Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

analyzer65 10:45, 03 wrz 2019

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Spokojnie.
Reszta zacznie ginąć po koszeniu.
waldek727 12:28, 03 wrz 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
DMN napisał(a)
U mnie po ponad tygodniu w nawiezionej ziemi pojawiły się i pojawiają takie okazy. Najwyższe z nich to zboże wyrwę z korzeniem i po sprawie a reszta do wyeliminowania po pierwszym koszeniu, rozumiem, że mam się nie przejmować bo za kilka dni chciałem siać.



Przed siewem trawy pozbądź się wszystkich ,,chwastów" które skiełkowały na osiadającej glebie. Przynajmniej na starcie unikniesz dużego zanieczyszczenia trawnika. Wyrastająca i zagęszczająca się trawa w znacznym stopniu będzie utrudniać ich dalsze pojawianie się na trawniku. Po ostatnich deszczach jakie przeszły nad Polską, poczekałbym jeszcze 2-3 dni.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
DMN 14:49, 03 wrz 2019

Dołączył: 31 mar 2016
Posty: 20
Czyli opryskać wszystko herbicydem na dwuliścienne, a po jakim czasie od oprysku można siać trawę?
Gardenarium 10:26, 08 wrz 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
rura napisał(a)
Witam!

Chciałbym prosić o poradę, bo mam problem z moim trawnikiem, a w zasadzie jego brakiem. W tym roku w maju wysiałem trawę na przygotowany grunt. Pech chciał że nawałnica spłukała wszystkie nasiona i w zasadzie nic z tego nie zostało. Chcę podjąć kolejną próbę, ale mam dylemat-przekopać całą ziemię i zasiać w tym roku, czy przekopać i poczekać do wiosny? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Tak to jest z sianymi trawnikami, zawsze przyjdzie jakaś ulewa i zmyje nasiona.
Co robić zależy od tego, jak to obecnie wygląda.

Pokaż zdjęcia stanu trawnika (jego braku).

W razie zakładania trawnika korzystaj https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jacekste 22:32, 18 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
witam,
6. września, w piątek, na około 400m2 wysialiśmy 15 kg trawy barenbrug sport oraz shadow gazon (10kg sport i 5 kg shadow).
9. września stało się to przed czym nie jesteśmy w stanie się uchronić. Spora ulewa
W najbliższy piątek, pojutrze, minie 2 tygodnie od zasiania. Efekt jak na zdjęciach.
W niektórych miejscach trawnik posypany piaskiem, co nieco potęguje "efekt".
Co robić? Dosiewać? Czy najpierw kosić i zobaczyć jak trawa zacznie się rozkrzewiać?
Jak w ogóle podejść do dosiewek - na całej działce mam w zasadzie miejsca gdzie muszę dosiać. Mam ponownie kupić 15 kg nasion?
Proszę o rady
rpr 00:26, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
jacekste, na moje skromne oko podłoże wyglada na nieprzygotowane pod sianie trawy i to niezależnie od ulewy, chyba że nasion nie przykryłeś, ale z tego co piszesz wnioskuje, że sypales piach po siewie? Napisz jakie podłoże, czy nawoziles lub robiłeś badanie gleby i jakie inne kroki przed wysiewem. Z koszeniem wstrzymaj sie póki pierwsze trawy nie osiągną 10cm.
jacekste 08:58, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
podłoże zostało przekopane ręcznie, kamienie, gruz, śmieci wybrane.
nawieziona ziemia, ale niestety bardzo piaszczysta, przepuszczalna. 20-25 cm pod spodem jest rodzaj jakiegoś bardzo, bardzo twardego podłoża. ilekroć chcemy sadzić jakieś drzewo, w ruch idzie kilof.
nie wiem co było tu wcześniej.
na końcu przygotowania zdecydowałem się nawieźć ziemi I klasy. prawdopodobnie buraczana. bardzo tłusta. była gdzieś składowana i sporo twardych, nie do rozbicia, brył. mniejszych i większych. to co się udało rozbić, zostało rozbite. co nie, na taczkę.
na dzień przed sianiem glebogryzarka rotacyjna.
nasiona wysiane na krzyż, zagrabione, uwałowane.
tak, sypianie piachem po wysiewie, po tej nieszczęsnej ulewie.
brak badania gleby.
koszenie - oczywiście, że nie szybciej niż 10 cm.
tylko, jak to ratować teraz?
aha, jeszcze jedna rzecz - tato, który zakładał trawnik, za radą lokalnego sklepu, kupił nawóz do trawników, 5 kg, i dorzucił do nasion. Moim zdaniem, pomysł średni. ale akurat nie miałem na to wpływu, bo byłem nieobecny przy sianiu.
rpr 10:01, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
jacekste, przygotowanie może być poza brakiem odchwaszczania, także nie zdziw się i nie przejmuj bardzo za kilkanaście dni chwastami. Po glebogryzarce rotacyjnej powinno się zdecydowanie odczekać na osiadnięcie i ułożenie gleby. Przy tłustej ziemi może się wydawać po zabiegu fajnie spulchniona- jak gąbka, ale po 2 tygodniach i jakiejs ulewie może być z tego twarda skorupa.
Obecnie nie ma problemu z wbiciem szpadla i odprowadzaniem wody?

Trawa najszybciej wykiełkuje jeśli gleba jest przepuszczalna, nasiona przykryte (warstwa 0,5-1,5cm), a gleba "roszona" 2-3 razy dziennie i temperatury 12-20 stopni. Przypominam, że w pierwszym miesiącu nie trzeba lać dużo wody tylko niewiele i często. Później na odwrót dużo i rzadko.

Nawóz do nasion i w takiej ilości na pewno im nie zaszkodzi, ale lepiej zasilać po 2 koszeniu. Będzie bardziej efektywne.

Poczekaj spokojnie jeszcze z dosiewką. 15kg/400m2 tych mieszanek traw to dobra ilość na siew główny. Noce są teraz chłodniejsze i stąd też słabiej rośnie. Pokaż zdjęcia trawnika po miesiącu. Zerknij chyba na 2 stronę tego wątku jest tam ładna fotorelacja z etapów siewu i kiełkowania trawy Barenbruga.

Polecam sprawdzić jednak Ph gleby i makroskładniki - będziesz wiedział jak nawozić, a nie na chybił trafił.
jacekste 10:15, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
rpr, dzięki za post.
tak, zgadzam się z Tobą nt ułożenia się gleby. Pewnym ludziom jednak nie przetłumaczysz, i chcą już, teraz!...
Ta tłusta ziemia stanowi jedynie 1/10 tego co jest na działce. 20ton na takie areał to jest zero nic

Co do wody - są miejsca, że stoi, gdzie w innym miejscu wygląda, że jest sucho.
Na taki areał staram się wylać raz dziennie 1200-1500L. Niestety, nie jestem w stanie być tam dwa razy dziennie. Za dużo?
Upałów teraz nie ma, ale nie pada.

Jeszcze może mi coś podpowiesz - ulewa była w poniedziałek. Ale taka naprawdę mocna. Spodowowało, że ruszona ziemia była miękka, można było zapomnieć o chodzeniu po niej. Kolejne podlewanie dopiero w pt.
Czy to nie był gwódź do trumny obecnego stanu? Bo z perspektywy czasu myślę, że jednak środa/czwartek trzeba było podlać.

Widzę gołym okiem, że leży wciąż sporo ziaren. Można je jeszcze jakoś uratować by wystartowały?

Badaniem gleby mocno mnie zaciekawiłeś. Jak dużą próbkę wiezie się OSCR? Z której części działki ją pobrać?

Fotorelacja padła, tzn. zdjęć brak. Ale opis fajny.
rpr 11:40, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
1 raz dziennie podlewanie to także kamyczek do tego czemu wolniej i mniej równo wschodzi. Skoro nie masz możliwości 2x podlewać to lepsze te 3-4 litry wody na metr kwadratowy dziennie, o których piszesz, niż wyschnięte ziarna. Dużo w Twoim przypadku (podlewanie 1x dziennie) dałoby posypanie ziaren cienką warstwa ziemi uniwersalnej (nie torfu!) lub kompostu. Pomogłoby utrzymać wilgoć, a piszesz, że widzisz ziarna gołym okiem - to opóźni kiełkowanie zdecydowanie. Jednak jeśli będą miały wilgoć to jeszcze wykiełkują. Musisz poczekać.
Dla nasion najgorsze co może być to uschnięcie chwilę PO wykiełkowaniu.

Przerwa w podlewaniu miedzy 11 a 15 dniem od posiania to dość niefortunny termin wybrałeś i część kiełek łatwo nie miała. Gleba na 5/10/15 centymetrze była mokra po ulewie, ale na wierzchu gdzie masz ziarna wyschła szybko. Parowanie i rosa pomaga, ale czy aż tak?

Do OSChR potrzeba 0,5-1kg gleby. Tyle woziłem i zawsze było OK. Pobrać najlepiej z kilku miejsc po trochę i wymieszać, chyba, że gleba niejednorodna lub duży teren -wtedy ja sprawdzałbym tam gdzie gorzej rośnie lub robił niezależne próbki.

Rzeczywiście zdjęcia padły. Szkoda, bo wschody - ich równomierność i wzrost trawy były tam idealne.

Tak jak pisałem wcześniej pokaż zdjęcia trawnika po 1 miesiącu od posiania. Wzejdzie jeszcze na pewno większość nasion i będzie o wiele lepiej Zobacz na ten post - nomen omen mieszanka Barenbrug Sport (chociaż to nie ma wpływu na stan rzeczy): https://www.ogrodowisko.pl/watek/526-zakladanie-trawnika-z-siewu-trawnik-z-siewu?page=321#post_8
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies