Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

Gruszka_na_w... 15:44, 19 cze 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Trochę ryzykownie- będziesz miała w kupie bardzo dużą ciemną plamę. W masie może wyglądać przygnębiająco.Chyba, że dla równowagi posadzić tam coś o białawych liściach. Bez jest łysy w nogach i tak mu trzeba coś ciepnąć pod spód. Może cięty niżej dereń o jasnych liściach (elegantissima?) Mnie pod tym bukiem pasowałby świetnie ten krzew o tych najjaśniejszych , białawych liściach, a bez po prawej Przy tym widoku oko mi się domaga jaśniejszej plamy po lewej.

Zapomniałam napisać, że pięknie Ci rośnie ten jaśminowiec- tak lekko. Mój sztywny jak pal Azji za kolumnę chce robić.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gosiek33 18:05, 19 cze 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
To cały koncept mi upada, ten biały po prawej to właśnie elegantissima, a bez nie zasłoni tego derenia?

Tego dobrze nie widać, ale po prawej od eleganitssima w płocie rośnie pęcherznica luteus (czerwone owocki na górze), a to co w nogach ma i wygląda na cień to pęcherznica diabolo, tyle, że cięta. Zresztą za chwilę znowu wystrzeli i zakryje luteusa. Ciągle mi szkoda ją wykopać tym bardziej, że manewr niebiezpieczny bo one rosną prawie razem jak zroślaki

w nogi bzy mogę posadzić żółciutkie tawuły - goldflame, golden carpet i Gold Fountain - rosna gdzieś do metra w górę i zdecydowanie rozświetlają.

Jak wysoko rośnie bez?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gruszka_na_w... 18:15, 19 cze 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Bez u mnie wybujał na 3-4 metry, gdyby go naprostować to nawet 5. To spory potwór. Ciemny zdecydowanie. Ciąć go się nie da, bo wtedy straci swoją zwiewność- on w przeciwieństwie do gatunku jest taki trochę ażurowy, kolor wpada mu w fiolet. Z żółtościami będzie się to trochę gryzło, a ta Twoja rabata jako całość jest cudownie rozmyta.(Mnie się teraz u mnie gryzą te żółte pęcherznice i bordowolistne śliwy wiśniowe- zbyt wyrazisty kontrast tworzą). Swój bez rozjaśniam wiosną tawułą szarą i lilakiem, obok jest też krzewuszka variegata (ma jasne liście).
Jemu w nogi bardziej by się przydało coś rozjaśniającego na biało. Pamiętaj, że te podsadzenia muszą być bardzo ażurowe, bo bez słońca bez będzie zieleniał (z domieszką brązu).
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:20, 19 cze 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
A ten krzew po lewej od derenia dałoby się przesadzić? Chyba wsadziłabym bez w miejsce tego krzewu, a pod bukiem powtórzyłabym derenia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:38, 19 cze 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Zrobiłam Ci fotki w szerszej perspektywie, lepiej widać proporcje. Na drugim zdjęciu masz kontrast żółtego z bordowym- zobacz, czy Ci pasuje. To bez słońca, w słońcu ten kontrast jest jeszcze wyraźniejszy.




Nie mam dobrego aparatu, ale ogólne wrażenie da się odczytać. Fotki później skasuję.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gosiek33 20:20, 19 cze 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
A ten krzew po lewej od derenia dałoby się przesadzić? Chyba wsadziłabym bez w miejsce tego krzewu, a pod bukiem powtórzyłabym derenia.


po lewej od elegantissimusa jest monstrualna pęcherznica dart gold, jej nie ruszę

Zdecydowanie drażni mnie takie połączenie żółtego z bordowym, dlatego mnie tak wkurzają te zroślaki. Dzięki więc za fotkę poglądową. A to duże u mnie to klon royal red
Tawułę szarą mam, wielka już jest, ale chętnie przesadziłabym ją. Tyle, że zanim bez urośnie to ona go totalnie zasłoni. Ten bez to faktycznie monstrum.


tu zbliżenie na ten kąt



szerszy nieco plan



i zestawienie maleństwa z klonem (on nie przebarwia się jesienią tylko cały czas jest taki zielonkawo-bordowy

tu po lewej jest zadołowany dereń sibirica, może jego w końcu wsadzić w ziemię i będzie tłem dla bzu?




____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Makusia 21:14, 19 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Gosiu: zarówno "kąt", jak i "szerszy kąt" oraz "szerszy plan" są fantastyczne
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Gruszka_na_w... 21:24, 19 cze 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Niech się wypowie ktoś jeszcze. Masz 3 ciemne plamy (pęcherznicę, drzewo i bez). Mnie się wydaje, że trzeba je rozgrupować, dlatego ten bez pasowałby w środku. Trzy ciemne, duże plamy wymagają mocnego rozjaśnienia, ale nie żółcią. Dlatego brakuje mi tam jeszcze jednego derenia o jasnych liściach. Za bzem nic bym nie sadziła, raczej w nogach.Tawułę, póki bez mały, można przyciąć. On już za rok będzie miał 2 metry.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Bogdzia 21:26, 19 cze 2016


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Gosiek33 napisał(a)
najpiękniejszy moment mojej ulubionej paprotki



i uroczy bodziszek, tak niziutki, że się nie pokłada




pęcherznice w końcu cieszą oczy ognistym kolorem








i na koniec odmiana żółtolistna przenoszona trzy lata temu w nowe miejsce, dziś w końcu wygląda obiecująco




Paprotka sliczna.Bodziszek ma wyjatkowo duże kwiaty i ładny kolor a dalej to chyba miało byc o perukowcu a nie pęcherznicy, bardzo sie na te pęcherznice zapatrzyłas.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Gosiek33 08:41, 20 cze 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Bogdzia napisał(a)


Paprotka sliczna.Bodziszek ma wyjatkowo duże kwiaty i ładny kolor a dalej to chyba miało byc o perukowcu a nie pęcherznicy, bardzo sie na te pęcherznice zapatrzyłas.




upss, ciągle tak mam oczywiście perukowce
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies