Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Kordina 11:10, 09 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
No właśnie, dokonywanie selekcji - rośliny "dobre" - rośliny "złe" to zaledwie jedna część rzeczywistości, są różne ph gleby mimo, że piaszczysta, gliniasta itp, są też różne endemiczne zasiedlania różnymi drobnoustrojami, bakteriami glebowymi i wydaje mi sie, ze najważniejsza a jakże mało widoczna i badana część. Pozytywne mikroorganizmy w glebie, chyba robią największą robotę.
Pozostaje metoda organoleptyczna i doświadczalna
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kokesz 13:27, 09 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Chciałabym jeszcze coś podobnego kształtem i kolorem, jasny róż ale niższa i pachnąca do donicy. Kwitnąca całe lato i zdrowa
Co polecacie?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
nyna76 15:56, 09 lut 2023


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1686
A takiej do donicy nie lepiej kupić w sezonie gdzieś w ogrodniczym?
Powąchasz i się zakochasz ... Kopsniesz się na rowerku do Rosa Ćwik do Chludowa
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
Kordina 16:04, 09 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Nie mam doświadczenia z różami, ale w moich zbiorach zaistniała róża miniaturowa Sweet Love Forever, sprawdź na Alle..o właśnie taka do donicy. Zacytuję wpis:
"Wybitnie wcześnie kwitnąca, wybitnie długo kwitnąca, rodząca wybitnej, klasycznej urody kwiaty."
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kokesz 17:32, 09 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
nyna76 napisał(a)
A takiej do donicy nie lepiej kupić w sezonie gdzieś w ogrodniczym?
Powąchasz i się zakochasz ... Kopsniesz się na rowerku do Rosa Ćwik do Chludowa


Też myślę że lepiej na żywo zobaczyć
Rowerkiem tuje już przewoziliśmy tramwajem tez i autobusem wielkiego stożka laurowego dla Violi to i róże dam radę
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 17:33, 09 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Kordina napisał(a)
Nie mam doświadczenia z różami, ale w moich zbiorach zaistniała róża miniaturowa Sweet Love Forever, sprawdź na Alle..o właśnie taka do donicy. Zacytuję wpis:
"Wybitnie wcześnie kwitnąca, wybitnie długo kwitnąca, rodząca wybitnej, klasycznej urody kwiaty."


Dzięki wieczorem zobaczę
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Agatorek 19:09, 15 lut 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Czytałam u Hani Gruszki, że udało Ci się przezimować rozplenicę rubrum. Mogłabyś podzielić się wskazówkami?
Planuję kupić takie rozplenice do donic i fajnie by było, jakbym nie musiała kupować co rok
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Kokesz 20:01, 15 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Agatorek napisał(a)
Czytałam u Hani Gruszki, że udało Ci się przezimować rozplenicę rubrum. Mogłabyś podzielić się wskazówkami?
Planuję kupić takie rozplenice do donic i fajnie by było, jakbym nie musiała kupować co rok


Po prostu jesienią wykopałam 4 kępy i wsadziłam do dużej donicy.
Nie przycinałam, tylko związałam. Lekko podlewałam, może raz na 2, 3 tygodnie.
Stała na nieogrzewanym parapecie, temp ok 15 stopni.
Część liści było uschniętych a pomiędzy puszczała już nowe.
Dziś ją oskubałam z suchelców, przycięłam na ok 20 cm, krócej się bałam, bo kiedyś takim krótkim cięciem ją na wiosnę zamordowałam, albo zbyt mocnym podlewaniem, bo na to też trzeba uważać.

Kiedyś wstawiłam informacje tutaj

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6265-osiedlowy-ogrodek?page=294#post_0

tylko trzeba wrzucić do tłumacza
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Agatorek 20:59, 15 lut 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Dzięki
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Kokesz 21:51, 15 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Jeszcze tutaj znalazłam informacje

i przetłumaczone:

Podobnie jak większość traw ozdobnych, fioletowa trawa fontannowa najlepiej radzi sobie, gdy drastycznie ją przycinasz, aby usunąć stare liście. Zrób to, gdy przyniesiesz ją do domu, przycinając zarówno kwiaty, jak i liście do wysokości około 2 lub 3 cali (3-5 cm). Umieść roślinę w pobliżu nasłonecznionego okna w ogrzewanym pomieszczeniu. Normalne temperatury pokojowe są w porządku, podobnie jak chłodniejsze pokoje z nocnymi temperaturami do około 40°F (5°C).
Podlewaj roślinę jak każdą roślinę doniczkową, gdy podłoże jest suche w dotyku. Jednak na razie nie nawoź go: nie chcesz zachęcać do szybkiego wzrostu, gdy słońce jest tak słabe: to da tylko wiotkie, etiolowane liście. Więc odłóż nawóz i pozwól, aby powoli i stabilnie było twoim mottem, przynajmniej do dłuższych wiosennych dni.
20151020B
Roślina odradza się po ostrym przycięciu. Zwróć uwagę, że liście w pomieszczeniu są zielone, a nie fioletowe.

Zwróć uwagę, że chociaż liście odrosną dość szybko po silnym przycięciu rośliny, jej nowe liście będą prawdopodobnie całkowicie zielone lub tylko nieznacznie czerwonawe: to dlatego, że fioletowe zabarwienie rośliny jest naprawdę widoczne tylko wtedy, gdy roślina jest wystawiona na intensywne światło słoneczne, jak na zewnątrz . W pomieszczeniu twoja roślina będzie wyglądać bardziej jak doniczka ze zwykłą trawą trawnikową niż wspaniała fioletowa trawa fontannowa, którą staje się latem!

W marcu podzielić kępę i przesadzić podziały. To da ci więcej roślin do wystawienia na zewnątrz na lato!

Kiedy nie będzie już zagrożenia mrozem, stopniowo aklimatyzuj podziały do warunków zewnętrznych, a już wkrótce będziesz mieć efektowne fioletowo-czerwone trawy z kołyszącymi się kwiatostanami, które rozświetlą Twój ogród przez całe lato!

Bez nasion

Należy pamiętać, że fioletowej trawy fontannowej nie można wyhodować z nasion: jest to sterylna hybryda P. x advena „Rubrum”, będąca wynikiem skrzyżowania afrykańskiej trawy fontannowej (P. setaceum) i P. macrostachya „Burgundy Giant”. To dobra wiadomość dla ogrodników z południa (strefy 8 i wyższe), ponieważ gatunek P. setaceum jest wysoce inwazyjny, a jego uprawa jest nielegalna na wielu obszarach. Ponieważ jednak jest sterylna, purpurowa trawa fontannowa może być uprawiana w klimacie tropikalnym i subtropikalnym bez obawy, że ucieknie i stanie się zagrożeniem.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies