Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

ajerzyk 16:28, 21 paź 2020

Dołączył: 18 paź 2020
Posty: 4
Zrobiłem 3 wyceny, różniły się o 1zł na metrze. Wybrałem firmę która w rozmowie wydawała się najsensowniejsza, jak się później okazało słowa nie miały pokrycia.

Niestety nie znam stawek, bazowałem jedynie na tych wycenach, wyceny miałem w okolicach 8zl za metr z trawą barenbrug po stronie firmy. Mało dużo?

Gardenarium 20:25, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
8 zł to bardzo niska cena. Jaka cena taka praca. Tak myślę, ale mogę się mylić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ajerzyk 11:52, 23 paź 2020

Dołączył: 18 paź 2020
Posty: 4
hmm

myślałem że to normalna cena skoro miałem aż 3 wyceny podobne.

Skoro to bardzo niska cena, to mniej więcej jaka jest normalna? Dodam że działka była wstępnie podniesiona około 50cm ziemi na całości i wstępnie wyrównana CATem 2 miesiące wcześniej.

Potem żona dbała i wyrywała chwasty. Zadaniem firmy było jedynie przejechać glebogryzarką i wyrównać po koparce, gdyż powstało parę górek ale ogólnie to chyba po tym CACIE było lepiej niż po tej firmie .

PS. na wiosnę będę szukał kogoś do innych prac ogrodowych.

PS2. Niby pogoda na kolejne 3 tygodnie ma być dość ładna tzn powyżej 10stopni, więc spr. dosiać. Pytanie jak to zrobić, rozrzucić ziarna, dokupić ziemi, delikatnie przykryć ziarna i udeptać ? nie chce grabić żeby nie uszkodzić tego co już wykiełkowało.
Gardenarium 08:18, 24 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie wiem jaka jest "normalna" cena, każdy wycenia po swojemu w zależności od kosztów utrzymania firmy, czyli tego m.in. ile płaci dobrym pracownikom i jaki ma sprzęt. Narobiło się firm, ale wiele nie ma pojęcia, działają na "głupotę klienta" (przepraszam za wyrażenie) i udają że są mądrzejsi, a czasem klient wie więcej niż firma.

Ja zakładam trawniki z rolki, dla klientów nie sieję. Zawsze proponuję z rolki aby osiągnąć od razu idealny efekt.
Sieję jedynie u siebie jak mam duży areał do zasiania. Mniejsze u siebie fragmenty też robię z rolki. Nadmieniam że obecnie "fragmenty" trawników u mnie mają po 1500 m2, a cały ogród 3 ha.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mary 20:18, 24 paź 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
ajerzyk napisał(a)
...
Skoro to bardzo niska cena, to mniej więcej jaka jest normalna? Dodam że działka była wstępnie podniesiona około 50cm ziemi na całości i wstępnie wyrównana CATem 2 miesiące wcześniej.

Z własnego doświadczenia napiszę, że 50cm nasypanej ziemi to dużo. Osiadanie takiej ilości ziemi zajmuje trochę czasu. U mnie to zajęło więcej niż rok, a Ty napisałeś, że to było zaledwie 2 miesiące wcześniej. Oczywiście to zależy od rodzaju ziemi. Napisałeś, że jest zbita, więc może już nie osiądze.
Mimo wszystko proponuję poczekać do wiosny.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
plastek 20:16, 25 paź 2020

Dołączył: 25 paź 2020
Posty: 1
Witam wszystkich , zakładam swój pierwszy trawnik i mam pare pytań. Mieszkam na terenie mocno piaszczystym dlatego nawiozłem ok 20cm ziemi tłustej i ok 5-10cm ziemi wymieszanej z podkładem z pieczarek. Myślę że takie 30cm warstwy zapewni mi trzymanie wilgoci w lato bo cały teren to jedna wielka piaskownica

Niestety prace ziemne dopiero są na ukończeniu i nie wiem czy jest sens siać trawę za ok tydzień? Czy lepiej na wiosnę? Nie jest za zimno? Nie chciałbym robić roboty dwa razy.
Jeśli siać teraz ( niby ma być całkiem ciepło ) to jaki rodzaj trawy? Myślałem nad Barenburg Sport

Ziemia ktora nawozilem ma jakies grube łodygi , drobne chwasty itp. Czy pryskać i ewentualnie czym całą ziemie? I na jakim etapie? Ogrodnik ma przyjechać i wszystko przelecieć glebogryzałka separacyjna . Po tym zabiegu pryskac czy przed?

opengrass 21:58, 25 paź 2020


Dołączył: 18 maj 2020
Posty: 20
Nie wiem gdzie mieszkasz. U mnie będzie ok 7 dni względnego ciepła a to za mało. Potrzebujesz minimum 3-4 tygodni. Gdyby to była dosiewka "wokół ławki ogrodowej" to bym zaryzykował. Nowy trawnik sugeruję wysiać na wiosnę.

Pytasz o trawę.
Rozróżniam tylko 2 typy trawników:
1. Ozdobny czy taki przy którym mdlejesz (lub strzelasz) jak ktoś postawi na nim nogę
2. Użytkowy (joga, gril, pies, golf, piłka nożna, wycieczka klasowa w ramach lekcji biologii...)
Wybierz
Gardenarium 21:02, 26 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Oszczędź sobie zmartwień i odpuść sianie do wiosny, do maja. Nie pryska się gleby pustej, pryska się wschody chwastów które widać. To już za późno dla niedoświadczonego ogrodnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
chester 13:08, 27 paź 2020

Dołączył: 15 kwi 2018
Posty: 2
Witam na forum,

Chciałem Was prosić o poradę dotyczącą ziemi pod trawnik.
Jestem obecnie po wstępnym równaniu minikoparką terenu i czekam na dowiezienie paru wywrotek ziemi. Znajomy ma mi przywieźć ziemię "z pola uprawnego" - brązową.

Jednak mam problem z obecną ziemią, gdyż jest ona dosyć "grząska" czym ją zmieszać? Kupiłem już wapno tlenkowe nawozowe, chce kupić także piasek który wysypie na tą ziemię i zmieszam glebogryzarką. Co o tym myślicie?



Dolna część działki jest dodatkowo dosyć podmokła, za ogrodzeniem leci Potok , dodatkowo zacienienie powoduje że jest grząski teren i pojawił się mech.

Nieco lepiej jest na górze, zacząłem już tam przywozić ziemię, czy przed rozróżnianiem ziemi lepiej to przejechać glebogryzarką separacyjną?

Gardenarium 19:22, 27 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kup mączkę bazaltową, korę możesz kompostowaną dać, obornik spróchniały i kompost, wszystko przemieszać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies