Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Atacama pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Atacama pod lasem

OlgaKol 21:16, 26 lip 2016


Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 580
Jak tuja podrośnie możesz z niej wyciąć coś ciekawego - np kulę na pniu, świdra albo prosty stożek
Zgadzam się z Gruszką, że przydałoby się tam jeszcze coś dla kontrastu -żurawki plus ewentualnie szałwia

Pozdrawiam
____________________
Olga Maniak w ogrodzie
Gruszka_na_w... 23:08, 26 lip 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
Chagallko Nic nam nie napisałaś o swoich upodobaniach stylistycznych. Czy chcesz, aby ogród naturalnie łączył się z tym , co za płotem, czy tez ma być bytem odrębnym?

Jaką funkcję ma on pełnić? Ile czasu możesz mu poświęcić? To ważne pytania, bo odpowiedzi determinują dobór roślin.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
chagall 21:09, 31 lip 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Johanka77 napisał(a)
Wpadam z rewizytą i się zachwycam!
Piach, jak mój, ale jakie ładne rabatki!
I jaki ładny domek
Niechaj Ci kwitnie - Asia

Dzięki ,
ale z tymi rabatkami to trochę przesadziłaś
____________________
Ania - Atacama pod lasem
chagall 21:36, 31 lip 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Wypatrywałam Cię na blogu budowlanym, a Ty już od roku rządzisz tutaj.

Jeśli masz gdzieś dostęp do rozłożonego (przekompostowanego) obornika, to przed zakładaniem każdej rabaty rozsyp go dość gęsto i przekop z tą swoją ziemią. Dobrze byłoby dodać mączki bazaltowej (ma mikroelementy). W każdym ogrodzie (a piaszczystym w szczególności ) dobrze przygotowana gleba procentuje wzrostem roślin. Później już nic się z glebą nie da zrobić.

Na tej trójkątnej rabacie dodałabym żurawki. Dałyby kolor w okresie, kiedy nie ma już cebulowych, a jeszcze nie kwitnie hortensja. Jednocześnie przysłoniłyby więdnące liście cebulowych. Tuje szmaragd rosną wysokie i będą miały 1 m obwodu. Nie przesłonią okna?
Powodzenia w działaniach. Będę zaglądać

Gruszko - ja tu nie rządzę, ja się miotam

Używaliśmy już "miejscowego" obornika przy uprawach warzywnych i w sadzie, ale czy on był przekompostowany, tego nie wiem. Wydaje mi się że nie, bo taką "świeżyzną" zajeżdżał. Mam też dostęp (choć ograniczony do pojemności bagażnika w samochodzie mojego męża) do żyznej gleby "pszenno - buraczanej" z okolic Opatowa. Mieszam ją z rodzimym piachem i ewentualnie z gotowym podłożem do iglaków w taczce, kopię doły pod rośliny i sadzę.

Nad "trójkątną" rabatką myślę od zeszłego roku i pewnie jeszcze coś dosadzę. Tuja wylądowała tam trochę z przypadku - kupiłam 20 pod płot, a weszło tam 19. Jedna została jako "zapas" i wylądowała pod oknem. Później dokupiłam jej jeszcze koleżankę z drugiej strony rabatki.
____________________
Ania - Atacama pod lasem
chagall 21:48, 31 lip 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
OlgaKol napisał(a)
Jak tuja podrośnie możesz z niej wyciąć coś ciekawego - np kulę na pniu, świdra albo prosty stożek
Zgadzam się z Gruszką, że przydałoby się tam jeszcze coś dla kontrastu -żurawki plus ewentualnie szałwia

Pozdrawiam

Olgo - niech ona tylko podrośnie na tym moim ugorze to będę szczęśliwa i poproszę Cię o kurs "ciachania"
Myślę co dosadzić, żeby nie przesadzić z kolorem, bo jednak chcę tam zachować umiar kolorystyczny - trawki (może carexy?), żurawki (ale podobno żółte i zielone nie na patelnię?), fiołki białe, które mam w sadzie (dają tam radę i rozrastają się w spartańskich warunkach).
Pozdrawiam
____________________
Ania - Atacama pod lasem
chagall 22:25, 31 lip 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Chagallko Nic nam nie napisałaś o swoich upodobaniach stylistycznych. Czy chcesz, aby ogród naturalnie łączył się z tym , co za płotem, czy tez ma być bytem odrębnym?

Jaką funkcję ma on pełnić? Ile czasu możesz mu poświęcić? To ważne pytania, bo odpowiedzi determinują dobór roślin.


Gruszko - na razie chcę ogarnąć ugór przed domem - wyznaczyć linie rabat, posadzić kilka większych roślin, wysypać korę, zasiać trawę (miała być z rolki, ale stwierdziliśmy, że nie będziemy ryzykować sporych kosztów w taką inwestycję na naszych suchych piaskach i jesienią będziemy wysiewać). Miałam też taki pomysł, żeby nie siać trawy, nie robić typowych rabat, tylko obsadzić przedogródek tym "co za płotem", czyli iglaki (jałowce, sosny), brzozy, wrzosy, trawy, suchorośla, itp., ale pod wpływem Ogrodowiska zachciało mi się też hortensji, lawendy, różnych odmian traw, kolorowych iglaków, berberysów itp.

Jaki styl mi się podoba? Nie wiem dokładnie. Podoba mi się tak wiele ogrodów, które podglądam, ale wiem, że niektóre z nich nie dla mnie. Wiem, że nie będę miała bukszpanów, które są piękne, ale wymagające (gleba, cięcie, choroby), poza tym zbyt eleganckie jak na wiejski ogródek pod lasem. Na razie nie myślę też o różach, które są cudowne, ale się na nich kompletnie nie znam.
Pozdrawiam
____________________
Ania - Atacama pod lasem
Gruszka_na_w... 23:09, 31 lip 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
Ja bym Ci poradziła, żebyś poprosiła Danusię o przeniesienie wątku do działu "Projektowanie ogrodów". Tam zaglądają zawodowcy. Udzielą Ci konkretnych porad, pomogą w zaplanowaniu kształtu rabat i w doborze roślin. Skorzystała z tej rady Johanka i dobrze na tym wychodzi. Unikniesz miotania i szybciej osiągniesz efekt.
Podoba mi się pomysł nawiązania do otaczającego krajobrazu, ale w takim przypadku strzyżone tuje będą trochę zgrzytać.
Ogród przy lesie ma Agcia.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2792-ogrod-naturalny-pachnacy-lasem
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
chagall 23:19, 31 lip 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Ja bym Ci poradziła, żebyś poprosiła Danusię o przeniesienie wątku do działu "Projektowanie ogrodów". Tam zaglądają zawodowcy. Udzielą Ci konkretnych porad, pomogą w zaplanowaniu kształtu rabat i w doborze roślin. Skorzystała z tej rady Johanka i dobrze na tym wychodzi. Unikniesz miotania i szybciej osiągniesz efekt.
Podoba mi się pomysł nawiązania do otaczającego krajobrazu, ale w takim przypadku strzyżone tuje będą trochę zgrzytać.
Ogród przy lesie ma Agcia.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2792-ogrod-naturalny-pachnacy-lasem

Haniu - ale ja jestem w "Projektowaniu ogrodów"
Nie będę cięła iglaków, ani buksów - to nie dla mnie, zbyt leniwa jestem
Pozdrawiam - Ania
____________________
Ania - Atacama pod lasem
chagall 23:42, 31 lip 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Moje nowe nabytki to trzy kolejne hortensje, które wylądowały na przyszłej rabacie pod płotem. Niestety sprzedawca znów zapomniał nazwy, a mnie się wydaje, że to Kyushu (lekko pachną).
I tu pytania:
Czy to Kyushu?
Czy dosadzić je dalej i utworzyć szpaler potencjalnych Kyushu wzdłuż całego płotu, czy nie szaleć tak jednogatunkowo?
Dodam, że kusi mnie ten pomysł, bo hortensje ładne i tylko po 10 zł za sztukę!!!

____________________
Ania - Atacama pod lasem
chagall 00:01, 01 sie 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
I jeszcze raz limonkowo
Sadziłam je w zeszłym roku, miały po kilka kwiatostanów
A dzisiaj Dla porównania dłoń mojego męża
____________________
Ania - Atacama pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies