Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina

Bogdzia 08:44, 08 gru 2018


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
sylwia_slomczewska napisał(a)
Dla Bogdzi takie ptaszki choć wiem, ze wolałaby żywe. może jutro coś upoluję


Bardzo ładne choc nie sa zywe, dziekuję.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Toszka 09:35, 08 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
sylwia_slomczewska napisał(a)


Temu cyprysikowi dobrze by było w zyciu ulżyć i obciąć (albo chociaż mocno skrócić) tą pionową gałązkę po lewej stronie. Ta gałązka bardzo chce być drugim przewodnikiem. A to w przyszłości wróży problemy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sylwia_slomc... 10:06, 08 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82063
Bogdzia napisał(a)


Bardzo ładne choc nie sa zywe, dziekuję.


____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:19, 08 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82063
Toszka napisał(a)

Temu cyprysikowi dobrze by było w zyciu ulżyć i obciąć (albo chociaż mocno skrócić) tą pionową gałązkę po lewej stronie. Ta gałązka bardzo chce być drugim przewodnikiem. A to w przyszłości wróży problemy.

Tak mówisz? może faktycznie, muszę w realu zobaczyć bo mnie się wydaje , że ona jest w bok odwinięta i tylko na fotce tak wyszła, muszę sprawdzić.
To są cyprysy o pokroju takim jak jodły i świerki, gałęzie maja iść prawie poziomo na boki, mocno w środku się gołocą, same się czyszczą całkowicie z suchego. Znam nie jednego ogrodnika z tego forum co by powiedział, ze z wiekiem brzydną, a nas w nich właśnie ten widoczny pokrój zachwycił. Do tego w sporym zagęszczeniu rosnąć nie łysieją , przynajmniej u tego znajomego, bo są takie trochę ażurowe właśnieGdybym wiedziała jak się nazywają i że można kupić to nie wiem czy bym w lesie jeszcze nie dosadziła. Szybko rosną, fajny kolor, pokrój jak dla mnie świetny, bardzo szeroki, jak jodły. Po wyczyszczeniu mocnym, sąsiad dołem skrócił gałęzie do łysa, odbudowały zieleń, czym nie mocno zaskoczyły.

Bez problemu można by je ubierać jako choinkę. Swoje docelowo planuję podciąć wysoko do gołego pnia, i wyprowadzić ponad tuję i krzewuszkę. A te w brzeziniaku będą miały dowolna swobodę, niech słupa zasłaniają
w sumie szkoda, że nie udało mi się ukorzenić ich więcej. Dwie próby fiaskiem się zakończyły i mam tylko te trzy sztuki, ale dobre i tyle
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Toszka 11:45, 08 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Sylwio.
Cyprys (Cupressus L.) i Cyprysik (Chamaecyparis) to są dwa różne rodzaje. Cyprysy rosną w obszarze śródziemnomorskim, a u nas bezapelacyjnie wymarzają (póki co)
Ty masz Cyprysiki. Jednak faktem jest, że w wielu publikacjach bardzo często podawane są mylnie nazwy. Co nie zmienia postaci rzeczy, że u nas mamy tylko cyprysiki

I problem z nimi nie polega na tym, że z czasem brzydną. Wcale nie brzydną
pod warunkiem że mają dostęp z każdej strony do słońca i nie rosną w zbyt dużym zagęszczeniu. Problem z nimi polega na tym, że wykazują dużą podatność na fytoftorozę (ni to grzyb pleśniowy, ni to glonopodobny organizm) i to ona zazwyczaj jest główna przyczyną chorowania cyprysików.
Ten twój wygląda na Cyprysik Lawsona. Teraz tylko trzeba rozpoznać odmianę.
To spore drzewa wyrastają, a twój zdaje się już zaczyna mieć ciasno przy sąsiedzie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sylwia_slomc... 17:21, 08 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82063
No widzisz czyli już coś dzięki Tobie wiem Z Lawsona miałam 20 lat koło domu, żywopłot cały, ale na bank innego bo wąskie kolumny były, a ten będzie baaardzo rozłożysty. Jak nie zapomnę to cyknę fotkę u sąsiada kiedyś. Może rozpoznasz odmianęOne maja tez te igiełki trochę inne niż np. cyprysik golden wonder i nie kolor mam na myśli. Tak na prawdę to tego typu igieł( liści) nie widziałam na żadnych innych cyprysikach czy tujach. Bo te moje Lowsony miały takie jak ten golden wonder właśnie w kształcie i w dotyku. Ten jest kompletnie inny.

Nie będzie miał ciasno bio dołem z czasem mocno go podgolę i wyprowadzę ponad ta tujkę i krzewuszkę, a korzeniami to sobie sam poradzi myślę skoro u sąsiada daje radę z taką konkurencją. Obserwuję te z sąsiedztwa duże i jeszcze nigdy nie chorowały na nic, a rosną już koło 15 lat.
Nawet w powódź kiedy to nasze Lowsona uschły calusieńkie co do jednego do imentu bo korzenie zgniły( z 8 lat temu)a u sąsiada tamte bez uszczerbku dały radę. Ciekawe co za one....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 17:57, 08 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82063
Dla Tych co przegapili dzisiejszy Rok w Ogrodzie Extra
Ogród naszej forumowej koleżanki Joli z " Mojej glebo terapii"

https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,extra-08122018,40009856
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 12:22, 09 gru 2018


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21855
sylwia_slomczewska napisał(a)

Pomarańcze są jednorazowego góra dwukrotnego użytku kokos na kilka lat.
Ale skórka z pomarańczy w czasie świąt to jak odpady wyrzuca się, a tak można jeszcze wykorzystać, bardzo ładnie wygląda ten pomarańcz na drzewie

Ja wkładam do kokosów ziarno zalane smalcem, jak w garnku zastygnie łyżką nakładam i upycham, próbowałam zalewać ale wtedy ziarno tonie na wierzchu smalec w kokosie trudno mieszać. W garnku w trakcie studzenia zabyrdam łyżką i jest równomiernie rozłożone, potem tylko ponakładać w łupy kokosowe i gotowe


Dobrze wytłumaczone
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Waclaw 12:24, 09 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
sylwia_slomczewska napisał(a)
Dla Tych co przegapili dzisiejszy Rok w Ogrodzie Extra
Ogród naszej forumowej koleżanki Joli z " Mojej glebo terapii"

https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,extra-08122018,40009856



Miły program. Miła , pogodna gospodyni.
Oglądałem z przyjemnością
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 13:19, 09 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82063
Urszulla napisał(a)


Dobrze wytłumaczone

____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies