Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Hortensjada

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjada

bozga 12:48, 22 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
MalgorzataGrazyna napisał(a)
Witam i prosze opomoc.Kupiłam cztery hortensje Limelight i dosadziłam do szpaleru starsszych,ale coś mi podpadają.Te dosadzone mają ogonki liściowe czerwone i łodygi też takie ciemniejsze i niewiem czy to dlatego,że są młodsze czy pomylone etykiety.Może mi coś podpowiesz?


Ogonki liściowe o tej porze roku raczej nic nie znaczą natomiast inna barwa pędów( porównujemy te najokazalsze) świadczy raczej o innej odmianie

No ale zawsze to 4 hortensje więcej w ogrodzie, coś wymyślisz

____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
bozga 12:58, 22 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
BasiaLT napisał(a)
Bożenko ja też z prośbą o radę. Potrzebuję niskich hortensji na skarpę. Miałam w planie zakup Bobo ale były takie miernoty że zdecydowałam się na Little Lime. Co o nich sądzisz?


Uważam, że trafny wybór, Bobo są jednak bardzo kapryśne, świetnie się czują na stanowisku słonecznym i najlepiej jak nie mają sąsiedztwa, co ja z nimi nie wyprawiałam żeby im dogodzić i tak zawsze znajdzie się krzaczek, który albo nie zakwitnie albo zrobi to dużo później niż sąsiadki ( zwłaszcza denerwujące jest to w szpalerze)

U mnie w tym roku najładniej kwitła forma pienna ( nie była wyprowadzona przeze mnie, dostałam w gratisie przy zakupie dereni w zeszłym roku), rośnie na razie w donicy bo tak jakoś sceptycznie do niej na początku podeszłam, jak widać na fotce poniżej- niesłusznie


____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
bozga 12:59, 22 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Makao_J napisał(a)
Ja bym chyba posadziła a jak przymrozki by przyszły to przykryła gałązkami igliwia. Tak mi się wydaje. Ja swoje młode ukorzeniane zostawiam w gruncie i przykryję by od początku się hartowały.


dokładnie tak
____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
bozga 13:03, 22 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Hortensja napisał(a)
Pani Bożenko,
Kupiłam przez internet kilka sztuk hortensji bukietowych Bobo, Bombshell I Sweet Summer. Nie spodziewałam się cudów za 12zł ale że będzie tak marnie, też nie (nieskromnie przyznam że moje ukorzenione w tym roku patyki hortensji dużo lepiej się prezentują)
Co zrobić że podratować te bidule?
Wsadzić od razu w ogrodzie i liczyć że sobie poradzą czy przesadzić do większych donic (poobcinać uschnięte kwiatostany) i przeczekać z nimi zimę w garażu?
Zimą straszą srogą, o ile to prawda, nie wiem czy te sieroty sobie poradzą. Liście mają suche, pożółknięte, gołe korzenie wystają z zza małych doniczek. Bida aż piszczy




Ania już odpowiedziała po mojej myśli, mizeroty są ale bym się nie zrażała, niektóre pędy widać, że zamarłe, porządek zrobisz wiosną, od razu do gruntu, żadnego cackania się w donicy, to nie są hortensje ogrodowe
____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
bozga 13:18, 22 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
BarteZ napisał(a)
Cześć!

Posadziłem hortensje Diamant Rouge i Magical Fire (b. podobne do siebie).
Zakwitły i przebarwiły się już dawno temu, ale zauważyłem, że rozwinęła się jakby tylko 1/3 kwiatów w każdym kwiatostanie. Reszta pozostała nierozwinięta, w pąkach (które także się przebarwiły).
Co może być tego przyczyną?

Rosnąca w pobliżu Vanilla Fraise zakwitłą na 100% i wygląda o niebo lepiej.

Pozdrawiam serdecznie.


Odnośnie Magical Fire nie miałam takich obserwacji ale Diamant Rouge u mnie zachowuje się identycznie i to co roku O dziwo nic takiego nie występuje na formie piennej a dotyczy tylko roślin jak ja nazywam przyziemnych. Jedno wytłumaczenie mi się nasuwa, nie wiem czy do końca trafne ale chyba jednak ma związek z terminem wejścia w kwitnienie ( na to wygląda, że powinien być u tej odmiany ściśle określony, żeby pokazała pełną urodę). Formy pienne ( mam 3) zaczynają kwitnąć co najmniej 2 tygodnie wcześniej, kwitną równo i do końca- stąd mój wniosek

Obecnie zbrązowiałe


____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
bozga 13:26, 22 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Kawa napisał(a)
pięknie
te twoje hortki przed bramą o dwóch lat mnie rozwalają

Bozenko planuję szpaler hortensji ale...
ogólnie wystawa jest pólnocna z tym ze w godzinach od ok.10-13 słońce świeci na to miesce non stop później słonko byłoby z tyłu
czy sobie poradzą?
chciałabym wytrzymałą i sztywną
limka czy silver dolar (chociaż przy tej to pójdę z torbami chyba )
doradzisz?


Myślę, że Limka będzie trochę się wyciągać, w pełnym słońcu ma krótsze pędy i wcześniej zakwita. Wiem, że już musztarda po obiedzie ale ja bym się zastanowiła nad Summer Sweet, mam ich kilka i radzą sobie świetnie na każdym stanowisku ( tylko, że szpaler będzie stosunkowo niski, ale gęsto się krzewi, pędy równe no i jest na czym oko zawiesić )

Sweet Summer na koniec sezonu



____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
Kindzia 16:19, 22 paź 2017


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Jakie to słodkie lato piękniste!!! Mam dwie świeżynki, zadołowane w donicach, bo rabata wiosną dopiero i jeszcze nie bardzo mogę je docelowo posadzić...a wiosną pewnie ich nie można będzie kupić. Mam nadzieję, że przetrwają...
Dziękuję za wszystkie rady
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
bozga 22:49, 22 paź 2017


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
A tak ogólnie to jak zwykle dziękuję za wszystkie wpisy i że o mnie pamiętacie

Różyczka byłaby najlepsza ale myślę, że pampasowa w kilku odsłonach będzie wystarczającym dowodem wdzięczności
Jednocześnie zapraszam do spaceru na https://www.facebook.com/Hortensjada-1675932006050915/

dzielić się doświadczeniami wolę na Ogrodowisku. Serdecznie pozdrawiam

____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
basia3 09:04, 23 paź 2017


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 1329
już podziwiam na fb.
____________________
JEST DOBRZE :D
BarteZ 12:07, 23 paź 2017

Dołączył: 26 wrz 2016
Posty: 39
Piękne dzięki za odpowiedź.

Coś mi się wydaje, że na wiosnę ukorzenię gałązki sprawdzonej hortensji Vanilla Fraise i za jakiś czas zastąpią one "kapryśne" odmiany Magical Fire i Diamant Rouge.

Dam im jeszcze szansę przez 1-2 sezony (do czasu aż się gałązki z Vanilki ukorzenią i rozrosną).

Vanilla Fraise jest zjawiskowa, a te dwie zagraniczne "z hologramem" wyglądają jak biedne siostry.

Pozdrawiam,
BarteZ
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies