Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Malutki pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Malutki pod lasem

Kasia_CS 21:13, 30 wrz 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Piękne, tfu tfu, serby!

Widok z tarasu trochę krótki się zrobił ale z serbami przynajmniej będzie zielony
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
anna_t 09:43, 01 paź 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Toszka napisał(a)
Aniu, juta przeszkadza. No, na zdrowy rozum popatrz na sprawę. Ja wiem, że twój Pan szkółkarz to wyjątek ale popatrz szerzej na problem. Oki?

Czasami w tych jutach jest garstka ziemi i samiutkie korzenie (zerknij przy okazji w marketach budowlanych jak wyglądają korzenie tuj w balotach...myślisz, że specjalnie dla sklepów inaczej pakują?).
Juta uniemożliwia zapełnić ziemią wszystkie przestrzenie pomiędzy korzeniami.
Dodatkowo korzenie zamiast rozrastać się na boki muszą cierpliwie czekać na zbutwienie juty. To nie papier, że w miesiąc materiał zniknie.

Sama kupowałam spore cisy w balotach. Bryły korzeniowe były ogromne - po 60-80kg każda. I przy rozpakowywaniu z jutowych szmat widziałam od spodu obsypaną ziemię i puste przestrzenie w głąb bryły. Sam szkółkarz namawiał mnie do zdejmowania płacht własnie z powodu niemożności zapełnienia przestrzeni.
Tak na prawdę to te płachty są tanim produktem zastępczym donic. Obniżenie kosztów i ułatwienie pakowania.

Ja w każdym bądź razie od dawna namawiam do zdejmowania jut - to tylko chwilka pracy. A same juty można wykorzystać do dekoracji lub do zapakowania innych roslin. Tymi płachtami wiązałam na zimę trawy, owijałam donice, pakowałam trawy do oddania i robiłam dekoracje świąteczne...sama radocha i super sprawa do ponownego wykorzystania

Oki
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Kasya 10:44, 01 paź 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42198
AnnaCh napisał(a)
Dziękuję Wam wszystkim w imieniu serbów
Zdjęć z sadzenia nie ma, bo mi szkoda telefonu w błocie upaprać
Sadziłam ja z tatą, a M kosił trawnik z Jaśkiem
Dołki były wykopane, ziemia rodzima w taczce wymieszana z kompostem, dolomitem, korą Juta z korzeni oczywiście zdjęta No i właśnie korzenie, nie wiem sama. Wydaje mi się, że w tej szkółce wiedzą co robią. Istnieją odkąd pamiętam i już sporo roślin pewnie wykopali i posadzili, nawet pan kierowca jak przyjechał, to mówił, że sporo w tę okolicę już jeździł. Chyba wiedzą co robią, poza tym wydaje mi się, że serb nie ma za dużych korzeni, raczej płytko się korzenią. Jak zdjęłam tę jutę, to widziałam kilka odciętych, ale to chyba nieuniknione...

Posadzone, ostro podlane




no to teraz tylko ubrac i moga byc swieta
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
AsiaK_Z 11:04, 01 paź 2018


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Aniu, serby tfu tfu piękne okazy. Brawa dla Rodzinki, że również włączają się w prace ogrodowe
Mam pytanie z innej beczki.... Twój malowany blaszak.... jak oceniasz farbę, którą go malowałaś. Łuszczy się? Czy dzielnie sie trzyma?
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
AnnaCh 21:31, 05 paź 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Przepraszam, że tak długo się nie odzywałam, w pracy młyn...

Jolanka, no ja liczę na te serby i ich szybki wzrost

Wiola, no 35 cm w rok po posadzeniu, to super wynik

różAnka, no widok się zmienił, na szczęście chyba zaczynam przywykać
Jutę zdjęłam, bo właśnie pamiętałam jak Toszka pisała, że lepiej zdjąć, wyjaśnienia Toszki chyba dobre. Faktycznie mogłyby się przestrzenie powietrzne porobić, a tak wszystko mam nadzieję błotkiem się oblepiło

Iza, ja liczę, że oni zamontują sobie rolety i będą je zaciągać, tak żebym ja nie musiała okien zasłaniać A może nie będą musieli, bo serby urosną

Toszka, pamiętałam Twoje słowa z jutą i dlatego zdjęłam
Powiedz mi Iwonko jak podlewać te serby teraz? W sobotę i niedzielę stałam bardzo długo z wężem i lałam, w środę ostro lało się z nieba, dziś znowu podlałam. Czy codziennie, czy rzadziej?

Dominika, serby dziękują

Ewo-frezjo, czekamy na efekt

Ewo-Anda, mam nadzieję, że będzie tak jak mówisz. Jutro muszę ogarnąć dużo w ogrodzie, a jak starczy mi czasu, to zacznę zrywać darń przy nich, żeby wykorować

Polinko, dziękuję

Effka, u Ciebie za to piękny dąbczak

Katka, no szukałam takich właśnie konkretnych, bo czekać mam zamiar trochę krócej na zasłonięcie niż 20 lat

Kasiu, widok z tarasu zawsze był krótki
Na tej działce jeszcze półtora roku temu rósł las, więc widok też był krótki, ale przynajmniej zielony, a nie biały Ciekawa jestem jeszcze jak ten dom będzie wykończony, z tego co wiem, to cały w klinkierze, tylko ciekawe w jakim kolorze.

Kasya, przy sadzeniu pojawił się pomysł ubrania jednego w lampki na święta

Asiu, mój blaszak tak po prawdzie pomalowany jest tylko z jednej strony, pod drewutnią Jakoś czasu mi brakuje na dalsze działanie, ale muszę w końcu choć mu te drzwi zrobić, bo świeci się ta blacha okropnie
Farba się ładnie trzyma, nie łuszczy się, ważne żeby wziąć taką do ocynkowanej blachy, ja malowałam chyba Śnieżką do dachów.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
AnnaCh 21:38, 05 paź 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
A dziś odwiedziła mnie na kawkę Makusia
Chwasty zewsząd wyglądają i bałagan straszny, ale była jak zawsze bardzo miła i kulturalna, starała się mam nadzieję nie widzieć
Coś co mnie bardzo cieszy, to że potwierdziła siedząc z kawką na tarasie dobre usadowienie serbów Że mnie zasłonią, dobrze ulokowane, spełnią swoją rolę i przynajmniej z parterem na 100% nie będę miała problemów

Chodzi mi coś po głowie od tygodnia, podzieliłam się z Martą i ona rozumie co mi w duszy gra Chodzi o drzewo przy tarasie, taras mam wysoki, więc okrągłe kuliste drzewo posadzone przy nim musiałoby być naprawdę bardzo wysoko szczepione, żeby głową nie zawadzać. Pomyślałam o kolumnowym... grabie A jak kolumnowy grab tam, to może upchałabym jeszcze dwa koło serbów? Tylko to chyba w przyszłym roku na jesień, jak wymurujemy może w końcu donicę przy tarasie i będę wiedziała ile mam tam miejsca i na ile mogę sobie pozwolić. Czy mi się tam w ogóle zmieszczą jeszcze te graby?

Martuś dzięki za miłe popołudnie, nie ma to jak porozmawiać z kimś, kto rozumie jak ważna jest qpa w życiu
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Kasia_CS 21:49, 05 paź 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
AnnaCh napisał(a)
nie ma to jak porozmawiać z kimś, kto rozumie jak ważna jest qpa w życiu


hihi, niemal identyczne dziś zdanie u Izy dzisiaj po spotkaniu z April
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
AnnaCh 21:52, 05 paź 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Kasia, no widać, że my wszystkie pokręcone
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Zana 22:16, 05 paź 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
O a ja serby już kilka dni temu oglądałam, ale nie pochwaliłam! No to teraz nadrabiam i chwalę. Będzie fajnie.
A co tam u naszej kochanej Makusi? Czemu tak siedzi cicho?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
frezja 22:17, 05 paź 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Ania, szukam u Ciebie postów, relacji z sadzenia tuj. Kiedy to było ? muszę mieć, bo pewnie Toszka pomagała, a u mnie jutro akcja przeleciałam sporo i nie widzę..
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies