Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W cieniu uśmiechniętego anioła

Pokaż wątki Pokaż posty

W cieniu uśmiechniętego anioła

Dominika11 12:42, 22 lip 2020


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
A_gawa napisał(a)
Może ktoś z Was rzuci okiem i powie co sądzi. Nasadzenia nie są typowo ogrodowiskowe. Ziemia tam jest bardzo uboga, w szczególności na skarpie z kosodrzewiną i irgą. Poniżej została trochę wzbogacona.

Układ rabaty już jest. Wsadzone są Doorenbosy i cisowy żywopłot. Co ewentualnie można by dodać/zamienić? Próbuję ją sobie wyobrazić jako dojrzałą - może nie jest najgorzej.




ku pamięci i podaj wymiary
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Juzia 12:50, 22 lip 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38607
41m to wielka.... ale na fotce wydaje się mała.

Pisałaś, że chcesz mniej roboty przy rabatach, to kulki bukszpanowe lub cisowe odpadają.

A masz już gdzieś w ogóle jakieś kulki?
Jak nie masz to zostałabym przy kosodrzewinach.
One są zimozielone i zwarte, ładne. Ja bardzo lubię.

Do kosodrzewin trzeba będzie cosik dobrać

Jak chcesz koniecznie te róże, to The Fairy będą dobre.
W połącznie z ciemną zielenią super.
Do tego trawska koniecznie.
Seslerie są bezproblemowe, ale stipy wyglądają bajecznie Musisz wybrać, bo i to i to pasuje do kosodrzewiny

Z większych to miskanty jakieś niskie albo trzcinniki czy molinie, bo rozplenice rosną pod brzozami.... ale jak mało wody, to moje przestają kwitnąć.
Chociaż molinie to też chyba więcej wody potrzebują? Nie wiem. U mnie na piasku nie chcą rosnąć. A u ciebie też piach.... to może molinie jednak nie

Rozchodzniki jeszcze.... do róż i traw. I też bezproblemowe. Możesz pomieszać dwie odmiany. Z zielonymi liścmi i z bordowymi.

Irgę jak już masz to możesz pomiędzy róże wetknąć nad murek.

Co tam jeszcze... hmmm... aaaa! Perovskia gdzieś w dalszej części rabaty też by mogła być. Przegorzan to raczej nie, bo on wygląda jak krzak od dołu. Dla mnie tylko na koniec rabaty sięna daje, a u ciebie rabata widoczna z każdej strony

ALe się rozpisałam...



____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Roocika 12:51, 22 lip 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
A_gawa napisał(a)
Po prawej stronie, skarpa to czysty żółty piach, zaprawiłam go na potrzeby kosodrzewiny i irgi.
Wiem, że to w ogóle nie po myśli ogrodniczej, ale tyle ziemi było po kopaniu fundamentów na dom, że niestety bardzo dużo zostało na placu. Mieszkam na terenie niezwykle piaskowym.

Zaczynam inspirować się tym ogrodem - popatrzcie zdjęcia z "Mai w ogrodzie" - "Ogród z kwietną łąką i labirynt z kukurydzy" (odc. 554). Mam nadzieję, że można takie zdjęcia wklejać.

Choć te nasadzenia są naprawdę mocno naturalistyczne. Jednakże co na tym piachu wymyślić i jeszcze pod brzozami, nawadniania nie przewiduję.

Mój ogród ma ok. 17 arów, a działka jeszczeeeee więcej, może warto posadzić coś, co nie będzie kłopotliwe i wtedy będę miała czas jeszcze na inne pasje?

Po drugiej stronie podjazdu mam w brzozach Red Barona i miskanty. Myślę, że trzeba do tego nawiązać, żeby złapać spójność, bo męczy mnie "wioska tańczy i śpiewa". I tak się cieszę, że do mnie zaglądacie, że aż na krzesełku podskakuję.






A odbiegając od tematu, ślicznie tu masz

Ps. Inne pasje... właśnie ostatnio nawet się lekko wkurzam na ogród bo mam ochotę usiąść przy maszynie, a robię to jak wszyscy idą spać, a potem chodzę jak zoombie.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Dominika11 13:04, 22 lip 2020


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
a może by tak do kosodrzewiny dać np żółty berberysik - moim zdaniem też by pasowało

można pomyslec o hostach, a jak jest troche cienia to brunnerę
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Juzia 13:07, 22 lip 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38607
Dominika11 napisał(a)
a może by tak do kosodrzewiny dać np żółty berberysik - moim zdaniem też by pasowało


Sesleria jest żółtawa

Ale berberysik też by pasował.
I tawuła Golden Princess
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Dominika11 13:10, 22 lip 2020


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Juzia napisał(a)


Sesleria jest żółtawa

Ale berberysik też by pasował.
I tawuła Golden Princess
to po jednej stronie berberysy, po drugiej seslerię, a środek z górki tawułki
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Juzia 13:29, 22 lip 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38607
Dominika11 napisał(a)
to po jednej stronie berberysy, po drugiej seslerię, a środek z górki tawułki


To już będzie za żółto

A niektórym żółty z jasnym różowym się gryzie
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Dominika11 13:57, 22 lip 2020


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
no w sumie racja
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
KasiaBawaria 16:24, 22 lip 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A ja bym dala wrzosy i seslerie i tyle
____________________
Zapraszam na kawe
A_gawa 14:28, 23 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Dziewczyny, jesteście przekochane! Tyle mam tu tyle propozycji i Waszego zaangażowania, że powinnam być jak rakieta do pracy.
A tu cichcem dopadł mnie kryzys ogrodniczki. I cokolwiek zrobię, to mi się nie podoba.

Znalazłam przypadkowo kolejny lasek brzozowy: https://www.ogrodowisko.pl/watek/4999-tu-ma-byc-ogrod?page=1048


Więc kulki bukszpanowe mam - sztuk 6 przy tarasie. Mogłoby być świetne nawiązanie do nich w brzozach.

Za domem mam wsadzone bukszpany i hoduję je na kulki, choć 10 sztuk, to raczej kwadraty, jednak z 3 lata i kulki też z nich będą. Kolejne 10 to małe kuleczki.

Zatem kulki i sesleria i szałwia? Nie wiem jak to skomponować. Naprawdę dziś dzień pod psem.


____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies