Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 19:53, 22 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Już odpowiedziałam na to pytanie w innym wątku. Nie wklejaj proszę tych samych pytań w kilku wątkach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Stecuuu 10:19, 26 lip 2021

Dołączył: 16 mar 2021
Posty: 2
Dzień dobry,

Mam problem ze świeżo posiana trawa:
Ziemia gliniasta wymieszana z piachem, na to nawieziona siana ziemia z dodatkiem kompostu, nawożenie 10 dni przed siewem polifoska start 2kg/100m2 + mocznik 1kg/100 m2.

Siew trawy 11 lipiec, nasiona przysypane torfem, tego samego dnia ogromna ulewa i tak samo przez kolejne dni.
Dosiewka trawy 18 lipiec, zrobiona po całości, więcej nasion w miejsca pustych placów.

Nawadnianie automatyczne 4 razy dziennie po 5 min: 7:00, 12:00, 16:00, 20:00 + ręcznie jeżeli widziałem ze ziemia mocno wysycha.

Widzę ze cześć młodych siewek „usycha” i zaczynaja robić się puste płace, już zgłupiałem co się dzieje, czy za dużo czy za mało wody?

Bardzo proszę o poradę co się dzieje z moja trawą i co mam z nią dalej robić.




Gardenarium 22:48, 31 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możliwe że młode siewki często zraszane "ugotowały się" podczas upału. Woda+ słońce i temp. mogło to spowodować takie objawy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Stecuuu 22:49, 01 sie 2021

Dołączył: 16 mar 2021
Posty: 2
Serdecznie dziękuje za odpowiedz.

Ma to sens, myślałem że wykonując wiele podlewań małymi dawkami nie mogę zaszkodzić młodej trawie bo w teorii ma cały czas dobre warunki wzrostu, wyciągam z tego wnioski: częste podlewanie - do pierwszego kiełkowania, a później 1 lub 2 razy dziennie, a po 2-3 tygodniach, co 2-3 dni według zapotrzebowania. Niestety w „wypalonych” miejscach trawa już nie odbiła, gdy pogoda się uspokoi będę robił do siewkę.

Mam teraz jedno pytanie, skoro nasiona w ziemi musza mieć stała wilgotność do chwili kiełkowania, to jak mam utrzymać wilgotność w tych miejscach, mając już w większej części rozwiniętą trawę, która nie może być cały czas podlewana bo zaraz złapie choroby grzybowej. Czy jest na to jakiś złoty środek?
Gardenarium 08:19, 02 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj nie ma złotego środka, temperatury są ekstremalne, nigdy takich nie było więc nie ma na to rozwiązania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:33, 17 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Even napisał(a)
Witam serdecznie, w tym roku założyłem obok domu pierwszy trawnik . Naturalnie przygotowałem podłoże, nawozilem i z początku był soczysto zielony. Niestety od jakiegoś czasu pojawiają się żółte place a trawa ginie lub nie wzrasta. Czy ktoś może podpowiedzieć laikowi co się dzieje? Poniżej zdjęcia. Serdecznie dziękuję


Dzieje się to, że trawnik ma zapewne zbyt ubogie podłoże i nie ma z czego rosnąć. Nie ma co "jeść" a jak nie ma to jest żółty, czyli zagłodzony.
Posyp nawozem a ruszy, tylko nawóz rozsiej równomiernie, bo zaraz będzie następny kłopo laika - plamy w trawniku lub pasy w trawniku. PO nawozie podlej go aby się rozpuścił.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasia83 13:03, 26 wrz 2021

Dołączył: 08 maj 2021
Posty: 11
Mój 11-dniowy trawnik Troszkę perzu się pokazało, ale chyba ładnie rośnie. Pozdrawiam
Kasia83 08:04, 27 wrz 2021

Dołączył: 08 maj 2021
Posty: 11
I od razu napiszę, że agrotkanina w rabacie jest tymczasowo, żeby nowe chwasty nie wyrosły. Gdy będę sadzić tuje agroszmata zniknie, a zastąpi ją tektura falista a na nią kora
queila 14:27, 04 paź 2021


Dołączył: 04 paź 2021
Posty: 11
Witam wszytskich, jestem "zielona" w kwestii zakładania trawnika, dlatego z pratnerem zdecydowaliśmy się na ogrodnika... Niestety pan ogrodnik zaczął pracę w połowie lipca, do połowy sierpnia trawa miała rosnąć, a miał do zrobienia umocnienie skarpy, schody, plac z płyt chodnikowych pod domek narzedziowy, rozwiezieni ziemi, zrobienie obrzeży z kostki no i upragniony trawnik....
z połowy sierpnia zrobił się 1 września, potem połowa września, na końcu zaczął zmieniać stawki.... 21 września podziękowaliśmy panu i zostaliśmy z 2/3 nie rozwiezionej ziemi, brakiem obrzeży i trawy.
w czwartek skończyliśmy robić część działki jakieś 90 metrów, w sobotę ugrabiłam teren, zwałowałam, zlałam wodą, a niedzielę rano przegrabiłam, wysiałam ręcznie trawę krzyżowo według normy 1kg na 40 m2, przegrabiłam, zwałowałam, solidnie zrosiłam wodą. Niedziela była trochę wietrzna, starałam się siać nisko, ale i tak część ziaren na pewno wiatr poniósł

tak wyglądał teren przygotowany pod sianie



a tutaj już po ziasianiu




czy to dobrze wygląda?

zostało nam do zrobienia jeszcze 60 m2, ziemia prawie rozwieziona, tylko wyrównać, zrobić obrzeża i przygotować pod siew.... robię po pracy więc tylko 2-2,5 godziny dziennie, wiec wolno idzie, ale w sobotę chciałabym też już zasiać trawę.
Ale zwątpiłam czy dobrze zrobiłam wszystko przy pierwszej części trawnika?
jeżeli coś nie tak zrobiłam to poradźcie co poprawić żeby druga część trawnika była jak należy?
Gardenarium 08:13, 05 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wygląda dobrze, tylko trzeba zamieść ziemię z płyt no i nie wiem jak zasobna jest ziemia i czy się gdzieś nie będzie zapadać, ale dobrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies