Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » ... Kiedy czegoś gorąco pragniesz...

Pokaż wątki Pokaż posty

... Kiedy czegoś gorąco pragniesz...

pestka56 23:18, 16 lut 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Kocica mi posta wykasowała Łobuzica jedna. Muszę pisać od nowa.

Po kolei:

Ten kawałek, gdzie będziesz sadzić płot musi być odchwaszczony. Wystarczy pasek max 50 cm szerokości. Wierzba w pierwszym sezonie jest wrażliwa na zachwaszczenie. Możesz nawet – czego nie lubię – położyć agrowłókninę i wierzby sadzić w nacięcia. Jesienią trzeba będzie usunąć, bo wierzba zgrubieje i to ją będzie dusić.

Sadzić możesz natychmiast jak ziemia rozmarznie, bo sztobry (40 cm długości patyki), albo długie gałęzie trzeba wcisnąć w ziemię na 30 cm głęboko. Inaczej marne szanse, żeby się ukorzeniły. Grubość pędów w części, którą wtykasz w ziemię musi być 1,5–2,0 cm i nie mogą to być pędy zdrewniałe, czyli muszą być jeszcze zielone.

Trzeba będzie posadzone wierzby mocno podlewać przez pierwszy sezon, więc radziłabym żebyś przygotowała samorobną linię kroplującą. Najtańszy wąż do podlewania połuż wzdłuż posadzonych wierzb i przy każdej przedziurkuj. Jeden konie podłaczasz do wody, a druginajlepiej mocno zagnij i obwiąż drutem, żeby woda się nie wylewała.
Ijeszcze taki pomysł, który zastosowałam u siebie, gdy sadziłam ostatni kawałek płotu – płytki rowek i dopiero w tym rowku sadziłam. Wtedy woda nie uciekała.

Odległość sadzenia zależy od Ciebie. Tzn. od tego jakie chcesz mieć oczka w siatce. Po prostu narysuj to sobie. Ja sadziłabym co 15 max 20 cm.


Są 2 sposoby sadzenia. Każdy ma swoje dobre i złe strony.

1. Sadzi się sztobry, czyli 40 cm długości patyki (na głebokość 30 cm) i czeka aż wypuszczą gałązki. One szybko rosną. W ciągu sezonu przyrost to może być około 1,5 metra.
Przy tym sposobie jest praktycznie 100% gwarancja, że wszystko się ukorzeni. Natomiast nie można od razu zaplatać.
Każdy sztobr wypuści minimum 2-3 gałązki i nie będą one równo rosły. Poza tym przy ziemi będzie powstawał mini pieniek, a raczej 3 lub nawet 4 pieńki razem.
Z zaplataniem trzeba czekać co najmniej do jesieni.

2. Sadzi się potrzebnej do zaplatania długości gałązki.
Żeby pleść siatkę z potrójnych witek musisz w każdym miejscu sadzenia w pęczku wetknąć 6 sztuk. Po posadzeniu trzeba te pęczki nieco związać tuż nad ziemią. Nie za mocno, żeby się nie udusiły. Tylko tyle, żeby odginanie 3 w lewo i 3 w prawo nie spowodowało, że powstanie pomiędzy nimi dziura w ziemi. Można użyć elastycznej taśmy sadowniczej, ale równie dobrze działa kawałek dętki rowerowej przytrzymanej (okręconej) drutem ogrodniczym.
Może się zdarzyć, że część się nie przyjmie, bo nie da rady przy takiej długości pędu. Podlewanie jest tu kluczowe bardziej niż przysadzeniu sztobrów.


Kupowałam tu http://www.wierzbaenergetyczna.info/sadzonki/
Od razu link do zamówienia odpowiedniej wielkości sadzonek http://www.wierzbaenergetyczna.info/oferta-sprzedazy/sadzonki-wierzby-energetycznej-przeznaczone-na-zywoplot/
Ale najlepiej zadzwoń, bo to jest ostatnia chwila.
Widzę, że mają teraz w ofercie nawet ukorzenione.

Na tejstronie jest instrukcja sadzenia. To co napisałam to z moich doświadczeń. Jeśli chodziorozstaw sadzenia, to oniproponują 30 cm. Ja tak zrobiłam Potem dosadzałam, bo to jest dobre, ale na plantację, a nie na płot, gdzie pies nie powinien móc przejść.

To tyle. Pytaj oczywiście

____________________
Kasia
Maly_Bialy_D... 18:03, 17 lut 2017


Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 446
Kasiu jesteś wielka Dzięki Ci ogromne za tak szczegółowy opis no i linki
Znacznie mi to ułatwi pracę
Przez weekend poczytam, no i po niedzieli będę pewnie dzwonić i zamawiać

Mam jeszcze pytanie, czy uważasz, że gdybym robiła tylko pojedyncze sploty, lub podwójne to płotek będzie za słaby? ( nie wiem jak to opisać, tzn, jakbym w dziurkę włożyła dwie lub cztery sztuki zamiast sześciu)
____________________
Basia Kiedy czegoś gorąco pragniesz
Maly_Bialy_D... 15:11, 23 lut 2017


Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 446
Zmiana planów moi wspaniali rodzice pomogą finansowo, zrobili nam wielką niespodziankę Problem żywopłotu idzie w niepamięć. Nie będzie też sztachetowego płotu, choć w mojej wizji wyglądałby najlepiej, ale jakiś kompromis muszę znaleźć Będzie jak reszta ogrodzenia - siatka, tylko bramę i furtkę dokupimy metalowe.
Siatka zniknie za roślinkami jak podrosną i będzie dobrze
____________________
Basia Kiedy czegoś gorąco pragniesz
dana1s 16:54, 23 lut 2017


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 6278
Basiu bardzo się cieszę , że sprawę ogrodzenia masz załatwioną.
Nie ma jak rodzice, zawsze pomogą
Nadeszła wiosna?
____________________
...uDany ogród; Wizytówka
pestka56 23:34, 23 lut 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Przegapiłam Twój wpis Plany się zmieniły, ale odpowiem

Moje wierzby są zaplatane pojedynczymi pędami. Moja córka też u siebie w ten sposób plotła płot odgradzający drogę, którą są przepędzane konie ze stajni na pastwisko. Wierzba to potęga

Super, że rodzice pomogą
____________________
Kasia
Maly_Bialy_D... 13:31, 24 lut 2017


Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 446
Hej Danusiu, przepraszam, że do Ciebie nie zaglądam ale cierpię na brak czasu i jestem zawalona pracą Wiosna powolutku się zbliża, siewki wyciągają główki do słonka na parapecie, drzewka pobielone i przycięte, lista zachcianek roślinnych rośnie w wolnej chwili
Kasieńko pewnie jeszcze się zgłoszę do Ciebie, bo coś z wierzby na pewno będzie, jakaś pergola/ łuk, może i "altanka", ale to trochę później Podoba mi się taki tajemniczy zakątek w ogrodzie
Tak rodzice sami nie mają, a zawsze pomogą, mam nadzieję, że też będę taką matką dla mego dziecięcia gdy wyfrunie w świat
____________________
Basia Kiedy czegoś gorąco pragniesz
Mirka 23:06, 28 lut 2017


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Napisałam ci o liatrze w wątku w którym pytalaś☺
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Mirka 14:24, 01 mar 2017


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Basiu jeśli kubeczek po małym jogurcie to sadź po 1cebulce jeśli duży to po 3-4 możesz sadzić.Z jednej cebulki jeden pęd wypuszcza na początku potem będzie przyrastała.Powinnaś się cieszyć kwiatami latem.U mnie kwitły. Pamiętaj żeby za mocno nie podlewać bo liatra nie lubi mokro
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Maly_Bialy_D... 15:36, 01 mar 2017


Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 446
Mireczko dzięki serdeczne za rady niestety zabrakło mi ziemi do sadzenia, została mi tylko jedna duża doniczka, wkładam je wobec tego obok siebie. Mam nadzieję, że im nie zaszkodzę i wzejdą, cebulki właściwie już się budzą, muszę szybko zadziałać
Pierwsze krokusiki wyszły z ziemi, to mega osiągnięcie, ponieważ to znak, że coś u mnie przeżyło zimę Nigdy nie sądziłam, że będę tak cieszyć się krokusami
____________________
Basia Kiedy czegoś gorąco pragniesz
Maly_Bialy_D... 15:30, 08 mar 2017


Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 446
Wszystkim ogrodniczkom z okazji dnia kobiet życzę udanego sezonu
Zaszalałam sobie z okazji tego święta i narobiłam ogrodowych zakupów, a co
Moja lista:
- kłącza malwy
- zestaw nasion na łąkę kwietną, która mi nie wyszła z gotowej mieszanki ubiegłej wiosny i teraz kupiłam różne "osbone" nasiona, np. stokrotki, maciejkę, chabry, itp.
- jeszcze więcej liatry kłosowej, ta z pierwszych zakupów już pokazała się w doniczkach
- agapanta
- Brzozę omszoną AUREA
- WICIOKRZEW ZAOSTRZONY
- WICIOKRZEW HENRIEGO
- Rutewkę SPLENDIDE
i róże:
- Cinderella
- Lykkefund
- New Dawn
- Wedding Piano
Najlepszy dzień kobiet w moim życiu
____________________
Basia Kiedy czegoś gorąco pragniesz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies