Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Skarbonkowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarbonkowy ogródek

Karol99 17:14, 09 mar 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
JoannaDe napisał(a)
A tyle mam gałązek po skracaniu od strony sąsiada. Będę próbowała zrobić z tego sadzonki Moze się uda



Próbuj, może się uda.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
ziele 17:42, 09 mar 2016


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
JoannaDe napisał(a)
Pytałam w wątku o żywopłotach liściastych ale tutaj tez wkleję ku pamięci :

po dwóch stronach działki mam żywopłot z niewiadomo czego Zastanawiałam się jak go odmłodzić ponieważ jest wybujały a od dołu łysy/ przerzedzony.

















Akcja zaplanowana na weekend O ile pogoda pozwoli.

A to nie jakaś odmiana ligustra?
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Joku 21:00, 09 mar 2016


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12155
Moim zdaniem to ligustr. Nadaje się do cięcia jak najbardziej. W ostre zimy gubi większą część liści, ale w łagodniejsze (u ciebie szanse na takie są duże) może być zimozielony.
Cisa bym przycięła po całości. Możesz ciąć do pierwszych od obwodu rozgałęzień, możesz mocniej. Skróciłabym też gałąź z lewej strony (patrząc na zdjęcie) bo tam najbardziej wystaje. I przez to krzak jest niekształtny. No chyba że tylko na zdjęciu tak to wygląda. Po cięciu może być przez jakiś czas nijako, ale po kilku tygodniach powinny zacząć wyrastać nowe przyrosty i zacznie się robić ładnie. Warto te kilka tygodni się pomęczyć.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
JoannaDe 08:18, 10 mar 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
hanka_andrus napisał(a)
Hortki lubią kwaśną ziemię, Torfu z dodatkami im domieszaj. Część pędów pewnie będzie do usunięcia. Szczególnie takie cienkie i z najjaśnieszą korą.


właśnie się zastanawiałam co usunąć a co zostawić. Wczoraj z jednego krzaka wyciągnęłam prawie cale wiadro suchych patyków. Duzo gałązek ma już paki ale są i takie które nic. One są takie jakby papierowe w dotyku. Mam wrażenie ze lekko je przechyle i same się złamią. Czy to takie do usunięcia?

Karol99 napisał(a)


Próbuj, może się uda.
I tak zamierzam

ziele napisał(a)

A to nie jakaś odmiana ligustra?


Tez mi się tak wydawało ale zadałam pytanie w żywopłotach liściastych i Danusia ma wątpliwości. Ale zastrzegła ze ze zdjęć akurat w tym przypadku ciężko rozpoznać. Musze czekać na kwiaty i owoce.

Joku napisał(a)

Cisa bym przycięła po całości. Możesz ciąć do pierwszych od obwodu rozgałęzień, możesz mocniej. Skróciłabym też gałąź z lewej strony (patrząc na zdjęcie) bo tam najbardziej wystaje. I przez to krzak jest niekształtny. No chyba że tylko na zdjęciu tak to wygląda. Po cięciu może być przez jakiś czas nijako, ale po kilku tygodniach powinny zacząć wyrastać nowe przyrosty i zacznie się robić ładnie. Warto te kilka tygodni się pomęczyć.


Dziękuję Joku, akurat temat cisa na topie. Dzisiaj ma przyjechać rolnik z wysięgnikiem żeby skrócić te gałęzie. A od góry przyciąć go tez ?Dokładnie takie mam wrażenie, krzak wygląda nieporządnie i łysawo.

Czy tak będzie dobrze?

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Anda 09:03, 10 mar 2016


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33507
Masz niezłe dylematy. Niestety pomóc nie potrafię. Jeśli chodzi o żywopłot, to może jacyś sąsiedzi maja tez taki i mogłabyś zapytać, co to jest? Przeważnie na takich wsiach wszyscy maja podobne nasadzenia...
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
iwka 09:20, 10 mar 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
też nie doradzę z tym cisem, takich wielkich okazów to ja nawet nie widziałam

moim zdaniem to też ligustr, wiosną ma drobne białe kwiatki a jesienią czarne jagódki.
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Luki 09:53, 10 mar 2016


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Wyczytałem gdzieś, że bardzo lubisz ogród zimozielony przy białym domu Może idąc tym tropem pod cisem pokierujesz się tymi nasadzeniami:
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/45/450725/original.JPG
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/45/450740/original.JPG
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/45/450745/original.JPG
Trawy derenie, cyprysiki na pewno ładnie rozjaśnią to miejsce

Cis warto przyciąć i pozbyć się tych nadmiernie długich gałęzi, ale też nie przesadzić. Trudno tak doradzić na odległość nie widząc takiego okazu na żywo, ale jak będziesz o niego dbać to będzie tylko coraz ładniejszy
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
JoannaDe 09:55, 10 mar 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Anda napisał(a)
Masz niezłe dylematy. Niestety pomóc nie potrafię. Jeśli chodzi o żywopłot, to może jacyś sąsiedzi maja tez taki i mogłabyś zapytać, co to jest? Przeważnie na takich wsiach wszyscy maja podobne nasadzenia...


No właśnie w okolicy nikt takiego nie ma. Jestem wyjątkiem . Tutaj popularne są żywopłoty z buka, graba ew. laurowiśnia lub różaneczniki. No i oczywiście tuje.

iwka napisał(a)
też nie doradzę z tym cisem, takich wielkich okazów to ja nawet nie widziałam

moim zdaniem to też ligustr, wiosną ma drobne białe kwiatki a jesienią czarne jagódki.


W sumie to i tak mi się nie spieszy z rozpoznaniem co to za żywopłot. Ważne ze wiem jak z nim postąpić.


Lece na cisowy watek zadac pytanie bo jak rolnik przyjedzie to chciałabym wiedzieć jak ciąć.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 10:21, 10 mar 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Luki napisał(a)
Wyczytałem gdzieś, że bardzo lubisz ogród zimozielony przy białym domu Może idąc tym tropem pod cisem pokierujesz się tymi nasadzeniami:
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/45/450725/original.JPG
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/45/450740/original.JPG
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/45/450745/original.JPG
Trawy derenie, cyprysiki na pewno ładnie rozjaśnią to miejsce

Cis warto przyciąć i pozbyć się tych nadmiernie długich gałęzi, ale też nie przesadzić. Trudno tak doradzić na odległość nie widząc takiego okazu na żywo, ale jak będziesz o niego dbać to będzie tylko coraz ładniejszy


Luki, you are my Master
Dobrze wyczytałeś. Przeglądałam ten ogród tysiąc razy a nie umiem wyciągnąć z niego takich perełek jak pokazałeś. A teraz widzę jakby to u mnie wyglądało
A powiedz mi jedno, ta moja strona to północno-wschodnia jest. Słońce od rana do około 11-12 maks. Dadzą rade te roślinki tam? Szczególnie trawy bo one to chyba słonecznego stanowiska potrzebują.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
iwka 10:24, 10 mar 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
a tego cisa to tak owalnie chcesz ciąć, czy może bardziej w kostkę. On jest dość szeroki i jak ładnie by zapełnił braki, to nawet fajny ekranik by wyszedł. Tylko czy pasuje do Twojego ogrodu taka forma?
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies