Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Magda123 22:44, 25 cze 2020

Dołączył: 25 cze 2020
Posty: 3
Dodam jeszcze dla porównania zdjęcia z niedzieli po koszeniu gdzie trawa była w dużo lepszym stanie i zdjęcia z dzisiaj. Przy płytkach będę i tak musiała dosiać bo załatwiłam trawę gorącą wodą (chciałam przegonić mrówki)

analyzer65 11:28, 26 cze 2020

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Młoda trawa niezbyt dobrze znosi nawożenie. Za wcześnie posypałaś nawozem. Ulewne deszcze są powodem gnicia trawy. Teraz mają być dni bez ulew albo i bezdeszczowe nawet. Poczekaj aż teren obeschnie. Dosiewkę będziesz musiała zrobić. Ale to polecam zrobić za kilka dni. Dosiej wtedy trawę i posyp nasiona cienką wartswą podłoża do trawników albo dobrą ziemią i utrzymuj wilgoć podlewając.

Dziwny pomysł z gorącą wodą na mrówki...od tego jest odpowiednia chemia
Magda123 11:47, 26 cze 2020

Dołączył: 25 cze 2020
Posty: 3
Dziękuje za radę Nawozem posypałam bo w ogrodniczym tak doradzili ze względu że trawa była dość rzadka. Chemią mrówki też częstowałam ale w przypływie emocji jak się skończyła ro polałam wrzątkiem. Więcej takiego rozwiązania nie będę stosować a może wiesz ile trawy dosiać na 120m2 czy 1kg wystarczy? To mój pierwszy trawnik i chciałabym mieć coś ładnego ale nie wiem na ile mi się to uda
analyzer65 09:24, 27 cze 2020

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
1kg teoretycznie powinien wystarczyć, jednak ja zawsze daję więcej. 2kg bym przeznaczył z uwagi na fakt, że część nie wzejdzie i tak.
adziaki 14:35, 30 cze 2020

Dołączył: 30 cze 2020
Posty: 10
Witam,

Niecałe 3 tygodnie temu zakładany trawnik w przydomowym ogródku na około 300 m2.
Poszło mi około 9 kg trawy "Lawn Johnsons General Purpose Hot".

Skład mieszanki z etykiety to:

- 10% Życica trwała (Lolium perenne - Esquire)
- 30% Kostrzewa czerwona (Festuca rubra - Maxima 1)
- 50% Kostrzewa trzcinowa (Festuca arundinacea - Starlett)
- 10% Wiechlina łąkowa (Poa pratensis - Geronimo)

Czarnoziem nawieziony (45 t), teren wyrównany i zwałowany przed i po sianiu.
Nawieziona ziemia nie została przeze mnie odchwaszczona i tu wiem, że zrobiłem już pierwszy błąd!
Przed rozłożeniem samej ziemi położona została agrowłóknina w celu "odcięcia" się od pierwotnej ziemi, która była strasznie zachwaszczona.

Jak się okazało ziemia, która została nawieziona, również była zachwaszczona co widać na poniższych zdjęciach.
Na chwilę obecną wygląda to słabo moim zdaniem i teraz moje 2 pytania:

1. Czy wykonać już pierwsze koszenie czy poczekać jeszcze z tydzień-dwa?
W niektórych miejscach trawa ma już ponad 10 cm, a w innych dopiero zaczyna kiełkować.
Chwasty (to chyba rdest) są już na tyle duże, że myślę właśnie o tym koszeniu...

2. Czy ta trawa się bardziej zagęści przy kolejnych koszeniach i kiedy robić ewentualne dosiewki?

Temat chwastów jest chyba na inny post

Z góry dziękuję za zainteresowanie się moim tematem.



analyzer65 10:50, 01 lip 2020

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Chwasty będą ginęły po kolejnych koszeniach.
Teoretycznie trawa powinna zagęszczać się po koszeniu ale wymagane mogą być dosiewki.
Jeśli obecnie trawa ma ok 10cm, możesz skosić skracając o max 1/3 i podlewać.
Po max miesiącu będzie wiadomo co i jak ale póki co musisz czekać, kosić i podlewać.
adziaki 11:39, 01 lip 2020

Dołączył: 30 cze 2020
Posty: 10
Dziękuję za odpowiedź!
A czy jest ktoś mi w stanie powiedzieć na podstawie poniższego zdjęcia co to za chwasty i czy to są jednoroczne?



P.S.
Tak wygląda trawnik po 3 tygodniach od zasiania (10.06):

analyzer65 08:08, 02 lip 2020

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
To jednoroczne. Zginą po kolejnych koszeniach bo rosnąca trawa je zagłuszy.
Chyba, że będą to gołe placki bez trawy, a z tymi chwastami. Wtedy usuń je ręcznie i zrób dosiewkę.
Chemii nie stosuj póki co. Trawa jest na to zbyt młoda.
adziaki 12:00, 02 lip 2020

Dołączył: 30 cze 2020
Posty: 10
Ok, w takim razie będzie koszone.
Dosiewki zrobię po kilku tygodniach jak już trawa wzejdzie na dobre i się bardziej zagęści.
analyzer65 10:15, 03 lip 2020

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Dosiewkę najlepiej robić pod koniec lata. Początek września kiedy to ziemia jest nagrzana ale słońce w dzień nie grzeje tak mocno, a noce nadal są powiedzmy ciepłe. Wtedy zużywa się mniej wody na podlewanie, a i nasiona mają bardzo dobre warunki do wschodu.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies