Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Kasia_CS 20:25, 22 mar 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Ładnie z tym obrzeżem się prezentuje Piękna kosteczka
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kokesz 20:38, 22 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Kasia_CS napisał(a)
Ładnie z tym obrzeżem się prezentuje Piękna kosteczka


Ja nie byłam do końca przekonana, bo podobają mi się kanciki, no ale cóż eM się uparł
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kasia_CS 20:49, 22 mar 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
ale ale - kostka nie oznacza braku kantów - przecież możesz je robić przed kostką, żeby Ci trawa w kostkę nie wrastała
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kokesz 21:47, 25 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Dla przypomnienia:

Idąc od lawendy to bardzo razi mnie ta żółta tuja posadzona tak z boku, jakoś fajniej by wyglądała symetrycznie po środku za tą lawendą. Przed lawendą rozchodnik bordowy jak Anda pisze z takich niziutkich. Dalej na prawo masz chyba wrzosy lub wrzośce, były na brzegu rabaty, ale teraz po poszerzeniu są w głębi. Ja by je usunęła z tego miejsca, szczególnie, że za mini jest przywrotnik. Jego dałabym na brzeg - taki pas, ale nie szadź w tej samej linii co rozchodniki przed lawendą, cofnij delikatnie, za nim wyższe szałwie. Przed przewrotnikiem posadź szafirki, bo przywrotnik im później brzydkie liście zasłoni, a wiem, że one cię denerwowały. Zasłoni też częściowo zasychające tulipany. Tam masz też chyba głębiej białe róże. W głębi jest chyba hakuro - przemyśl czy jej nie usunąć z tego miejsca.
Idąc dalej są tawułki Gold mound, przed nimi szałwie Deep Blue i szafirki. To by tam zostawiła ( niska szałwia nawiązuje do innych wyższych szałwii obok) tylko szafirki z przed szałwii przeniosłabym dalej obok. Idąc dalej na brzegu dałabym te właśnie szafirki i tą polecaną przez Andę Calamintha nepeta - ona też zakryje później liście szafirków. Następnie na łuku seslerie i za nią dla powtórzenia rozchodniki bordowe, ale wyższe ( nawiązanie do bordowych wiśni na tej rabacie). Za nimi plamę żółtych liliowców ( zamiast tych co chciałaś dać za lawendą). Tu zdjęcie poglądowe. Wpis z 6.56.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/8579-wojslawice-2018-07-08?page=6

Pomiędzy liliowcami czosnki, liliowce zasłonią zasychające liście i będą kwitły przed liliowcami. I za tymi liliowcami po ługu można rozrzucić te stożki cisowe. W takie trójkątne ułożenie stożków bym nie dawała. Pomiędzy byliny jako wypełniacze. Pogrupuj też lilie kolorami, np. białe-różowe, bordowe-żółte.
I tu jeszcze muszę wspomnieć o tych trzech żółtych kuleczkach - chyba gdzieś doczytałam u ciebie, że to Rheingoldy. Reniu jak jesteś nieraz u mnie to proszę zerknij na miejsce pod brzozami przy placyku z ogniskiem. Tam są dwa Rheingoldy posadzone symetrycznie za ławeczkami. Te twoje piłeczki też kiedyś takie będą. Moje mają teraz 80-100 cm średnicy a są co dwa lata cięte. Zabrałaby je z tego miejsca i ewentualnie rozsadziła na tej rabacie w różnych miejscach.

Za tyle te rabaty jako tło na całej linii miskanty, przed mimi hortensje - tak jak na jednej z tych twoich inspiracji, które wrzuciłaś.

I idąc dalej te cztery cisy Elegantissima też w ty ułożeniu pod linijkę do rozsadzenia. I z uwzględnieniem ich rozmiarów w przyszłości



Anitko, gdybyś mogła mi wyrysować jak po łuku posadzić stożki, nie będą cisowe ale z tuji szmaragd, mam do dyspozycji 6 szt, będą cięte, żeby nie były za wysokie.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 22:04, 25 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690







____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 23:01, 28 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Wstawiam jeszcze dzisiejsze zdjęcie.
Przetasowania wg podpowiedzi Anitki dopiero będą
Na razie bardzo zależy mi na podpowiedzi jak ładnie rozmieścić szmaragdy, 6 szt. (będą sukcesywnie cięte, żeby nie przekraczały 1,20 m) i żeby zimą i wiosną rabata nie była taka pusta.
Anitka radziła po łuku, może mi dziewczyny wyrysujecie jak to ma być po tym łuku, bo w sobotę chcę sadzić a nie chciałabym spieprzyć sprawy
Z góry dziękuję

[
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anitka 10:02, 29 mar 2019


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Reniu przepraszam, ale ostatnio usnęłam z laptopem. Kochana ty chcesz aż 6 szmaragdów tam wcisnąć. A co wówczas z tymi kulkami na pniu. Ja jeszcze proponuje coś zrobić z tymi 4 cisami Elegantissima. Reniu jest taka zasada, że sadzimy w rzędach nieparzyście. No chyba, że coś akcentujesz, wejście, ścieżkę, przejście to wówczas 2 sztuki w rozstawie sadzisz po bokach. Te cisy 3 sztuki dałabym na tą drugą stronę cienistą w taki trójkąt na lewo od kompostowników. Można je jeszcze troszkę przesunąć w lewo. One spore rosną.

Jedna sztuka zostaje na słonecznej rabacie.

Reniu ja troszkę nie ogarniam na tych zdjęciach co ty masz gdzie posadzone. Szczególnie,że teraz wielu roślinek nie widać.
Te szmaragdy 5 sztuk może tak rozrzuć. Tam najbliżej od prawej masz chyba 3 stożki z bukszpanu. Tego jednego do przodu. Na jego miejscu 1 stożek. Drugi przed tym drzewem co pień widać. Ten trzeci dalej , ale troszkę do przodu niż go narysowałam. Zobacz w realu czy można coś tak wykombinować,żeby np. na wysokości pni tych wiśni rosły pomiędzy hortensjami, ale do przodu przesunięte.


____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Kokesz 14:13, 29 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Dziękuję, wiem, że trudno zrobić zdjęcie tej rabaty, szmaragdy będą cięte tak, żeby były max do 1,20 cm.
Resztę też sukcesywnie będę przesadzać.
Kulki też chcę wyprowadzić tylko nie mam pomysłu gdzie...
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 23:55, 31 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
W weekend powstała nowa ścieżka
eM sam zrobił



Hmmm...gdybym w tym roku nie wykopała cebulek tulipanów...

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 00:21, 01 kwi 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Powstaje w bólach nowa rabata pod kompostownikiem...(na bałagan nie patrzymy, w tygodniu zniknie, worki też)

Wystawa półcienista.

Krzaki na lewo pod płotem to czarna porzeczka (nie mylić z tymi za płotem, bo to pęcherznica )

Przeniosłam tam na prawo 3 cisy elegantissima (chyba za blisko siebie wkopałam), kulki bukszpanowe z przechowalnika (aż 5 się znalazło) rozmnożone żurawki dwa kolory, liriope 3 szt, bergenie...








Z lewej str. ukorzenione sadzonki bukszpanów będą niską obwódką, za nimi są szafirki latifolium i bordowe żurawki. Po prawej między kolejnymi żurawkami są zimowity.

I pytanie, co dać na tyły na wyższe piętro?
z tyłu mam jednego cisa, mogę go przesadzić, lub dosadzić kolejne?
Czy tam pasowałby dereń Ivory Halo?
Mam tam też rodka Pink Elegance i hortensję ogrodową White Ball, czy dać je bliżej?
Coś na pniu, cis?

Będę wdzięczna za każdy pomysł
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies