Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Moje małe wielkie marzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje małe wielkie marzenie

Toszka 13:47, 04 lis 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
po pierwsze to jest za gęsto i za duzo jak na dwa metry. Naćkane.
Pod płotem koniecznie potrzebujesz żywopłot. Zwłaszcza zimą docenisz jego walory estetyczne. O kurzołapie od strony drogi nie wspomnę. Inna sprawa to to że szczelny żywopłot zwłaszcza na jesieni i wiosną stanowi doskonałą barierę przed wiatrami i przymrozkami. Bez tego na jesieni szybko ta rabata stanie się łysa.
Hortensja juz w trzecim roku ma 1,5 na 1,5m. Do tego 1,5m wysokosci. Miskanty też zbliżają się do tych granic. Rosliny nie mogą dotykać tuj, bo te drugie będą łysieć.
Śliwa - albo tylko 1, albo 3. Dwa to (za przeproszeniem) od czapy. Zwłaszcza na froncie.
Wąsko tam i jeśli chcesz to proponuję w rządku trzy sliwy. W stopach hortensje albo róże. W szpalerze. Od trawnika żywopłocik bukszpanowy. Na zadarnienie powierzchni pomiędzy hortkami i sliwami żurawki marmelade (różowo-pomarańczowo-herbaciane, ot takie kameleony zmieniające kolory w zależnosci od pór roku) lub georgia peache - różowe. Albo carexy np.silver sceptre. Rozjaśnią dół. Lub jeśli sporo słonca to frosted curle, lub rude - bronze form. Takie czuprynki. W to na wiosnę dużo cebulowych.
Tam musi być jednorodnie. Kolorystycznie stabilnie. Najpierw będa kwitnąć cebulowe. Potem sliwy. Potem od lipca startują hortensje. Zimą będziesz mieć zieleń żywopłotu, obwódki i żywe zadarnienie albo z zurawek, albo z carexów.
Resztę chciejstw i pomysłów ulokuj na innych rabatach
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mira104 16:57, 04 lis 2015


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
To i ja dodam swoje 3 grosze
Zgadzam się z Dominiką i Toszką za dużo, robi się taka ciapa, a rośliny tracą na tym, bo nie widać ich piękna. Czasem mniej nie znaczy wcale gorzej.
Zobacz wątek Hortensjada.
Pisałaś, że nie chcesz czerwonych drzew, śliwa ma kolor bordo.

Zawsze Ala możesz wyjść od minimalizmu, a potem można dosadzić rośliny
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
alis 20:14, 04 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Dziękuję dziewczyny za te wszystkie wypowiedzi, niedawno wróciłam do domu, ale na Ogrodowisko musiałam zerknąć. Chyba macie rację, że za dużo tutaj wszystkiego, trochę w tym programie wychodzi takie zagęszczenie.
Toszka od strony drogi rabata ma 4 m szerokości i zwęża się do 2 m tam gdzie zaczyna się dom. W dalszej części już są wahania tej szerokości, wiem że to lipa taka wąska rabata, ale na razie tak musi być.
Toszka, lubię Twoje wypowiedzi
Pozdrawiam dziewczyny wieczorowo
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 20:18, 04 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Mira104 napisał(a)
To i ja dodam swoje 3 grosze
Zgadzam się z Dominiką i Toszką za dużo, robi się taka ciapa, a rośliny tracą na tym, bo nie widać ich piękna. Czasem mniej nie znaczy wcale gorzej.
Zobacz wątek Hortensjada.
Pisałaś, że nie chcesz czerwonych drzew, śliwa ma kolor bordo.

Zawsze Ala możesz wyjść od minimalizmu, a potem można dosadzić rośliny

To chyba bedzie najlepsze rozwiązanie Mira, przecież sukcesywnie można uzupełniać rabatę, a ja próbuje wszystko przyśpieszyć.
Chodziło mi o to, że może niekoniecznie w narożnik chcialabym znowu drzewko o bordowych liściach, bo mam śliwę wiśniową, ale Toszka ma rację, albo 1 albo 3, więc zostawiam to sobie jeszcze pod przemyślenia.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Toszka 22:48, 04 lis 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
jeszcze mam jedno pytanie - skupiamy się na jednym rogu frontowej rabaty... a co z przeciwległym? Front powinien stanowić spójną całość. Tam, jeśli jest możliwość mozna dać w rogu drugą śliwę... "strażniczkę"
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasia_w 10:57, 05 lis 2015


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Ala- rysuj pomysł Toszki na nasadzenie- jest the best
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
alis 18:12, 05 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
kasia_w napisał(a)
Ala- rysuj pomysł Toszki na nasadzenie- jest the best


Będę rysować, tylko zastanawiam się czy chcę 1 czy 3 śliwy na froncie tej rabaty.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 18:33, 05 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Toszka napisał(a)
jeszcze mam jedno pytanie - skupiamy się na jednym rogu frontowej rabaty... a co z przeciwległym? Front powinien stanowić spójną całość. Tam, jeśli jest możliwość mozna dać w rogu drugą śliwę... "strażniczkę"

Toszka, po przeciwległej stronie nie ma jako takiej rabaty, tam jest wjazd do garażu a obok przy siatce 30 cm szerokości rabata, obsadzona jest dzikim winem i clematisami. Czytałam gdzieś tutaj na forum czyjąś wypowiedź (w tej chwili nie pamietam czyją), że clematisy to zły pomysł na obsadzenie siatki. Pięknie wygląda latem, ale teraz nie zdobią niestety-ani clematisy ani dzikie wino. Ale co można posadzić na 30cm?
Tak to wyglądało jesienią


a tak kiedy kwitły clematisy



____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 18:41, 05 lis 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Wszyskie kwiaty miałam w 3 kolorach: fiolet, biały i taki malinowy
A to fotka 1 z rabat przy ścieżce do domu, są 2 takie same, pewnie też do modernizacji.

____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Toszka 20:39, 05 lis 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
na 30cm możesz posadzić cisy o wąskokolumnowym pokroju np. Taxus baccata Fastigiata Robusta, Taxus x media (cis pośredni) Kris, Chudy, Oliwka lub Wojtek. W stopach mogą dalej rosnąć powojniki, które to wplotą się w cisy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies