Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Moje małe wielkie marzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje małe wielkie marzenie

alis 19:33, 02 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Mira, 4m z czego odpada trochę na kostkę przy ścianie, kawałek trawki i zostaje mi niecale 2 m na rabatkę, dlatego takie wahania szerokości mam na całej dł. tej rabaty.
Nowa wersja, śliwę posadziłam 70 cm od brzegu rabaty, za jej plecami zostaje mi 1,30m wolnej przestrzeni do zywopłotu i tam posadzę mikanta gracilimusa. Wokół śliwy zaplanowałam obwódkę z bukszpanu (zielona linia) wypełnioną żurawkami, obok są kule bukszpanowe (zielone kółka), czy to nie bedzie przerost formy nad treścią z tą obwódką?
Z prawej strony 2 hortensje limelight z lewej mniejsze anbelki 2 lub 3 sztuki bo tam rabata zwęża mi się do 2 m.
I dobra wiadomośc Prawie przekonałam swojęga męża do przesadzenia tego cyprysika nutkajskiego co proponujecie w jego miejsce w ten narożnik? Musi to być coś wysokiego no i nie o bordowych liściach, tylko co?

i ciąg dalszy tej rabaty gdzie szer. wahaja się od 1,5-2m
wersja 1 w tle miskant ML

wersja 2 znowu kule (?) i miskant ML

i wersja 3 berberys kolumnowy i miskant ML

Dziewczyny, co o tym myślicie?
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 20:02, 02 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Wersja 4 z różami i lawendą




____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Mira104 21:37, 02 lis 2015


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
mi się podoba z kulami, możesz tam dosadzić cebulki wiosenne, przed kule. Tylko coś tam jeszcze bym dała, bo wiosną masz cebulki np. krokusy, szafirki, niskie tulipany, a potem ?? Może szałwia, bo czosnki są na chwile, a szałwia jak obetniesz to zakwitnie powtórnie, u mnie szałwia do tej pory kwitnie.
A daj do narożnika brzozę himalajską, rośnie do 10 m ma śliczną białą korę i jest rozłożysta, a nie taki długi patyk. Przy brzozie mogą być trawy i rośliny na tereny suche.
To moje przemyślenia.
Zobacz jak to będzie wyglądać w programie
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
iwka 11:32, 03 lis 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
alis napisał(a)



a nie chcesz do końca tui pociągnąć, czy tam jakaś skrzynka jest?, może jakiś jarząb lub perukowiec o jasnych liściach

mi najbardziej podoba się wersja z kulkami, nawiązanie do kulek z prawej strony, lub z berberysem, tutaj jest fajne połączenie http://www.ogrodowisko.pl/watek/4579-ogrodek-iwony?page=1079

____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
kasia_w 11:43, 03 lis 2015


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Ala, pozwolę sobie się wypowiedzieć- moim zdaniem na pierwszej wizualizacji:
- za dużo gatunków
- nie potrzebna jest obwódka z bukszpana
- w ogóle te bukszpany bym stamtąd wywaliła- chyba (?)
- nie jestem pewna, czy pod bordową śliwą, bordowe żurawki. Może delikatniej nawiązać kolorem i np. pod tą śliwą posadzić jeżówki? a żurawki bordowe tam,gdzie kolor żółty?
- drzewo- to trudna decyzja Osobiście teraz szaleję za ambrowcami

Te dalsze wizualizacje są jak najbardziej ok
A ta z różami, jak dla mnie miodzio


-
alis napisał(a)
Mira, 4m z czego odpada trochę na kostkę przy ścianie, kawałek trawki i zostaje mi niecale 2 m na rabatkę, dlatego takie wahania szerokości mam na całej dł. tej rabaty.
Nowa wersja, śliwę posadziłam 70 cm od brzegu rabaty, za jej plecami zostaje mi 1,30m wolnej przestrzeni do zywopłotu i tam posadzę mikanta

gracilimusa. Wokół śliwy zaplanowałam obwódkę z bukszpanu (zielona linia) wypełnioną żurawkami, obok są kule bukszpanowe (zielone kółka), czy to nie bedzie przerost formy nad treścią z tą obwódką?
Z prawej strony 2 hortensje limelight z lewej mniejsze anbelki 2 lub 3 sztuki bo tam rabata zwęża mi się do 2 m.
I dobra wiadomośc Prawie przekonałam swojęga męża do przesadzenia tego cyprysika nutkajskiego co proponujecie w jego miejsce w ten narożnik? Musi to być coś wysokiego no i nie o bordowych liściach, tylko co?

i ciąg dalszy tej rabaty gdzie szer. wahaja się od 1,5-2m
wersja 1 w tle miskant ML

wersja 2 znowu kule (?) i miskant ML

i wersja 3 berberys kolumnowy i miskant ML

Dziewczyny, co o tym myślicie?
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
paula23 11:45, 03 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Moim zdanie tu ciągle jest za dużo, nie sprawdzasz rozmiarów roślin 1,5m : 4 rzędy = 37cm na roślinę sadząc jedna przy drugiej a to za mało. Same tuje wejdą powiedzmy na 60 zostaje 90cm gdzie tam miskant róże i lawenda? Już bardziej w jednym rzędzie miskant i róża na przemian do tego lawenda, większa szansa że to upchniesz a tam gdzie będzie szerzej możesz to dać w 2 rzędy
____________________
Paula Moje trudne początki
kasia_w 11:57, 03 lis 2015


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Tak, popieram Paulę- z własnego doświadczenia - tam jest za mało miejsca na 4 rzędy- ewentualnie na mijankę się zmieści.

Jeszcze takie coś nasmarowałam do pierwszego rysunku, ale nie wiem, czy tutaj cokolwiek widać.



____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
kasia_w 12:26, 03 lis 2015


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
że już tak dziś łażę po ogrodach, to może się na coś przydam. Zobacz Ala, jaka śliczna rabata z hortensjami u Tess
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1890-w-gaszczu-u-tess?page=708
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
alis 16:07, 03 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
iwka, jeśli wyrzucę stamtąd tego cyprysika, żywopłot pociągnę do końca, w programie jakoś mi to umknęło. Połączenie berberysów z trawą też bardzo mi się spodobało, tylko czy pasuje w tym miejscu zaraz za hortensjami? Co prawda w dalszej części tej rabaty przy wrzosach też mam zastosowane berberysy 'Red Rocket' więc jakieś powiązanie jest.
Kule bukszpanowe z czosnkami też mnie mocno pociągają i jak proponuje Mira można je podsadzić szałwią np., czy szałwia lubi półcień?
Paula masz rację co do ilości rzędów, myślę że przeplatankę trzeba planować, jakoś ciągle zapominam o tych szerokościach roślin.
Kasiu, piękną rabatę hortensjową mi pokazujesz, jakoś ze swoją nie mogę dojść do ładu. Kasiu proponujesz wyrzucić tę śliwę wiśniową w narożnik? Ona jest bardzo niska, tylko 1m pnia. Mój M wiedział, że chcę jakąś śliwę wiśniową, więc mi zrobił niespodziankę i kupił pissardii, nie miał pojęcia, ze ma znaczenie wysokość pnia. W narożniku zgubiłaby się moim zdaniem, dlatego wysunęłam ją na przód rabaty, przed hortensje.
Wydaje mi się, że bez tych bukszpanowych kul będzie pusto jesienią.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Mira104 17:47, 03 lis 2015


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Ala ja zaproponowałam brzozę wpisz nazwę -brzoza doorenbos i zobacz ją to się zakochasz
Dlaczego ona już mówię jest śliczna i ma śnieżnobiała korę, tak więc kolorystycznie pasuje do hortensji. Po 2 nie jest to trudne drzewo" można je przycinać, zmienia się z każdą porą roku nie muszę mówić jak piękna są brzozy wiosną, czy jesienią. Pisałaś że chcesz duże drzewo.
Pięknym drzewem jest też złotokap, tylko on kwitnie na żółto, ale robi wrażenie. ładnym i ciekawym drzewkiem jest grujecznik japoński on pięknie się przebarwia i ma takie delikatne listki śliczny.
Ale, żeby nie było za słodko drzewa gubią liście i z każdym rokiem będziesz miała ich więcej i więcej.
Oczywiście to moje zdanie, pozdrawiam
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies