacznie osiądzie, a na powierzchni skiełkuje większość nasion chwastów które w niej zalegają. Po tym czasie usuwamy wszystko mechanicznie lub chemicznie i przystępujemy po delikatnym zruszeniu gleby do wysiewu nasion trawy.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
adinka84 09:12, 26 sie 2019

Dołączył: 10 paź 2018
Posty: 35
No niby tak jak to mówią co nagle to po diable Ale czy jest jakieś rozwiązanie gdy już taki błąd popełniono? Dodam że zakladanie trawnika zlecono profesjonalnej firmie a na porady ogrodowiskowe trafiłam niestety już po założeniu trawnika.
Lukaszamator... 09:12, 26 sie 2019

Dołączył: 25 sie 2019
Posty: 9
U mnie było tak zrobione i tak mam wysyp chwastów.
Gardenarium 09:20, 26 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chcąc aby nie było chwastów trzeba by było w nieskończoność wzruszać glebę przed zasianiem i pryskać, aż do skutku, tylko po co? Chemia to wiadomo co jest, unikać ile się da.

Świeża ziemia - nasiona chwastów w niej - są wpisane na 100%.
Tak jak radzi Waldek, odczekać, raz usunąć a potem gdy wzejdą - kosić razem z trawnikiem.

Jednoroczne zginą, perz nie znosi koszenia więc w końcu da za wygraną, najgorzej ze skrzypem, tutaj to już nic nie poradzę, wyrywać.

Pryskanie Starane - niektórzy rozrabiają pół dawki i delikatnie pryskają na dwuliścienne, ale ja bym tego nie ryzykowała, choć można. Ale młodziutkiej trawie może zaszkodzić. Trawa musi się zagęścić, rozkrzewić aby zadusić chwasty.

Też siałam trawniki w maju i też wszystko mi wzeszło, ale powoli znika. Chwastnicę wydłubuję, reszty już po wielu koszeniach nie widać. Opryskam w drugim roku po zasianiu.

Nie gorączkujecie się tak tymi chwastami.

A jak wyglądają moje świeżo zasiane trawniki widać na zdjęciach https://www.ogrodowisko.pl/watek/8495-ogrodowisko-ogrody-pokazowe-moja-anglia?fbclid=IwAR0cAN8hDPIfn4UJv855EgwjI56SD_KM6iG6LNBh_rHKy9LrTDrzx2vlybw&page=464
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lukaszamator... 18:51, 26 sie 2019

Dołączył: 25 sie 2019
Posty: 9
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czy jeśli lebioda jest już wysoka a trawa jeszcze nie nadaje się do skoszenia to mimo b wszystko ja skosić czy czekać aż trawa urośnie. Lebiody jest tyle że mnie jestem w stanie jej wyrywać bo "trawnika" jest ok 600m2.
Czy po wyrwaniu skrzypu dosiewc trawę na bieżąco?
Jeszcze chciałbym poznać opinię odnośnie trawy dsv220


Czy chwast widoczny na 2 zdj na środku kadru to na pewno skrzyp?
Gardenarium 21:33, 26 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skosić lebiodę, żeby nie wysiała się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adinka84 23:23, 26 sie 2019

Dołączył: 10 paź 2018
Posty: 35
Dziękuję za poradę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies